Snímač tlaku na meranie výšky hladiny vody v studni.

Odpovědět
romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Snímač tlaku na meranie výšky hladiny vody v studni.

Příspěvek od romanm » 01 led 2019, 20:10

Poradí mi niekto odskúšaný vodotesný snímač tlaku? Chcem merať výšku hladiny v studni. UZ snímač nie je možné použiť,pretože má veľký uhol rozptylu, a moja studňa je široká iba 160mm. Riešenie s trubkou s obráteným dnom sa mi tiež nepozdáva, keďže vzduch odtiaľ určite časom "vyfučí".
Preto by som chcel využiť tlakový snímač ponoriteľný do vody, meral by som hydrostatický tlak na dne studni v hľbke 19m. Hladina kolíše -7m, teda výška vodného stĺpca by bola od 12 do 19m.
Alebo, ak existuje aj iné riešenie, rád si nechám poradiť. Stačí mi rozlišiteľnosť po 5-10cm.

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímač tlaku na meranie výšky hladiny vody v studni.

Příspěvek od martinius96 » 01 led 2019, 21:02

Pred nejakým časom sa v Arduino skupine na FB objavil príspevok s meraním výšky snehu, zaujímavá téma.. V diskusii k príspevku sa často objavilo aj to, či je možné takto merať rovnakým spôsobom aj výšku vody a odpoveď bola, že je to možné. Predpripravená doska má aj miesto na osadenie Arduina Nano.
Obrázek
Odkaz: https://wiki.weatherduino.com/snow_heig ... xtJaP3HcOM
Čo sa týka tlakových senzorov, na Ali je viacero modulov, ale cenovka je tam okolo 20€. Najpoužívanejšie moduly: MS5540CM, MS5803-05BA, MS5837-30BA. Ja som kedysi robil jeden projekt pre meranie výšky hladiny studne na mieru a použil som senzor vzdialenosti HC-SR04, ale ten by mal byť limitovaný do 4 metrov.

Funguje na opačný spôsob ako potrebuješ. Meria výšku hladiny od seba. Teda čím je hladina nižšia (menej vody, menej váhy), dáva vyšší výsledok, vzdialenosť od senzora sa zväčšuje. Nakoľko pán vedel výšku studne, Na vrch sa nainštaloval senzor, nameraná výška sa odčítala od výšky studne a získali sme skutočnú výšku hladiny. Fungovalo to prekvapivo dobre. Studňu som nevidel, neviem aká bola široká. Avšak ak v tomto prípade hladina putuje 7m hore dole, ten senzor je nedostačujúci. Ten prvý obrázok z FB mi príde zaujímavý, mohol by si ho vyskúšať a postaviť si taký modul.

romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Re: Snímač tlaku na meranie výšky hladiny vody v studni.

Příspěvek od romanm » 02 led 2019, 12:46

martinius96 píše:
01 led 2019, 21:02
Pred nejakým časom sa v Arduino skupine na FB objavil príspevok s meraním výšky snehu, zaujímavá téma.. V diskusii k príspevku sa často objavilo aj to, či je možné takto merať rovnakým spôsobom aj výšku vody a odpoveď bola, že je to možné. Predpripravená doska má aj miesto na osadenie Arduina Nano.

Odkaz: https://wiki.weatherduino.com/snow_heig ... xtJaP3HcOM
Čo sa týka tlakových senzorov, na Ali je viacero modulov, ale cenovka je tam okolo 20€. Najpoužívanejšie moduly: MS5540CM, MS5803-05BA, MS5837-30BA. Ja som kedysi robil jeden projekt pre meranie výšky hladiny studne na mieru a použil som senzor vzdialenosti HC-SR04, ale ten by mal byť limitovaný do 4 metrov.

Funguje na opačný spôsob ako potrebuješ. Meria výšku hladiny od seba. Teda čím je hladina nižšia (menej vody, menej váhy), dáva vyšší výsledok, vzdialenosť od senzora sa zväčšuje. Nakoľko pán vedel výšku studne, Na vrch sa nainštaloval senzor, nameraná výška sa odčítala od výšky studne a získali sme skutočnú výšku hladiny. Fungovalo to prekvapivo dobre. Studňu som nevidel, neviem aká bola široká. Avšak ak v tomto prípade hladina putuje 7m hore dole, ten senzor je nedostačujúci. Ten prvý obrázok z FB mi príde zaujímavý, mohol by si ho vyskúšať a postaviť si taký modul.
Snímače tlaku z aliexpresu poznám. Neviem si však predstaviť, ako by som k nim pripojil vodiče a celé to vodotesne uzatvoril.
HC-SR04 - o tom som písal, že je nevhodný, má rozptylový uhol 15°, čo je do úzkych vŕtaných studní nepoužiteľné. To, že by som meral zhora pokles hladiny by bolo ok.
Ten laserový merač snehu vyžaduje ďalší HW, čo nechcem. Otázkou je, či by sa nejakým spôsobom nedal použiť laser. Ten má menší rozptyl ako zvuk. Na ali majú aj laserový vysielač aj prímač, len si neviem, či nastane dostatočný odraz od vodnej hladiny. Problém môže byť aj to, že keď je pustená ponorka, tak hladina sa vlní, čo by spôsobovalo náhodné odrazy.
Preto sa mi najspoľahlivejšie javí tlakový snímač.
Použil niekto vyššie spomínané tlakové snímače do vody? Akým spôsobom zabezpečiť vodotesnosť?

Uživatelský avatar
BlindP
Příspěvky: 39
Registrován: 23 črc 2017, 00:46
Reputation: 0

Re: Snímač tlaku na meranie výšky hladiny vody v studni.

Příspěvek od BlindP » 03 led 2019, 22:46

Ahoj, pokud opravdu trváš na měření tlaku, tak jediný spolehlivý způsob je ponorná sonda s výstupem 4-20mA - https://www.marsystems.cz/ponorne-sondy ... ky-hladiny + převodník na 0-5V - https://www.aliexpress.com/item/Isolati ... a1e0b24bd6 ovšem ta cena je poněkud vyšší :-)

Uživatelský avatar
dzooky
Příspěvky: 124
Registrován: 03 úno 2018, 01:09
Reputation: 0
Bydliště: Fintice
Kontaktovat uživatele:

Re: Snímač tlaku na meranie výšky hladiny vody v studni.

Příspěvek od dzooky » 08 led 2019, 12:48

Ja som skusal taky lowcostovy senzor MS554.
Cena okolo 10€ z ciny.
Ked som to dobre prepocitaval do 10M vies odmerat plus minus na centimentre co sa tyka presnosti.
Zatial sa ale trosku trapim s https://www.arduino-forum.cz/viewtopic.php?f=16&t=1552

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů