Velké digitální hodiny

Odpovědět
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Velké digitální hodiny

Příspěvek od pavel1tu » 07 pro 2018, 10:29

Zdravím,
rozhodl jsem se vyrobit do předsíně velké digitální hodiny - výška 20-30cm

Pořád jsem přemýšlel z čeho vyrobit tak velké číslice,
1) LED pásek s WS2812B a dát ho normálně do hliníkové lišty s matným plexi (asi tak 1LED na cm, nebo hustěji)
2) LED pásek normální - naprogramovat z kousků zobrazení digitu
2) jednotlivé LED ?

Zatím na tom nepracuji, ale nenepadá mne jak jednoduše "překodovávat" požadované zobrazení znaku/čísla.

Nepotkal jste někdo takový projekt na netu,
nebo nenakopnete mne správným směrem ?

děkuji
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
SkullKeep
Příspěvky: 290
Registrován: 23 srp 2017, 18:51
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Velké digitální hodiny

Příspěvek od SkullKeep » 07 pro 2018, 10:52

No já bych to řešil jako 7-dmi segmentové LED hodiny s tím rozdílem, že místo 1 a 0 bych udělal pole s počtem diod ,které by měly svítit pro každé číslo.
:twisted: :?: :arrow: :geek: P. Q. M.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Velké digitální hodiny

Příspěvek od PetrB » 07 pro 2018, 14:49


Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Velké digitální hodiny

Příspěvek od gilhad » 11 pro 2018, 00:34

Ty WS mam v asi petimetrovem pasu a krasne se ovladaji jednim pinem. Pokud takovy pas vhodne nastrihas a zase propojis, tak z toho 7-segmentovku udelas snadno (propojenou jako dlouheho hada, vse v serii), pocet LED v kazde pricce snadno spoctes a pak uz jen staci poslat prislusnym ledkam jakou barvou a jak silne maji svitit.

Muzes tim delat i zajimave efekty (treba ze zhasinajici pricky prejdou z bile prez vsechny odstiny cervene az do zhasnuta, zatimco rozsvecujici se pricky prejdou ze tmy plynule prez zelenou do bile, nebo ze se prez display "preleje" sikma vlna a necha po sobe rozsvicene nove hodnoty, nebo cokoli jineho te napadne - treba pokud to budes mit i jako budik, tak to pri zvoneni muze zurive blikat vsemi barvami)

Proste se s tim muzes vyblbnout mnohem vic, nez jen s "pouhou 7-segmentovkou" a pri tom se naucit spoustu veci o programovani a mit neco originalniho.


Jednoduche prekodovavani udelas tak, ze si nekde (treba na papir) nakreslis vsechny cifry, pak si je ulozis do tabulky (dvojrozmerneho pole) kde jeden index bude zobrazovana cifra, druhyu index bude cislo segmentu a hodnota bude, zda (a pripadne i jak) to ma svitit. Nasledne cyklem projdes cifry aktualniho casu, vlozenym cyklem segmenty a podle toho pole nastavis ty ledky.

Elisss
Příspěvky: 1
Registrován: 14 bře 2019, 13:21
Reputation: 0

Re: Velké digitální hodiny

Příspěvek od Elisss » 14 bře 2019, 14:43

Zdravím, vyrábím něco podobného do školy, avšak potřebuju poradit. Objevila jsem tohle fórum a založila si účet. Jakožto nový uživatel nemohu posílat zpávy, tak bych byla moc ráda, kdyby jste se mi ozval na můj email: eliska.semecka@seznam.cz.

Děkuji.

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Velké digitální hodiny

Příspěvek od Wojta » 14 bře 2019, 16:56

Elisss píše:
14 bře 2019, 14:43
Zdravím, vyrábím něco podobného do školy, avšak potřebuju poradit. Objevila jsem tohle fórum a založila si účet. Jakožto nový uživatel nemohu posílat zpávy, tak bych byla moc ráda, kdyby jste se mi ozval na můj email: eliska.semecka@seznam.cz.
Lepší se zeptat tady na fóru, založit nové téma. Aspoň se pak můžou inspirovat i ostatní ne? :D

Jinak bych byl taky pro ty WSka, přesně pro ty zajímavé efekty a další možnosti. Můžeš si pak na hodinách krom hezkých přechodů ráno ukázat jaké bude přes den počasí, tlumit si jas a barvu podle toho jak je zrovna v místnosti (třeba aby ti večer nesvítily hodiny přes půlku baráku) a bůh ví co ještě. Na překódování znaků bych si dal dokupy nějakou hezkou fci, nic těžkého to určitě nebude

Uživatelský avatar
BlindP
Příspěvky: 39
Registrován: 23 črc 2017, 00:46
Reputation: 0

Re: Velké digitální hodiny

Příspěvek od BlindP » 14 bře 2019, 21:26

pavel1tu píše:
07 pro 2018, 10:29
Zdravím,
rozhodl jsem se vyrobit do předsíně velké digitální hodiny - výška 20-30cm

Pořád jsem přemýšlel z čeho vyrobit tak velké číslice,
1) LED pásek s WS2812B a dát ho normálně do hliníkové lišty s matným plexi (asi tak 1LED na cm, nebo hustěji)
2) LED pásek normální - naprogramovat z kousků zobrazení digitu
2) jednotlivé LED ?

Zatím na tom nepracuji, ale nenepadá mne jak jednoduše "překodovávat" požadované zobrazení znaku/čísla.

Nepotkal jste někdo takový projekt na netu,
nebo nenakopnete mne správným směrem ?

děkuji
Ahoj, doporučuji ws2812b, jednoduché ovládání, snadná změna barvy - https://www.instructables.com/id/Big-au ... nd-WS2811/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů