Vhodné čidlá pre meteostanice

Odpovědět
martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Vhodné čidlá pre meteostanice

Příspěvek od martinius96 » 28 srp 2018, 20:56

Ahoj bastl banda :). V posledných dňoch dokončujem malý projekt, ktorý je robený na spôsob TMEP-u.
Ide o webaplikáciu, ktorá je centrálne robená a umožňuje registrovať svoju meteostanicu na webe, kam odosiela dáta a je ich možné prezerať. Systém je určený pre meranie teploty, vlhkosti a atm. tlaku, ich vizualizáciu za pomoci grafov, štatistiky a možno aj prognózu počasia na základe nameraných údajov.
Systém je momentálne uspôsobený pre takýto riadiaci hardvér:
  • Arduino + Etheret shield W5100
  • Arduino + Etheret modul W5500
  • NodeMCU v2/v3
  • ESP32
Čo sa týka čidiel, momentálne mám urobené pre:
  • BME280
  • BMP280 + DHT22
  • BMP280 + SHT21
Celý web je uspôsobený používateľom - aj laikom, ktorým vygeneruje ich kód pre danú dosku, ktorú si registrujú. Máte tip na lepší hardvér, ktorý by sa mal využiť, používajú sa niektoré lepšie čidlá od "pomalého" DHT22?
Link pre testerov by som dal čoskoro :-) Ešte to nie je dokončené.
Ale aspoň malá - biedna ochutnávka.. :)
Obrázek
Obrázek
Obrázek

jankop
Příspěvky: 1030
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné čidlá pre meteostanice

Příspěvek od jankop » 28 srp 2018, 21:30

Proč omezuješ užití na NodeMCU v2/v3? Co ti tyto moduly přináší navíc? BMP280 a SHT21 připojím i k esp8266-1. Já pochopitelně vím, že mi tvoje aplikace bude fungovat i na mých esp8266-12F, ale vědí to i ostatní? Zajímavé, ESP32 máš platformu, ale esp8266 specifikuješ dvěma moduly ze sta.
K samotnému využití, vše co popisuješ, se dá udělat vcelku jednoduše na Thingspeak. Faktem je, že mě svojí politikou dost znechutili.
Pokud dáš k dispozici serverovou část, tak by to nebylo špatné, to bych si možná zprovoznil, WiFi barometr mi běží doma pořád.
V každém případě ti klidně a rád udělám betatestera pro esp8266

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné čidlá pre meteostanice

Příspěvek od martinius96 » 30 srp 2018, 03:35

Máš pravdu, že kódy pre NodeMCU budú fungovať na všetkých ESP8266 doskách. Ide mi tam skôr o to, aký je tam pinout. Nerobil som so samostatným ESP8266-01, musel by som sketch prispôsobiť hlavne podľa neho, lebo je tými pinmi limitovaný, pri NodeMCU som to chcel urobiť najmä pre iné piny, ako je napr I2C, aby si dotyčný mohol dorobiť aj časť pre vizualizáciu napr na displej. Myslím si, že napríklad začiatočník si kúpi NodeMCU namiesto samostatného čipu, ktorý by musel programovať cez programátor. Ale je jasné, že pokročilí používatelia si sketch dokážu upraviť pre ich pinout, resp danú dosku. Riešenie by bolo urobiť aj ponuku samostatných ESP dosiek, ale potom, generovanie tých kódov prispôsobiť pre každú dosku, bolo by s tým dosť práce.. Počet dosiek * počet možností periférii.

Ešte to potrvá, kým to bude v takom štádiu, že sa to bude dať pre testera použiť. Ďakujem pekne za ochotu. O chvíľu mi začne škola a nebude nato toľko času. Chcel by som aby z toho časom bola aplikácia približujúca sa TMEP-u či Thingspeaku. Stránka by mala mať časom aj rôzne typy výstupu pre pripojenú dosku, napríklad si bude môcť doska prostredníctvom HTTP(s) requestu na php stránku získať poslednú hodnotu, či .json za dané obdobie, čiže sa s dátami bude dať ďalej pracovať a prispôsobiť si ich aj na domácu vizualizáciu mimo webu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti