Kontrola stavů termostatů

braun21
Příspěvky: 17
Registrován: 07 říj 2017, 22:02
Reputation: 0

Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od braun21 » 18 úno 2018, 07:43

Čau. Mám dotaz.
Chtěl bych ze dvou starých mechanických termostatů z trouby udělat ovládání zatápěcí klapky v kotli ovládané dle teploty spalin v komínové rouře..

Obě čidla termostatů vložím do roury.
První termostat T1 bych měl nastaven na teplotu 120st a druhý T2 na 140st.
Pokud do nich pošlu napětí a zpětné výstupy potom budu kontrolovat, budou existovat vlastně pouze tři možnosti.

T1 = 0 ; T2 = 0 VYSOKÁ TEPLOTA SPALIN (teplota spalin je vyšší než 140st a oba termostaty jsou rozpojeny)
T1 = 1 ; T2 = 1 NÍZKÁ TEPLOTA SPALIN (teplota spalin je někde v rozmezí 0-119st , oba termostaty jsou sepnuty)
T1 = 0 ; T2 = 1 NORMÁLNÍ TEPLOTA SPALIN (teplota spalin je vyšší než 120st ale nižší než 140st )

T1 = 1 ; T2 = 0 (za normálních okolností tento stav nemůže nastat)

Vize:
Z arduina pošlu do obou termostatů 5v a zpětně bych chtěl programově kontrolovat, zda se toto napětí vrací (tedy stav daného termostatu 0 nebo 1)

Otazka:
Pro vás zcela jasná záležitost, ale já teprve začínám.
Můžu kablík z ARD 5v poslat do termostatu a následně výstup z termostatu "někam" píchnout v arduinu a kontrolovat na vstupu stav 1 či 0?
Je potřeba dát tam rezistor a podobně.... Abych nějak své UNO neodpálil, protože takto bez "spotřebiče" by to šlo do zkratu, ne?

Co myslíte, je to možné realizovat?
Děkuji za pomoc.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od jankop » 18 úno 2018, 10:16

Ten termostat připojíš v principu úplně stejně jako tlačítko. Na přiloženém obrázku máš dvě možné alternativy. Buď je termostat zapojen do napájecího napětí nebo do země. V jednom případě dostaneš při sepnutí termostatu úroveň HIGH a v druhém případě úroveň LOW.
kontakt.png
kontakt.png (2.62 KiB) Zobrazeno 4457 x

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od petan » 18 úno 2018, 12:26

Ještě bacha, aby ti to správně fungovalo. Kontakty termostatů jsou většinou dimenzovaný na větší zátěž a střídavý proud. Kontakty nejsou pozlacený. Při spínání několika málo miliampér by kontakt nemusel správně převádět. Doporučuji to řádně otestovat, případně kontakt zatížit větším proudem.

braun21
Příspěvky: 17
Registrován: 07 říj 2017, 22:02
Reputation: 0

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od braun21 » 18 úno 2018, 16:27

Dobrá, děkuji za rady. Jakmile termostaty budu mít, určitě ještě přibyde dalších otázek.

TomTP
Příspěvky: 37
Registrován: 19 lis 2017, 22:28
Reputation: 0

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od TomTP » 19 úno 2018, 07:32

Co se týká resistorů tak mrkni na PULL UP a PULL DOWN, jsou ve výše uved. schematu použité a jsou naprosto nutné z důvodu zákmitů na vstupních pinech (nahodilá 1 a 0). Při hlídání stavů dej pozor na použití jakékoliv funkce delay() ve smyčce a jdi rovnou cestou použití millis().

braun21
Příspěvky: 17
Registrován: 07 říj 2017, 22:02
Reputation: 0

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od braun21 » 14 lis 2018, 18:00

20181114_130139.jpg
Začala topná sezóna a tak znovu vytahuji ze šuplíku projekt "ZATÁPĚCÍ KLAPKA"
Mám pár otázek a tak nebudu zakládat nové vlákno, když se to vše týká toho co jsem zde začal.
Takže jdem na to:

Své UNO chci napájet přes kulatý konektor.
Mám několik různých nabíječek ze kterých jsem opsal hodnoty a tak se prosím podívejte zda by nějaká šla použít.
Arduino bude hlídat stavy dvou termostatů, stavy dvou koncových spínačů a dle toho bude ovládat dvoukanálové relé.

Přikládám v příloze hodnoty nabíječek.

braun21
Příspěvky: 17
Registrován: 07 říj 2017, 22:02
Reputation: 0

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od braun21 » 23 lis 2018, 02:24

Nabíječky, vyřešeny.
Další dotaz.

Na kotli je instalován ventilátor 230v 40w do kterého je přivedeno 5 žil.
Fáze, nula, zem a dva nějaké ovládací kabely, aby ventilátor mohl regulovat otáčky.
I v klidovém stavu je ve fázi 230v.
Můžu nějak pomoci neinvazivního proudového snímače poznat, že se ventilátor točí?
Musím prostě nějak arduinu dát vědět, že ventilátor jede či nejede.
Co jde do dvou ovládacích kabelů nevím.
Kotel je Benekov c27
Můžete mi prosím někdo dát třeba i nějaký jiný tip, jak to zjistit? Dík

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od martinius96 » 23 lis 2018, 15:33

Ahoj Braune. Dalo by sa to zistiť napríklad iným Arduinom. Niekedy sa na detekciu otáčaného predmetu používa magnet, ktorý sa na neho umiestni a oproti magnetický hall senzor. Sníma vlastne magnetické pole a jeho intenzitu, ktorá je silnejšia ak je magnet "najbližšie", keď prechádza popred senzor. To by si zrejme nepoužil, hodí sa to skôr na remenice a pod, kde záťaž magnetu na stranu nevadí, u ventilátoru by to urobilo viac škody ako úžitku, bol by hlučný, vyosený a pod.

Môžeš ale použiť IR (infračervený) senzor a ním merať, či sa objekt otáča.
Obrázek
Stačí ak jednu lopatku namaľuješ inou farbou, alebo tam nalep nejaký biely prúžok.
Pre lepšie pochopenie: https://youtu.be/gVl4B7NDnQY?t=319

braun21
Příspěvky: 17
Registrován: 07 říj 2017, 22:02
Reputation: 0

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od braun21 » 24 lis 2018, 00:08

Díky za tip, je to určitě taky jedno z možných řešení.
Další, trochu i podobná varianta je toto:

https://arduino-shop.cz/arduino/883-ard ... 94561.html


Zvukový senzor bych přidělal na ventilátor a pokud by jel, čidlo by to zachytilo.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kontrola stavů termostatů

Příspěvek od pavel1tu » 24 lis 2018, 16:52

Tak oboje mám doma, ale používám je na detekci přítomnosti "objektu", nedovedu si představit, jak to bude/nebude reagovat na točící se ventilátor.

Osobně bych šel do toho magnetu :-) sám jej používám na řízení průtoku vody filtrací .... a nejen tam
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů