Knihovna pro 7-segmentový displej

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od Swat » 31 pro 2018, 02:10

Ahoj,
všechny zdravím, jsem tu poprvé a hned mám dotaz - mám ze starých časů (Tesla Rožnov) v šuplíku několik 4 místných displejů 4DM8010 s driverem ICM7211 (to jsem našel jeho dnešní ekvivalent, viz odkaz). Podle popisu je určený pro multiplexovaná 4 bitová vstupní data a přenos dat v kódu BCD. Našel jsem jednu knihovnu pro 7-segmentové displeje, ale s jinými drivery a ten chlapík ji napsal už před 4 lety, takže na youtube už nekomunikuje. Tak se chci zeptat, jestli někdo o vhodné knihovně neví, nebo ji dokonce dokáže podle popisu signálů driveru napsat, či upravit podle té zmíněné?! Pokud se najde borec, pošlu mu jeden displej jako dárek (uznejte, že při dnešních cenách poštovného je to velký dar) :D Samozřejmě pro hrátky s Arduinem normálně používám grafické displeje, ale rád bych rozchodil i tyhle starožitné - vyhodit to nedokážu :)

Swat

https://code.google.com/archive/p/ardui ... n-segment/
https://datasheets.maximintegrated.com/ ... CM7212.pdf

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od gilhad » 31 pro 2018, 09:00

Prosel jsem si ten datasheet a vypada to, ze 7-segmentovky by mely jit ovladat snadno, horsi to bude s teckama/dvojteckama/proste tim 8. segmentem.

pokud je to v doporucenem zapojeni, tak by tam melo byt napajeni (5V, GND), 8 vstupu, (mozna jeste oscilator a backplate) a (asi) 4 vstupy pro ty tecky.

Tady je nejake zapojeni, ktere by (snad) melo odpovidat: http://forum.mcontrollers.com/download. ... T7ygPEfC8z (vcetne nejakeho ztrojaku pro jakysi assembler)


ten ICM7211 se dela ve 4 verzich (2 BCD, 2 hexa a z toho zase 2 primo volene cislice a 2 povolovaci vstupy a kodovani cifry, bez privlastku by to mel byt
hexa/primo voleny, podle toho mojeho odkazu zase spis BCD/primo voleny, tedy ICM7211A.

Ovladani by chtelo 8 pinu pro cislice a eventualne 5 pinu pro tecky a jeden pro cteni BP, nebo pouzit nejaky shiftregistr (na 13+ bitu) a pro ty tecky 5x XOR se dvema vstupy.

Knihovnu bych zvladnul napsat, ale pak by to potrebovalo odladit s tim skutecnym HW (protoze cert vi, jak to ve skutecnosti je zapojene), doporucoval bych tomu predradit ty shiftregistry a XORy (cili asi 4 integrace, celkem tak 30-50Kc) a ovladat to pomoci asi tak 3 pinu (hodiny, shift-in a enable) - to by sice ta knihovna vysla trochu delsi, ale usetrilo by se spousta nozicek na arduinu.

Z duvodu toho pouziteho radice ICM7211? to ale bude schopno zobrazovat jen cislice a ty tecky (pokud je to BCD, tak jeste minus,mezeru a pismena HELP, pokud je to hexa, tak 0-9 a AbCdEF)

Pokud jsi z Prahy a okoli (ci sem obcas jezdis, nebo nejaky tvuj kamarad/rodic/dite/cokoli), slo by za tu postu usetrit a predat to osobne, pokud bys mel zajem.

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od Swat » 31 pro 2018, 18:12

Moc děkuju, musím Tvou informaci "vstřebat" (a asi dva dny nebudu k použití :lol: ), využití tohohle displeje mělo být v něčem jednoduchém, třeba v minutce a pod. Tak jsem právě chtěl spíš obětovat nějaké nano, které by ovládalo vše. Prostě mě chytlo kouzlo Arduina - dřív jsem říkával "nač tam dávat nějaký mikroprocesor, když to řeší pár integráčů řady MH atd", teď jsem úplně obrátil :D
První, co mne napadlo, je ustříhat tomu driveru nožičky a ovládat samotný displej, což zvládnu i já, bez knihovny. Je to kruté, netechnické, téměř neetické, ale nejjednodušší :oops: Ale jak říkám, musím si to rozmyslet.

Zatím přeji všem členům i adminům fóra hodně štěstí v novém roce!
Swat

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od gilhad » 31 pro 2018, 19:11

Doporucuju si to rozmyslet, protoze je to na pocet nozicek jeste mnohem narocnejsi, nez pouzit ten driver (ta knihovna vyjde jednodussi, nez knihovna pro ustipane nozicky)

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od K380 » 01 led 2019, 12:46

Ahoj !
Zkus se podívat na tento nick, třeba tam něco najdeš co se ti bude hodit. Je tam toho víc,záleží co chceš s těmi segmentovkami dělat !

https://www.instructables.com/howto/7-segment/

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od Swat » 01 led 2019, 14:59

to K380: Ahoj,ty "instruktábly" mi chodějí denně už pár let, až už jsem na čtení skoro rezignoval, jsou tam kvanta různých blbůstek, tak mi nakonec uniklo, že i okolo Arduina je tam toho spousta, co by se mi mohlo hodit, takže dík za odkaz!

to gilhad: Nožičky tedy stříhat nebudu, ale když mi do SZ dáš adresu, pošlu Ti to v orig. krabičce i s návodem "a včíl špekulůj" :D Mám kámoše, který mi to kdysi daroval a ten to dával do nějakého zařízení, co v partě vymysleli, takže, pokud se nevymluví, že zrovna tuhle část měl na starost jiný kolega, třeba poradí, ale moc si od toho neslibuju :D

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od Swat » 01 led 2019, 15:34

to gilhad: Teď jsem zjistil, že to zapojení z forum.mcontrollers.com je jen návrh stejného zoufalce, jako já :lol: , na který nikdo nereagoval. To neznamená, že by to nemohlo chodit, ale to už nechám na Tobě :D

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od pavel1tu » 01 led 2019, 17:09

Jednou jsem si s někým psal a co jsem pochopil, ten šváb používal jen na ty segmenty čísel, tečky rozsvěcel zvlášť výstupem ....
Používal to na nějaké časovače + počítadla okruhů na závodních autíčkách ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
Swat
Příspěvky: 31
Registrován: 31 pro 2018, 01:02
Reputation: 0

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od Swat » 01 led 2019, 18:59

to pavel1tu: Dík, mně by zatím stačilo zjistit, jak to ovládat - mám jich jen pár (-1, jestli si ho gilhad vezme :D ), ale prostě bych je rád někde uplatnil. Konektor toho "mého" modulu (z jedné strany tišťáku je displej, z druhé strany ten brouk - driver) má jen 12 plošek kontaktů:

|Udo|BP|OSZ|Uss|IO4|IO3|IO2|IO1|13(D)|12(C)|11(B)|10(A)| a bohužel, žádné doporučené zapojení, takže s dnešními displeji se to nedá moc porovnávat.

V návodu je to posáno takto, ale jsou tam i průběhy a jde o dynamické hodnoty, takže zadávání musí být (asi) časované:

Udo = cca +3 až +6 V
BP = backplane
OSZ = oscilátor asi 15 kHz
Uss = myslím že zem
IO1 - IO4 = zde se mají zadávat čísla v BCD kódu, což je vlastně dvojkový kód
A - D = zřejmě volba pozice číslice

Chce to někoho chytřejšího než já :D

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihovna pro 7-segmentový displej

Příspěvek od pavel1tu » 01 led 2019, 22:46

Tak to neporadím, sám jsem to nikdy nezkoušel, jen teoreticky uvažoval že bych to možná někdy potřeboval, ale sešlo z toho - teď mám na cestě 8ks tohoto ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů