Stránka 1 z 1

LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 20 lis 2019, 22:37
od Toast
Mám připojený zelený LCD displej 20x4 přes I2C modul, funguje bez problémů. Zobrazuje mi údaje ve skleníku (fyzicky ho tam mám). Ale... když jde teplota dolů, ani ne mráz, stačí kolem 10C, kontrast je už velmi slabý, že text je téměř nečitelný. Řešil někdo teplotní stabilizaci LCD displeje? Díky.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 21 lis 2019, 06:19
od Axamith
Vzpomínám si na první mobil a ten se choval podobně. Že by stejná technologie výroby?
Zkus OLED displej, ten je na jiném principu a nemusel by takto reagovat. Jen uvažuji, zkušenost žádná.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 21 lis 2019, 07:06
od ondraN
Podobnou věc jsem řešil už před dost dlouhou dobou. Tehdy ještě ty displeje nebyly moc kvalitní. Při snížení teploty moc nepomohla ani změna napětí pro kontrast displeje. Nakonec jsem to vyřešil krabičkou s topným rezistorem a vnitřním termostatem.
Asi bych nejdříve zkusil, jestli při nízké teplotě, pomůže změna napětí displeje (většinou se nastavuje trimrem). Pokud to půjde, změřit si závislost napětí pro slušný kontrast při různých teplotách a buď spočítat obvod s termistorem, nebo to může měřit a nastavovat přímo arduino, co obsluhuje displej.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 21 lis 2019, 08:09
od kiRRow
Na vině je technologie LCD displaye. Polotekuté krystaly vlivem teploty tuhnou a nedají se ovládat (slabý kontrast, velmi dlouhá doba přepisu). A zlobí to i naopak. Přehřeješ-li ten display, krystaly se roztečou a celý display dočasně zčerná. Měnit kontrast pomocí termistoru, nebo v závislosti na teplotě tedy pomůže jen v rozsahu teplot, ve kterém display umí pracovat. Pokud se teplota okolí blíží spodní hranici provozní teploty, zařízení by se pokud možno ani nemělo vypínat. Svým provozem si jakštakš vyrábí své vlastní mikroklíma, po vypnutí vychladne a už nenaběhne.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 26 lis 2019, 15:30
od Toast
Dík za odpovědi.
Mám ten displej připojený přes LCD I2C modul, kde se je regulace kontrastu potenciometrem. Nedokážu rozeznat, ani jsem nevyčetl, zda na té desce je s tím potenciometrem i nějaký termistor. Možná googlím špatně, ale nenašel jsem, že by si s tím někdo pohrál a vrtal do toho. Nezkoušeli jste to?
Možná bude jednodušší obětovat pár peněz do novější technologie, máte zkušenosti co dnes vydrží větší rozsah, tzn. -10 až +40? On i ten LCD tohle má papírově vydržet, a on to asi fakt vydrží, akorát to čtení... Dík.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 01 pro 2019, 08:44
od ondraN
Tak jenom zkus, při té nízké teplotě, jestli půjde tím potenciometrem nastavit rozumný kontrast. Pokud ano, tak se to dá vyřešit nějakým termistorem, pokud ne, tak se poohlídnout po jiném displeji, nejspíš nějaký OLED. A nebo do té krabičky k displeji přidat pár rezistorů na ohřev (pokud tam máš napájení co to snese). Ono v té uzavřené plastové krabce obvykle stačí 1-5W a je to v pohodě. Rezistory se dají přilepit silikonem přímo na spodní hranu displeje, kde je ohřev nejúčinější.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 01 pro 2019, 12:57
od epzlin
ondraN píše:
01 pro 2019, 08:44
Tak jenom zkus, při té nízké teplotě, jestli půjde tím potenciometrem nastavit rozumný kontrast. Pokud ano, tak se to dá vyřešit
A to tak,ze vstup kontrastu lcd spojis s nejakym volnym vystupem pwm, a pomoci neho ridis kontrast. Informaci o teplote uz tam mas. Linearni to neni,ale to ani v pripade odporoveho trimru. Pouzitelny rozsah analoWrite je nekde mezi 50-110 (nutne pokusne odladit).Pak staci vhodne pouzit map a constrain funkce.

Termistorem to nejspis nepujde rozumne vyresit,jeho krivka je dana. Takhle si vytvoris vlastni "krivku", pripadne kombinaci nekolika "map ci constrain" dosahnes prubehu nekolika krivek, kde hodnota muze podle teploty klesat i stoupat.

Posledni reseni je koupit drazsi display,ktery ma teplotni extended range (existuji takove) a integrovanou teplotni korekci contrast voltage.

Re: LCD 20x4 klesá kontrast s teplotou

Napsal: 27 úno 2021, 13:28
od Toast
Řeším úplně stejný problém – změnu kontrastu LCD 20x4 ve skleníku. Mám to připojené přes I2C shield a pro mě je vhodnější to řešit HW v krabičce u LCD než dalším kabelem s PWM. Na googlu k mému překvapení moc tato HW řešení nejsou, všichni to mají přes MC s PWM. Na datasheetu k LM335, na obr.19, viz taky níže ( https://www.st.com/resource/en/datasheet/lm335.pdf ) je zapojení pro výstup s gradientem 10mV/C, ale s napájením 15V. Zkusil bych si s tím pohrát a zjistit, jak to při různých teplotách udrží kontrast, ale uměl by tady někdo poradit jak změnit součástky pro napájení 5V? Na HW moc nejsem. Dík.
PS: Měl jsem to zapojené pořád i přes zimu a nerozteklo se to. Když by byl v krabičce LCD tenhle HW, tak to o chlup přitopí, a může to pomoct přežít zimu lehčeji.