Bezkontaktní senzor průtoku vody

Odpovědět
SC1
Příspěvky: 10
Registrován: 23 lis 2017, 19:10
Reputation: 0

Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od SC1 » 10 led 2018, 12:04

V nějakém článku jsem nedávno narazil na nápad jistit v budovách rozvod vody proti únikům (vytopení při havárii). Nešlo o jištění v pravém slova smyslu jako u elektřiny (to z principu nelze), ale tak, že se hlídá, zda není průtok přítomen tam, kde být nemá a pokud ano, servoventil zavře přívod. Vlastní řízení může zajistit prakticky jakýkoliv inteligentní vícezónový alarm (v závislosti na zastřežení jednotlivých zón, popř. denní době). Důležitý je však detektor průtoku, který by se musel zapojit jako zdroj poplachu. Hotové řešení na trhu (pokud vím) není, je to tedy předmět pro individuální vývoj.

Otázka zní: Víte někdo o nějakém vhodném senzoru průtoku vody pro tento účel? Ideálně bezkontaktní s možností dodatečné montáže na potrubí běžných dimenzí pro domácnost (např. PPR, okolo 1") a pochopitelně v rozumných cenových relacích (do jednotek tisíců Kč).

Pochopitelně znám průmyslová řešení tohoto problému, ale tam jsme v úplně jiných dimenzích i cenách (obojí desetkrát až stokrát tolik).

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od petan » 10 led 2018, 13:12

Pokud bezkontaktní, tak snad jedině ultrazvukový senzor. Ale jak říkáš, problém je v ceně. Tuhle jsem ladil senzor od Keyence a to je věc, kterou z běžnej vejplaty člověk moc neutáhne.

Ale koukal jsem na aliexpress a nějaký senzory tam mají (toto). Ale jde jenom o senzory a bylo by k tomu potřeba dodělat logiku. Kdo ví, třeba by to šlo připojit k tomu ultrazvukovýmu pípáku (ultrazvukový měřič vzdálenosti). Těžko říct, jestli by to fungovalo. Jednou už tu podobný dotaz byl, ale myslím, že se na nic rozumnýho nepřišlo.

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od ohruska » 10 led 2018, 14:10

Někde jsem četl řešení.
Na vodoměr je namontováno optické čidlo, které snímá pohyb kotoučku a to posílá pulzy do arduina. Tím se sleduje spotřeba vody. Je to, ale využitelné pro zastavení vody pro případ porušení rozvodu vody. Je nutno do rozvodu zamontovat elektricky řízený ventil, kterým lze rozvod uzavřít při velkém průtoku nebo při trvalém dlouhodobém průtoku.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od pavel1tu » 10 led 2018, 15:17

Já to řeším na chatě - na hlavním přívodu vody k 5ti chatám....

1) Vodárny ti dají zdarma vodoměr se snímačem průtoku (většinou v rámci pravidelné výměny vodoměru)
2) za pár stovek se koupí takový kroužek, který se na tento vodoměr nasadí - výstup jsou pulz/xxlitrů
3) pokud za určitou dobu proteče větší množství vody, nebo voda konstatně teče po dobu delší než ... generuji alarm a SMS.

Doma to půjde doplnit o elektroventil třeba.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od martinius96 » 10 led 2018, 15:49

Peter Stehlík k tomu urobil video.. asi je to to, čo potrebuješ, resp na ten štýl.
https://www.youtube.com/watch?v=d-WzQa8GsAU

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od pavel1tu » 10 led 2018, 18:04

martinius96 píše:
10 led 2018, 15:49
Peter Stehlík k tomu urobil video.. asi je to to, čo potrebuješ, resp na ten štýl.
https://www.youtube.com/watch?v=d-WzQa8GsAU
Jo, ale tohle je historie za 500 - na nových vodoměrech já osobně mám pouze ručičku, která se otáčí(má malou plochu) a tu to detekuje špatně - hodně špatně.
S tím terčíkem mi to fungovalo.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od petan » 10 led 2018, 19:30

Je pravda, vodoměr ten mě zrovna nenapadl. Podobným způsobem měřím v jedné aplikaci odběr elektřiny - snímám LEDku na elektroměru a přepočítávám to na aktuální odběr.

Jinak, vyrábí se přímo "impulsní vodoměry", kde není třeba nic bastlit. Stejně by bylo potřeba kvůli servoventilu rozdělávat potrubí, tak se tam může rovnou i přidat vodoměr s digitálním (impulsním) výstupem.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bezkontaktní senzor průtoku vody

Příspěvek od pavel1tu » 11 led 2018, 06:45

Tak jsem na to koukal, ten snímač podražil z 500Kč na 1200Kč a najednou má i výstup MODBUS - to asi nebrat. Prodejce mi k tomu napsal, že dokumentaci k tomu nemají, ale zprovozní mi to v hodinové sazbě 500/h :-D

To bych šel opravdu raději do vodoměru s impulzním výstupem, pokud to není zapečetěný vodoměr (místo pro fakturační měření), ty se pravidelně přeměřují jak měří a to by sis musel asi pak platit ze svého ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti