Problém s displejem?

Odpovědět
unyhhox
Příspěvky: 41
Registrován: 19 bře 2018, 11:11
Reputation: 0

Problém s displejem?

Příspěvek od unyhhox » 25 kvě 2018, 14:54

Dobré odpoledne,

jako školní projekt mám vyrobit přenosnou fotovoltaickou elektrárnu. Pro měření napětí a proudů jsem využil arduina. Včera večer jsem ho konečně doskládal, i když se zpožděním. Včera jsem otestoval jen zátěž, která fungovala v pohodě.. měření fungovalo parádně.
Dnes jsem vyzkoušel vybíjení a nabíjení. Po 10 minutach displej začal blikat, jakože kontrast, a najednou zdechl. Teď, když zapnu systém, tak se objeví jen vertikální proužky viz obrázek

Správná funkce
https://ibb.co/n4COO8

o 10 min později
https://ibb.co/jGmNGT

Napětí měřím přes děliče napětí a na výstupech všech děličů bylo max 4,5V. Mám čínskou verzi arduina. Arduino jsem připojil na PC a zkusil posílat data a šlo to ok, takže v samotném arduinu by neměl být problém.
Netušíte někdo, proč se tohle stalo a jak to řešit?

Děkuji za odpovědi.

AstroMiK
Příspěvky: 593
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Problém s displejem?

Příspěvek od AstroMiK » 25 kvě 2018, 15:57

Jak je ten displej ovládaný?
Přes I2C převodník, nebo je přímo ovládaný digitálními výstupy Arduina?

Jestli přes I2C, tak bych to tipoval na nějaký problém s tím převodníkem (nebo špatně připájený konektor mezi převodníkem a displejem.).
Jestli je připojený na přímo, tak upadlý, nebo zkratovaný některý z těch komunikačních drátů.

Chyba softwéru to asi nebude, když už to nějakou dobu běželo, ale pro jistotu bych zkusil nahrát do Arduina nějaký ukázkový "Hello World" program.

unyhhox
Příspěvky: 41
Registrován: 19 bře 2018, 11:11
Reputation: 0

Re: Problém s displejem?

Příspěvek od unyhhox » 25 kvě 2018, 16:15

Je ovládaný přímo z arduina. Program je ok. Pokusil jsem se nahrát jiný kód, bohužel stejný problém. Dráty jsou napájené a zalité tavnou pistolí. Navíc to začalo dělat v době, kdy byla elektrárna v naprostém klidu, takže upadený drát je velice nepravděpodobný.
AstroMiK píše:
25 kvě 2018, 15:57
Jak je ten displej ovládaný?
Přes I2C převodník, nebo je přímo ovládaný digitálními výstupy Arduina?

Jestli přes I2C, tak bych to tipoval na nějaký problém s tím převodníkem (nebo špatně připájený konektor mezi převodníkem a displejem.).
Jestli je připojený na přímo, tak upadlý, nebo zkratovaný některý z těch komunikačních drátů.

Chyba softwéru to asi nebude, když už to nějakou dobu běželo, ale pro jistotu bych zkusil nahrát do Arduina nějaký ukázkový "Hello World" program.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Problém s displejem?

Příspěvek od rejze69 » 25 kvě 2018, 19:35

Závada na displeji? Je videt, že víš co děláš, takže rozdíl logických úrovní taky nehrozí. Chyba v napájení být nemůže?

unyhhox
Příspěvky: 41
Registrován: 19 bře 2018, 11:11
Reputation: 0

Re: Problém s displejem?

Příspěvek od unyhhox » 25 kvě 2018, 20:08

Snažím se právě eliminovat všechny další vlivy, aby při výměně displeje nenastal stejný problém, takže měřením napájecího napětí jsem začal .. na podsvícení 3,33V a samotné napájení 4,95V, takže také ok. Chyba je možná očividná, ale já ji prostě nevidím. Jak se říká .. vlastní chyby se špatně hledají :/ Asi mi nezbývá nic jiného, než odloupat polymer a zkontrolovat všechny spoje :/

Kdybyste měli další nápady, tak sem s nimi.
Zatím díky.

unyhhox
Příspěvky: 41
Registrován: 19 bře 2018, 11:11
Reputation: 0

Re: Problém s displejem?

Příspěvek od unyhhox » 26 kvě 2018, 22:03

Tak jsem proměřil cesty a vše se zdá být ok. Proměřil jsem napětí na jednotlivých vstupech LCD displeje, kde jsem všude naměřil přes 4V, akorát na vstupech (datových) rw a rs jsem naměřil 0,3 a 3V. Tudíž jsem vydedukoval, že chyba by měla být zde, správně?

LCD jsem i zkusil na druhém arduinu, zkusil změnit Digi vstupy a vše mělo stejný výsledek.

Jak se tedy může stát, že displej funguje a z ničeho nic přestane fungovat? Nejake nápady, jak tomu předcházet?? Nebo to byla prostě smula na vadný kus?

Diky za odpověď.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Problém s displejem?

Příspěvek od rejze69 » 27 kvě 2018, 12:44

Nevím co je to za typ displeje, ale ta rozdílná napětí mezi napájením a datovými vodiči je divný. Buď napájím a mám úrovně na 3.3V nebo na 5V některé 3Voltové periferie jsou 5V tolerantní a jiné ne a ty bez převodníku úrovní odpálíš. Další možnost je,že je 3V3 arduino a 5V displej spatne vyhodnoti urovne. Hledal bych cybu v tom.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů