NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

sinuhet
Příspěvky: 10
Registrován: 15 srp 2019, 21:38
Reputation: 0

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od sinuhet » 20 srp 2019, 21:57

gilhad píše:
20 srp 2019, 21:45
Tady jsem nasel datasheet k te L293D - neobsahuje 2 H mustky, ale 4 drivery (zapojene podobne jako 4 H-pulmustky) ze kterych lze sestavit napriklad, krome jineho i dva H-mustky. (OK, tohle je technikalie, celkem dobre se za dva H-mustky (s urcitym omezenim) povazovat da)

funguje to tak, ze kazdy INx ovlada prislusny OUTx a Enable1 ovlada OUT1,2 zatimco Enable2 ovlada OUT3,4 - tedy pokud je prislusny Enable povolen, tak to funguje podle prislusnych INx, pokud ze zakazan, tak se ty dva INx ignoruji

https://drive.google.com/file/d/0B4B30j ... NmNzQ/view

Ma zvlast napajeni pro logickou a pro vykonnou cast (takze muzes klidne pouzit 4.5V pro ovladani a napajeni logicke casti a 36V pro silovou cast). Silova cast nesmi mit napajeni mensi, nez logicka, logicka nesmi mit min nez 4.5V, zadna z nich nesmi mit vic jak 36 V. Kazdym kanalem muzez prohanet az 600mA trvale (pokud to uchladis), muzes tim cvicit az na 5kHz a jednorazove tim kanalem muzes po dobu 0.00001s prohnat 1.2A, ale uz ne opakovane (cili to tim v podstate skoro jiste znicis - jinak recene, nechod prez 0.6A a jsi celkem jiste v pohode)

Cili pro jizdu vpred motor zapojis mezi OUT1 a OUT2, IN1 das na + a IN2 na 0 a pomoci pulzu na Enable1 ridis rychlost (delsi pulzy = rychleji). Kdyz chces jet zpatky, vypnes Enable1, IN1 das na 0 a IN2 na 1, a zacnes cvicit s Enable1 (delsi pulzy = rychleji).

Obdobne pro druhy motor s IN3,4 OUT3,4 a Enable2.
Pecka, díky moc. Jestli jsem to pochopil dobře, pro ovládání každého motoru potřebuji 3 piny, zatímco shield má vyvedené 2.
Napájím to 6V, motory zvlášť, logiku zvlášť. Motory jsou 4 (2+2), každý by měl mít max. 120mA, jenže pokud to trochu zatížím, ten driver se začne příliš hřát a vzhledem ke konstrukci shieldu ani nemá, jak se pořádně chladit. Zítra si vyzvedu nové drivery, taky L293D ( https://arduino-shop.cz/arduino/916-ard ... l293d.html ), tentokrát použiji pro každou dvojici motorů jeden, ať to tak nenamáhám. Taky jsem si přihodil nějaké hliníkové chladiče, buď je přilepím na tohle, nebo jindy někam jinam; třeba na nějaké další budoucí raspberrypi, tam se nikdy neztratí :D

Rozhodl jsem se pro začátek nakupovat v českém solidně vypadajícím obchodě s tím, že se vyhnu takovým věcem, jako je špatně zkonstruovaný shield bez datasheetu od Číňana, a holt si za to připlatím několikanásobek ceny. Ze stejného důvodu jsem si první Arduino koupil originál, tam se to vyplatilo. Ale ten shop mě zklamal, nejen teď s tím shieldem. Dva různé senzory dorazily nefunkční (pro jistotu jsem bral všechny po dvou, takže když jeden funguje a druhý ne, je to jasné), stavebnice podvozku s motory dorazila s nekompatibilními šroubky a hromádkou nesmyslných propojovacích kabelů (není je kam zapojit, nevím, proč tam byly), pouzdro na baterie v tom chybělo, informace k tomu aby člověk pohledal...
Ale tak dělám to pro to, abych se něco naučil, každá zkušenost dobrá :D

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od gilhad » 21 srp 2019, 00:16

Ne ze bych mel nejake zkusenosti konkretne s arduino-shop, ale obecne kdyz neco hledam, tak casto narazim na ceske obchody, i kamenne, ktere to nabizi za "ceske ceny", ale na strankach maji obrazky stejne jako aliexpress - jako nejen stejny uhel pohledu, ale i stejna osoba v pozadi, stejny vodotisk a tak podobne - ostatne odkud by takove veci taky dovazely - vyvoj vlastniho shieldu a jeho produkce v malych seriich (a pro velke v CR neni dost velky trh) stoji dost zdroju (cas, lidi, material, stroje ...) a vetsinu z toho uz cinani delaji ve velkem pro cely svet (cili vyrazne levneji a protoze jejich vlada podporuje export, tak i postovne vyjde levneji nez ceska posta v ramci mesta/republiky)

Takze veci jednoduche - integrace, tranzistory, diody, odpory - vyjdou z ciny vyrazne levneji (jako 10x i vickrat, takze misto po par kusech na krame kam bych pro ne musel dojet) je kupuju po stovkach v cine a prijdou mi postou az domu - za mesic ci dva ) a neni na nich moc co zkazit (az na tolerance - obcas), i ty moduly jsou na tom dost podobne (jo, arduino je stejny modul, jako treba ten motorshied - integrac nebo tri, par odporu a pajeci dirky, mozna i konektor).

Veci slozite a/nebo drahe (pocitace, monitory, ...) je lepsi kupovat tady kvuli dvoulete zaruce (i kdyz je stejne delaji v cine).

A pak jsou veci specialni, kde se vyplati si zaplatit za kvalitu a podporit nekoho, kdo to sestavuje u nas a ty dily do toho vybere a promeri, navrh neni odflaknuty a nemusi se ten shield dodatecne upravovat aby fungoval a tak podobne - a cena soucastek je az to posledni, co te zajima, protoze v celkove cene hraje malou roli. A je k tomu support, manual, knihovny a dalsi pridana hodnota a clovek se muze i zeptat autora, jak je co myslene a jak resit problemy. Takze podporit Arduino-forum nakupem na jejich webu/prodejne neni vubec spatny napad.

No a taky se to vyplati, kdyz clovek specha a potrebuje neco, co doma nema - pak ten rozdil v cene vyvazi dlouhe cekani, nez se da v projektu pokracovat.

Jenze to je dost o individualnich preferencich (cas, kvalita, penize, podpora) a osobnich zkusenostech (nekteri prodejci tady jsou fandove a vi co delaji a radi poradi, nekteri jen levne koupi, uskladni, draze prodaji).

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od pavel1tu » 21 srp 2019, 06:35

gilhad

Souhlasím a to úplně se vším.

S českými prodejci mám nejlepší zkušenosti - sice nepravidelně ale nakupuji u nich.

Co se týče vývoje shieldu a dalších - jeden jsem vyvíjel kamarádovi, na 3 spolupracuji. Je to pakárna a to já tak 90% vyzkouším na stole po kouskách (zdroje, nabíjení, komunikaci), musel jsem si vyrobit přípravky pro nahrávání bootloaderu i programů, zásobu SMD, lupu, mikroskop a další.....
První věc - "indoor modul A" pro řízení domácnosti, ten stál kámoše tak 15k Kč prvních 10 kusů. Ale teď mu 90% věcí osadí v číně, tady se jen připájí CPU a komunikační modul. Každý další vyjde bez práce v ČR na 220Kč. A rozhodně to nikdy nebude OPEN hardware - proto si to celé vyvíjí sám.

Arduina a levné součástky z číny musíte brát s rezervou - hold někdy něco nevyjde. Ale nejen na Aliexpresu lze sehnat kvalitní věci, ale nesmíte hledat podle ceny.

Osobně beru Arduina jako hračku, start pro vývoj dalšího HW - zakázkových věcí postavených na vlastním CPU. Ale nikdy se mi tu nezaplatí můj čas, někdy ani ne všechny náklady na vývoj - mám to jako koníčka při práci.
Meteostanici (HW pro náhradu starých WH1080/90) vyvíjím více jak 6 měsíců a mám teprve první verzi PCB (každá verze mne jen 5ks PCB stojí 200Kč + 250Kč součástky). Dělám to pro 3 důchodce, kterým stará elektronika odešla a chtějí i opustit program Cumulus běžící na starých PC se spotřebou 90W + pro sebe jako novou meteostanici s možností rozšiřování. Vím na 100% že se asi více jak 5ks nevyrobí + nikdy se mi nezaplatí součástky na vývoj, natož čas, ale nevadí mi to - je to koníček.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od pavel1tu » 21 srp 2019, 06:57

sinuhet

Dovolím si citovat:
ako je špatně zkonstruovaný shield bez datasheetu od Číňana
Oni někde něco okopírují, pořádně neotestují, ale hned toho vyrobí tisíce ks.
Vývoj jde dál, opraví se chyby a ty tisíce ks které jsou s chybou se odprodají někomu kdo je z domova na Aliexpresu prodá - třeba nám :-)

PS: jsou obchody které se živí prodejem OPENhardware - jako jsou Arduina - vždy mají dokumentaci, označení verzí HW, odkaz třeba na GIDHUB kde se můžeš kouknout na vývoj a opravované chyby.

PS2: a až se prokoušeš chybami v HW - narazíš na úplný BORDEL v knihovnách, kdy doslova každá druhá "trubka" si udělá kopii nějaké knihovny, tu upraví dle "svých potřeb", a jelikož ji pak každému na fórech nutí, GOOGLE ji začne ve vyhledávači nabízet na prvním řádku.
Většinou tam jsou chyby, není dokumentace, nezapracovává opravy z původní knihovny - to je pak na posrání.

Tak vítej v klubu :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od jankop » 21 srp 2019, 07:29

gilhad se mýlí v jedné věci. Pro řízení motoru pomocí L293D se naprosto běžně používají pouze vstupy driverů a Enable je připojen na "HIGH".
To lze nalézt i v datasheetu výrobce včetně tabulek funkce na straně 11 a 12.. Nepotřebuji tedy tři vstupy, ale stačí opravdu dva.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/l293.pdf
Existuje jediný rozdíl, pokud mám Enable trvale na "HIGH", pak je motor vždy při nulovém PWM zkratován a tedy zabrzděn. Pokud ho zastavím pomocí Enable = "LOW" pak není brzděn a volně se dotáčí.
Nic ve zlém sinuhete, ale myslím si, že tvůj shield je naprosto v pořádku, jen prostě děláš nějakou banální chybu. Vzhledem k tomu, že to jsou čtyři dráty, tak by změření, co to vlastně dělá, mělo být i s pouhým voltmetrem otázkou 5 minut.
V každém případě prověř, jestli jsou opravdu země obou zdrojů propojeny. Bývá to nejčastější chyba a často se projevuje podobně.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od gilhad » 21 srp 2019, 10:08

jankop
taky nerikam, ze je to jediny zpusob, ta sama tabulka umoznuje oba dva a zalezi na aplikaci, ktery z nich je vhodnejsi, jestli free run stop, nebo fast stop - pokud ridis rychlost jizdy, tak pri free-run ti to z kopce nebrzdi, ale pri fast stop palis pri pomale jizde dost energie na aktivni brzdeni - a libovolne se da zadratovat na dva draty, nebo se da cvicit se vsema trema a pri rozjezdu pouzit free-run a pri brzdeni fast stop a za cenu slozitejsiho algoritmu mit lepsi charakteristiku, kdy to startuje rychle a po dosazeni rychlosti to ucinne brzdi (dokonce jde brzdit i protiproudem, pokud mas mustek dost vykonny vzhledem k motoru) - moznosti je spousta :)

pavel1tu
Jojo :) Arduino way je lepit knihovny (ci dokonce nahodne kusy kodu) odkudkoli kamkoli stylem "play and pray" a tady na foru je to dost videt.

Ja si dost knihoven prosel spis ve smyslu "kdyz nemam rozumnou dokumentaci, tak se aspon kouknu jak to resi nekdo jiny a jak se to taky da udelat a necham se inspirovat" a pak si napsal svoje vlastni, obcas i radove ucinnejsi. To je pak dalsi krok.

sinuhet
Příspěvky: 10
Registrován: 15 srp 2019, 21:38
Reputation: 0

Re: NodeMCU motor shield nefunguje změna směru otáčení

Příspěvek od sinuhet » 21 srp 2019, 12:28

jankop píše:
21 srp 2019, 07:29
gilhad se mýlí v jedné věci. Pro řízení motoru pomocí L293D se naprosto běžně používají pouze vstupy driverů a Enable je připojen na "HIGH".
To lze nalézt i v datasheetu výrobce včetně tabulek funkce na straně 11 a 12.. Nepotřebuji tedy tři vstupy, ale stačí opravdu dva.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/l293.pdf
Existuje jediný rozdíl, pokud mám Enable trvale na "HIGH", pak je motor vždy při nulovém PWM zkratován a tedy zabrzděn. Pokud ho zastavím pomocí Enable = "LOW" pak není brzděn a volně se dotáčí.
Nic ve zlém sinuhete, ale myslím si, že tvůj shield je naprosto v pořádku, jen prostě děláš nějakou banální chybu. Vzhledem k tomu, že to jsou čtyři dráty, tak by změření, co to vlastně dělá, mělo být i s pouhým voltmetrem otázkou 5 minut.
V každém případě prověř, jestli jsou opravdu země obou zdrojů propojeny. Bývá to nejčastější chyba a často se projevuje podobně.
Že to bude moje chyba, s tím počítám především, země si proměřím. Ono měření by bylo na pár minut, kdybych věděl, co potřebuji změřit; propípal jsem si, co kam k tomu driveru vede, víc jsem zatím neměřil. Protože mým cílem není hrát si s driverem, ale postavit funkční podvozek autíčka, které pak bude jezdit samostatně díky různým senzorům, tak se snažím řešit to i v nějakém rozumném čase.
Cílem je, aby to autíčko na základě senzorů jezdilo pokud možno samo, od takových základů, že nenabourá do překážky, až po raspberry s kamerou, rozpoznáváním obličejů a ježděním za známou tváří jako pejsek :D zajímalo by mě třeba, jak velká nepřesnost mi bude vznikat, když budu ujetou dráhu počítat z údaju akcelerometru, kde budu mít integrální chybu druhého řádu.
Mohl jsem si to koupit hotové jako stavebnici, ale chci taky dát občas ruce z klávesnice a nejen si lámat hlavu, ale taky se prát s vlastní nešikovností :D třeba to, že potřebuji lupu, mě včera dost překvapilo; ani foťák na mobilu mě nespasil.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů