Čidlo na měření hladiny vody

Kabicek
Příspěvky: 89
Registrován: 04 kvě 2018, 07:20
Reputation: 0

Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Kabicek » 25 pro 2019, 13:15

Dobrý den chtěl bych se zeptat, jaké čidlo by bylo nejvhodnější na měření hladiny vody v nádrži o hloubce přibližně 25cm. Potřeboval bych ale, aby čidlo šlo nějak utěsnit. Přemýšlel jsem nad kapacitním čidlem, ale nenašel jsem tak dlouhé, aby bylo po celé výšce nádrže. Předem děkuji za každou odpověď.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od pavel1tu » 25 pro 2019, 16:49

Čidel je spousta, záleží jaký má nádrž průměr, jak moc se mění hladina, já osobně používám tyto:
1) sudy, plastové nádrže - vnější kapacitní čidla na max/min hladinu - beru z číny po 4USD venkovní provedení, na zimu ani neuklízím, zatím vše zvládají
2) přesné měření hladny u podzemních nádrží
a) zkoušel jsem "kapacitní" - 2 dráty na celou výšku nádrže vedle sebe, zkoušel jsem měď, hliník, nerez - nejlépe fungoval (dlouhodobě) nerez, ale i na něm se dělal nános z kalu a bylo nutné ho čím dál častěji "kalibrovat" a přesnost klesala
b) tlakové čidlo, jde koupit asi za 10.000Kč i pro septiky - výstup jsou mA - moc drahé,
zde na foru někdo testoval uzavřenou trubku se vzduchem, nahoře čidlo tlaku, ale nějak jsme opominuli že se vzduch rozpouští ve vodě - tím pomalu ubývá v té trubce, někdo navrhoval před měřením dofouknout kompresorem, ale touž je moc mechaniky - já nezkoušel
c) poslední co se tu testovalo a kamarádovi jsem nasadil do 10 kubíkové nádrže, je čidlo tlaku vzduchu v 0,5l PET lahvi, zalité celé epoxidem, se závažím umístěné těsně nad dno - stoupající hladina zvyšuje tlak na PET láhev. Po nakalibrování funguje asi od července s přesností na centimetry. Toto jsem myslím pževzal zde na foru a zatím je to nejspolehlivější. Je nutno vybrat kvalitnější tlustostěnnou PET a perfektně ji utěsnit.

K jakémukoliv z těchto způsobů měření klidně odpovím na dotazy, ale většinou jsem stejně nápad převzal zde od někoho.

PS: ještě jsem vynechal "plováky" - ty jsem vzdal, mne se zadrhávaly a nějaké "mechanice" jsem se snažil vyhnout
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Kabicek
Příspěvky: 89
Registrován: 04 kvě 2018, 07:20
Reputation: 0

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Kabicek » 25 pro 2019, 18:59

Ohledně těch dvou drátů po celé výšce nádrže jak přesně se připojí k Arduinu?? A případně mohl byste poslat odkaz na ty vnější kapacitní snímače co berete z Číny. Děkuji.

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od AstroMiK » 25 pro 2019, 21:04

pavel1tu:

zkoušel jsem "kapacitní" - 2 dráty na celou výšku nádrže vedle sebe, zkoušel jsem měď, hliník, nerez
K tomu kapacitnímu čidlu: Tam by nemělo záležet na materiálu těch elektrod.
Samotné elektrody jsou navzájem úplně izolované. Nejsou ani v kontaktu s vodou, takže nereznou.
Využívá se tam změny kapacity při různém dielektriku.

Takže když je mezi elektrodami izolátor a vzduch, má čidlo jinou kapacitu, než když je mezi nimi izolátor a voda.

---

Plovákové čidlo mám připravené na jaro (zatím jen softwér).
Použil jsem ten Archimédův princip s vážením zavěšeného plováku.
Jsem zvědavý, jaký vliv na měření bude mít proudění vody v nádrži (při napouštění nebo čerpání), nebo jestli se to bude kvůli dlouhodobému namáhání tenzometru rozkalibrovávat.
Až to vyzkouším, podělím se o zkušenosti.

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Hafajs » 26 pro 2019, 10:15

Zdravím všechny. Tečení materiálu by skutečně mělo způsobit rozkalibrovani. V kopané studni používám tlakoměr.

Ludek
Příspěvky: 289
Registrován: 02 pro 2019, 08:14
Reputation: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Ludek » 27 pro 2019, 13:21

Ahoj Pavle1tu,
také mě to zajímá, máš typ toho tlakového čidla v té PET lahvi...?
Já zkoušel taky podle pana Archimeda tyč,zavěšenou na Tenzometru co používají Arduinisti,
šlape s přesností 1mm což v kubíkové nádrži je jedem litr přesnost, ALE ............
ALE... funguje víc jako teploměr :-( Takže to chci zkusit nějak obráceně.
To znamná tenzometr s elektronikou na dno a tyčka tlačí svou vahou na něj, ale problém je,
že to nejde utěsnit tak, aby to nebralo "sílu" tomu tezometru. Tedy píšu NEJDE, ale neumím to...

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Hafajs » 27 pro 2019, 14:44


Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od pavel1tu » 27 pro 2019, 17:18

JJ mám to podle @Hafajs - je to geniálně vymyšlené,
neměřím na mm (i když by to možná umělo, ale je to zbytečné), ale na cm.
V létě budem předělávat elektroniku, bude se to rozšiřovat o zalévání skleníku, kontrolu ucpání filtrů na okapech atd.

PS: já se "rád" vyhýbám nějakým mechanickým "udělátkám", bývá to zdroj problémů.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Axamith » 28 pro 2019, 11:20

Tady je detailně popsaná problematika měření kapacity https://www.instructables.com/id/Capaci ... el-Sensor/

Ludek
Příspěvky: 289
Registrován: 02 pro 2019, 08:14
Reputation: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Čidlo na měření hladiny vody

Příspěvek od Ludek » 29 pro 2019, 20:01

Mám ještě dotaz.
koukal jsem na články s kapacitním čidlem a knihovnou CapacitiveSensor.
Vypadá to dobře, ale pořád se v tom topím. Všude se to motá kolem i2c a tak nevím, jak to tam měli.
Jak to mohu vyzkoušet jen "na stole", to znamená do Arduina dám odpor, čidlo... a vše budu číst terminálem.
díky za radu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů