Obrazovka z notebooku a Arduino

Odpovědět
Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Obrazovka z notebooku a Arduino

Příspěvek od gilhad » 26 kvě 2019, 17:44

Dostal jsem několik rozmlácených noteboků, kde je LCD obrazovka v pořádku (jen vyrvaná z pantů), ale základovka a grafika prostě zničené, jak z toho někdo rval paměti, pevné disky a zajímavě vypadající tišťáky pro "umělecké performace".

Dala by se nějak taková obrazovka ovládat z Arduina (jako LCD modul, nebo tak nejak), nebo se s tím už nedá udělat nic, než vyhodit do popelnice?

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Obrazovka z notebooku a Arduino

Příspěvek od Wojta » 26 kvě 2019, 18:57

Pokud s ní chceš udělat něco rozumnýho, můžeš juknout třeba na Ali na jméno toho LCD a "driver board." Často se k nim dělají řídící desky na kterých je HDMI, VGA a nějaké ovládání. Pak ho můžeš používat třeba pro raspberry jako display nebo přes VGA k arduinu, to zvládá. Na přímé řízení toho LCD ale šanci nemá :D

marh
Příspěvky: 37
Registrován: 19 bře 2018, 15:13
Reputation: 0

Re: Obrazovka z notebooku a Arduino

Příspěvek od marh » 26 kvě 2019, 19:04

Na arduino a pod. nájdeš knižnice pre VGA vstup.
Ak máš notebooky vyrobené pred rokom 2014 a pod. tak LCD(led alebo CCFL podsvietenie) tak používajú zbernicu LVDS.
Notebooky po roku 2014 budú mať eDP(embedded displayport).
LVDS dosky stoja cca. 4USD a eDP s VGA cca. od 10USD alebo LVDS to eDP( to je ak máš LVDS dosku tak LVDS to eDP na novší eDP LCD.
Ak to nepotrebuješ na hry či aby bol veľký LCD tak stačia malé LCD displeje či OLED.
Nevyužité LCD je dobre použíť pre nejaký mini PC(Windows či Android) pre filmy a pod.
!!!
PC dosky/ARM dosky môžu mať aj eDP výstup či LVDS( pozor!! tak ako LVDS a aj eDP môžu mať 1 LANE/2 LANE a viac liniek na komunikáciu takže eDP LCD s 1 LANE zbernicou nie je zameniteľný s 2 LANE zbernicou)

Obrázek
LVDS to eDP
Obrázek
eDP
Obrázek
LVDS
Obrázek
Android Mini PC PCB Board
Obrázek

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Obrazovka z notebooku a Arduino

Příspěvek od gilhad » 26 kvě 2019, 20:13

Díky za rady, zkusím zjistit odkud to pochází a najít pro to nějaký "driver board" pro konzverzi na standardní konektory. (Podstatná informace pro mě: nedá se to řídit přímo, nejsou běžné boardy, co by to přímé řízení zprostředkovávaly, je potřeba jít přez standard.)

Pro počítače doma monitory mám, případně jde o notebooky, takže staré malé displeje mi u nich moc nepřinesou. Ale aspoň vím, že je cesta, jak z toho dostat aspoň ten standardní vstup :)

Zamýšlel jsem to použít pro nějaké konstrukce s Arduinem a přemýšlel, zda by nešlo obejít tu "přestupní stanici" běžného rozhraní - když nejde, tak nejde.

marh
Příspěvky: 37
Registrován: 19 bře 2018, 15:13
Reputation: 0

Re: Obrazovka z notebooku a Arduino

Příspěvek od marh » 26 kvě 2019, 23:09

pozri aké su knižnice pre arduino a podobne.
vstupy VGA/HDMI/DisplayPort/Video atď.
ak máš LCD s LVDS tak ta doská je lacná. Hľadaj s VGA či Video vstupom
VGA, VIDEO(RCA, compozitný), SCART, DVI-A sú analog
DVI-I (analog+digital)
DVI-D, HDMI, DP sú digital


ak máš napísaný program tak si otestuj na TV cez VIDEO či VGA vstup
počítaj cenu pre dosku a napájací zdroj 12V(5V)/2A


cz
https://arduino.cz/vgaduino-graficky-modul-pro-arduino/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů