Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Odpovědět
sinuhet
Příspěvky: 10
Registrován: 15 srp 2019, 21:38
Reputation: 0

Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od sinuhet » 23 říj 2019, 20:48

Ahoj,
koupil jsem 4x tenhle motor s kolečkem: https://arduino-shop.cz/arduino/972-ard ... otrem.html
Podle toho, co píšou, by měl fungovat na 6V a žrát 120mA.
Ty 4 motory jsem se rozhodl napájet ze 4 paralelně zapojených Li-ion 18650 s tím, že jsem pro motory použil 2A step up měnič na těch 6V. To byla pěkná kravina, to už teď vím. Motory při startu žerou určitě mnohem více než 120mA a pokud pro autíčko zvolím horší podlahu, třeba koberec, prostě se některý občas ani neroztočí, zatímco měnič se přehřívá.
O řízení se stará 2x L293d (každý pro 2 motory), řízeno PWM z Arduina.

Chtěl bych si nechat poradit nějaké inteligentnější řešení. Vůbec netuším, co ty motory snesou (stejně jako jsem nevěděl, že při rozjezdu budou žrát o tolik víc). Když se kouknu na modelářské regulátory, létají tam desítky amper, což mě trochu děsí. Napadlo mě postavit 5S Ni-MH baterii a připojit to k ní napřímo. Pokud bych to postavil např. z Eneloopů, 3-4 paralelně a 5 sériově, bude to mít jmenovité napětí 6V, fakticky ale třeba až 7,5V s čímž nevím, jestli ty motory nezabiju. Ale pokryju tím ty proudy.
Nebo existuje nějaká vhodná metoda jak to postavit z těch lithiovek a pak snížit napětí?
Napadlo mě např. udělat 2S lithiovku, která bude mít 7,4V, fakticky něco přes 8V, a program napsat tak, aby PWM jelo např. maximálně na 80%, abych v průměru měl těch 6V. Jenže tady opět narážím na svou neznalost, jestli to motoru ublíží nebo ne.

Sice jsem do stavby toho podvozku investoval už dost času, ale dělám to pro radost, takže pokud byste měli nápad na celé hotové inteligentnější řešení, u kterého budu mít jistotu, že bude fungovat (ta plastová převodovka u těch motůrků ve mně důvěru nevyvolává), tak bych do toho i šel. Jenže potřebuji motory + převodovky + regulátory, kdybych to celé koupil u někde u modelářů, vyjde to na pěkně draho, třeba šest tisíc.

Poslední nápad bylo použít krokové motorky. Mělo by to bambilion výhod, největší v tom, že bych přesně dokázal určit, jakou vzdálenost jsem ujel. Ale bude to fungovat i bez převodovky? Nezkomplikuji si život zase někde jinde?

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od ondraN » 24 říj 2019, 06:56

Pro pohon bych krokové motory určitě nepoužíval. Mají velkou hmotnost a nízké otáčky. Pro velké výkony v modelech letadel nebo aut se používají asynchronní třífázové motory, kde je napájecí napětí generováno měničem a jako akumulátory jsou použité Li-pol články. To je ale řešení pro vysoký výkon a asi ne pro menší vozítko.
Zásada návrhu je vložit mezi aku a motor pouze regulátor. Kolektorový motor může mít záběrový proud 20-50x vyšší, než je jmenovitý. U těch menších motorů je to spíše to nižší číslo. Na to musí být dimenzovaný regulátor. Vyšší napětí tolik nevadí, ale je pak vhodné sledovat teplotu motorů. Napětí 7,2V není pro 6V motor problém, navíc se to dá použít třeba jen na omezený čas jako "forsáž". Také bych se snažil vyhnout paralelnímu spojení článků a vybral dostatečně výkonné a ty zapojil sériově. Paralelní spojení je náchylné na samovybíjení a nabíjení není také žádná sláva.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od ArduXPP » 24 říj 2019, 07:33

Na aliexpressu píšou doporučeno 6-8V, a taky, že to zvládne až 12V. Ale každý motor je jiný, nevím co přesně za typ prodávají na tom českém shopě. Když bude na motor vyvíjen odpor, tak se spotřeba zvýší.

sinuhet
Příspěvky: 10
Registrován: 15 srp 2019, 21:38
Reputation: 0

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od sinuhet » 24 říj 2019, 10:13

Díky, jak to tak z vašich odpovědí vidím, použiju 6S Ni-MH baterii od Pecky, kterou jsem měl původně do RC lodi, ale nechal jsem ji vymrznout a na čas ztratila kapacitu. Teď už má zase po pár cyklech původní, ale nevěřím jí dost na to, abych jí pustil na rybník :-) navíc stála polovinu toho, co by stála ta eneloopová, a dá se koupit kdykoli nová.
K tomu si příště pro jistotu pořídím nějaký náhradní motorek.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od pavel1tu » 25 říj 2019, 08:17

Čekal jsem co se z toho vyvrbí a mám pár připomínek
- nechápu co tento dotaz dělá zde, na RC foru by mu odpověděli lépe
- asi by jsi si měl nejprve něco přečíst o RC modelech, motorech pro RC použití atd.

Já bych jak je výše psáno "nevybočoval" z toho co se v RC modelech používá a šel do klasického motorku s měničem + Lipol baterka.

Jen opět rýpnu, na RC foru by tě odkázaly na kalkulačku, kde podle typu motorku dopočítáš jak kolik ampér byde žrát, doporučený měnič i baterku.
Nebo i obráceně, podle měniče jaký max. motorek koupit.

Chtěl bych upozornit, že RC motorky se sice prodávají i dle max. napětí (a proudu) co zvládnou, ale rozhodující faktor je otáčky/V. - asi tam máš nějaké převody.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

sinuhet
Příspěvky: 10
Registrován: 15 srp 2019, 21:38
Reputation: 0

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od sinuhet » 25 říj 2019, 10:09

S různými RC fóry jsem to samozřejmě konzultoval, byť jen pasivním hledáním a čtením, ale pak jsem došel k tomu, že zdejší fórum bude vhodnější.
Tohle není RC model už jen proto, že tam není žádné dálkové ovládání. Při konzultacích s modeláři narážím na to, že mám úplně jiné cíle a tím i přístup. Nejde mi ani o historickou přesnost, ani o nějaké výkony, jde mi o hraní si s autonomním řízením. Místo jednoho motoru a diferenciálu mám 4 motory s tím, že zatáčení řeším reverzním otáčením motorů jedné strany. Když jsem kouknul na eshopy, kolik by to stálo z nějakého modelářského shopu, pokřižoval jsem se a utekl. Navíc jde o velikost, tyhle motorky mám rovnou s kolečkem a převodovkou, a je to malé a skladné. Cílem není postavit dokonalý stroj, potřebuji jen podvozek. Takže čím jednodušší, tím lepší.
Li-Pol nechci, protože jsem lempl a nechci si doma udělat ohňostroj. Teď tam mám 4x18650 a už tak se z toho necítím nejlépe. Navíc zase když kouknu na modelářské Li-Pol, které jsou schopny dávat třeba i 500A, je mi jasné, že se hodí pro úplně jiné použití. Do RC lodi jsem si nechal doporučit kvůli blbuvzdornosti Ni-MH, a protože mi ta 6S baterka teď v podstatě přebývá, použiju tu.

Kalkulačka by se hodila, tu jsem nikde nezaznamenal. Až na to, že tak úplně nevím, co mám za motorky. Ale třeba na nich po rozebrání najdu nějaké typové označení.

Nějaké převody tam mám, ale zase protože jsem idiot a koupil jsem to bez dostupného datasheetu, nevím nic jiného, než že 6V, a že to má zhruba ~400ot/min na výstupu z převodovky.

Každopádně aniž bych chtěl shazovat RC fóra, měl jsem za to, že tady na fóru se dočkám relevantnějších odpovědí. Přeci jenom více bastlím než stavím nějaký model.

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od ondraN » 25 říj 2019, 10:57

Ty parametry si můžeš změřit sám. Podrž motoru hřídel a na krátkou chvíli ho přes ampérmetr, s rozsahem alespoň 20A, připoj k baterii. Ten proud co odečteš nikdy nebude větší. A jak už jsem psal výše, 7.2V je pro 6V motor také v pohodě. S tím si nemusíš lámat hlavu. Kdyby se při testování moc hřály, můžeš do projektu zařadit snímače teploty, alespoň s tím bude větší sranda :mrgreen:

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od K380 » 25 říj 2019, 12:51

Pořídil jsi si převodové motory na 6V určené pro použití na rovné plochy které jezdí dobře i na koberci a v nenáročném terénu ale nejsou určené do hrubého terénu. Pokud máš i originální kola tak budou v takovém terénu prokluzovat. V terénu potřebuješ větší převodový poměr aby měl dostatek síly na překonání překážek i v pomalé jízdě. Pro řízení těchto motorů ti stačí jede regulátor s L298. Zapojené 2 pralelně pro každou stranu. Pro napájení stačí dvoučlánek LiPol, Liion nebo podobné to je napětí 8,4 nebo 8,2V. Ovládání směru otáčením jedné strany v protisměru nebo jen jednou stranou se do terénu nehodí protože hrubý terén neumožní zatáčení smykem jedné nebo druhé strany. Chce to velký výkon na kolech nebo řízenou přední nápravu
a rozumný rozvor kol. čím větší rozvor tím je třeba větší výkon. Postavil jsem 4 ks takových vozítek různě ovládaných Arduinem. Návodů je na intetrnetu dostatek. Dá se použít i dvojitá převodovka Tamaya kde si můžeš sestavit různý převodový poměr dle potřeby ale je plastová jako ty co máš. Je vhodná pro pásový podvozek s použitím největšího převodového poměru. Nebo upravit vhodné modelářské servo na kontinuální pohyb a budeš mít dostatečnou sílu do terénu ale menší rychlost. Je to opravdu modelářská činnost a Arduino je jen doplněk na ovládání když nechceš použít RC řízení !

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od pavel1tu » 25 říj 2019, 16:44

Stavěl jsem (asi před 3 roky) s kamarádem auto do těžkých terénů, žádný věrný model, pohon na 4 kola, pomalá jízda v extrémním terénu, detekce prokluzu atd.
Celé je to na RC věcech, vše z čínských e-shopů a ceny normální.
RC motory mají výhodu toho "stupidně jednoduchého" řízení - prakticky je to PWM. Vše koupíš a zabýváš se jen tou řídící jednotkou.

Nevím čeho chceš přesně dosáhnout a jaké je cenové rozpětí, data k mororkům nemáš (při jakém napětí jak se točí a kolik žerou - to už jsi dávno mohl změřit), i řízení obyčejného DC motorku bude naprd - nepůjde to tak jemně.

No držím palce, až dáš více dat, třeba někdo poradí. Ono motorků se prodává stovky druhů, tak je to těžké.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zvolit baterii a regulátor pro motor

Příspěvek od afilip » 27 říj 2019, 12:41

Jak se dělá detekce prokluzu?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů