Arduino budík- displej

surikata
Příspěvky: 33
Registrován: 14 zář 2018, 19:59
Reputation: 0

Arduino budík- displej

Příspěvek od surikata » 14 pro 2018, 09:23

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jaký displej by jste mi doporučili? Chci si udělat budík s dalšími funkcemi jako je např. předpověď počasí a třeba i rádio. Displej by asi neměl být malý, aby tam bylo vše zřetelné. Děkuji za návrhy.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od petan » 14 pro 2018, 11:27

Tak to vyloženě záleží na tom, co od toho vyžaduješ.
Můžeš použít textový displej, grafický displej (oled, lcd, černovílý, barvený), případně led matici... Pokud se to podaří rozchodit displej, tak je to pak většinou ta jednodušší část programu.

Třeba takto: https://howtomechatronics.com/projects/ ... k-project/

surikata
Příspěvky: 33
Registrován: 14 zář 2018, 19:59
Reputation: 0

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od surikata » 14 pro 2018, 11:35

Možná by mi stačilo doporučit ověřený dotykový displej za rozumnou cenu. Objednal jsem si jeden z Wishe, ale měl sem s ním hodně problémů. Buď mi knihovna vůbec nefungovala a vypisovalo to nějaký c++ error a když to šlo zkompilovat, tak displej zůstal bílý. Měl jsem TFT_320QVT_9341.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od petan » 14 pro 2018, 17:47

Tohle je problém asi všech displejů... Ono ne pokaždý tam dá číňan stejnej řadič a ne všechny knihovny vždy fungují. Kolikrát to je laborování s knihovnami a i dva "stejné" displeje je nutné rozchodit jinak.
Když jsem řešil OLED displej, tak jsem musel i něco upravovat v knihovně. Pak bývá problém s napěťovými úrovněmi (některé displeje mají 3,3V log. úrovně). Další problém s komunikací - např. špatná adresa atd.

Co se týče tvýho problému, tak si zjišťoval, proč je pouze bílý? Tady to někdo řešil: https://forum.arduino.cc/index.php?topic=377962.0 (pokud to není od tebe).

Nejjednodušší na rozchození je asi obyčejnej textovej displej třeba 2*16, nebo 4*20. Ale rozchodil jsem i barevný grafický displej https://www.mylms.cz/text-hra-zivota-na-arduinu/ a ten OLED (128*64 a 168*32 px). Dotykovej jsem nezkoušel, protože jsem zatím nepotřeboval.

Když zadáš do google "arduino dotykový displej", tak vyběhne kupa odkazů. Namátkou třeba tento: https://navody.arduino-shop.cz/navody-k ... 0x320.html Je tam i co máš přesně koupit.

surikata
Příspěvky: 33
Registrován: 14 zář 2018, 19:59
Reputation: 0

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od surikata » 25 pro 2018, 16:09

Tak kašlu na dotyk. Hledal sem nějaké návody na budík s I2C displejem a tlačítky. Může mi někdo poradit/poslat stránku s návodem prosím?

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od pavel1tu » 25 pro 2018, 19:35

surikata píše:
25 pro 2018, 16:09
Tak kašlu na dotyk. Hledal sem nějaké návody na budík s I2C displejem a tlačítky. Může mi někdo poradit/poslat stránku s návodem prosím?
Zde jsou v hotových projektech pěkné hodiny - syn si je podle toho postavil (zatím na stole) a do krabky už to plánujeme zapojit jako budík a doprogramovat to ...

K displeji - mám jich použito (dotykových) asi 7 - vždy si na netu najdu projekt který má v diskuzi pozitivní ohlasy, používá standartní knihovny (ne nějaké co si někdo upravil a skonil tam co nepoužívá) a podle toho pak diplej vybírám - hlavní je hlítad typ řadiče ....

PS: první co si ten displej vystřihni z papíru nebo ještě lépe, já si ho kreslím ve 2D kreslení, včetně návrhu jak to bude vypadat a pak vytisknu abych viděl jak to bude ve skutečnosti velké ....

PS2: ještě doplním:POZOR u grafických displejů na výběr arduina - pokud použiješ více druhů fonfů - děsně to žere paměť
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od pavel1tu » 25 pro 2018, 19:47

A jinak jsi nenapsal důležitou věc, kolik do něj chceš vrazit ?

Tohle mám teď (nevybalené) na stole,
ne že by byl můj, jen kreslím systém menu a ovládání + přehledové obrazovky jednoho domu :-)
Ten tool od nextion je boží, ale nechají si to zaplatit.

Já používám nejčastěji tento a tento - většinou na řízení akva, světel atd. - je levný a knihovny funkční + perfektní příklady.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

surikata
Příspěvky: 33
Registrován: 14 zář 2018, 19:59
Reputation: 0

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od surikata » 26 pro 2018, 15:36

To uz je pro me drahsi. Radsi použiju normalni I2C a tlačítka k tomu.

surikata
Příspěvky: 33
Registrován: 14 zář 2018, 19:59
Reputation: 0

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od surikata » 26 pro 2018, 15:40

pavel1tu píše:
25 pro 2018, 19:35
surikata píše:
25 pro 2018, 16:09
Tak kašlu na dotyk. Hledal sem nějaké návody na budík s I2C displejem a tlačítky. Může mi někdo poradit/poslat stránku s návodem prosím?
Zde jsou v hotových projektech pěkné hodiny - syn si je podle toho postavil (zatím na stole) a do krabky už to plánujeme zapojit jako budík a doprogramovat to ...

K displeji - mám jich použito (dotykových) asi 7 - vždy si na netu najdu projekt který má v diskuzi pozitivní ohlasy, používá standartní knihovny (ne nějaké co si někdo upravil a skonil tam co nepoužívá) a podle toho pak diplej vybírám - hlavní je hlítad typ řadiče ....

PS: první co si ten displej vystřihni z papíru nebo ještě lépe, já si ho kreslím ve 2D kreslení, včetně návrhu jak to bude vypadat a pak vytisknu abych viděl jak to bude ve skutečnosti velké ....
Bohužel jsem našel jen s maticovým displejem . Nevíte o projektu s I2C?
PS2: ještě doplním:POZOR u grafických displejů na výběr arduina - pokud použiješ více druhů fonfů - děsně to žere paměť

surikata
Příspěvky: 33
Registrován: 14 zář 2018, 19:59
Reputation: 0

Re: Arduino budík- displej

Příspěvek od surikata » 27 pro 2018, 09:52

Bohužel jsem našel jen s maticovým displejem . Nevíte o projektu s I2C?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů