Senzor dotyku

Odpovědět
Dejv92
Příspěvky: 2
Registrován: 23 čer 2018, 18:58
Reputation: 0

Senzor dotyku

Příspěvek od Dejv92 » 23 čer 2018, 19:15

Co potřebuji:
mám 2 vodiče namotané spirálovitě kousek od sebe, odpor je mezi nimi tedy "nekonečný"
tato sprála je umístěna na laně a její účel je detekovat dotyk člověka (ten díky tomu že je to na laně není uzemněný)
ideální by bylo tento dotyk detekovat "kapacitně", 2 vodiče bych pak nahradil jedním

Co jsem zkoušel:

https://playground.arduino.cc/Code/CapacitiveSensor tuto knihovnu, bojhužel při pčipojení spirály, která je připojená více jak 10m kabelem byl výsledek (0-17) někde na půl a "lítal" mezi dvěmi čísly a neblo možno spolehlivě určit dotek

analogRead() - zde bylo sice nutno použít 2 vodiče, ale citlivost byla i se spirálou mnohem lepší, používal jsem zapojení A0 a GND, při pinMode INPUT_PULLUP jsem hranici doteku určil na jako < 1000 - bohužel pod tuto hranici to občas klesne i bez dotyku, nejspíš když na arduinu braly proud i další komponenty (piezobzučák)

zkoušel jsem i toto - http://hobbycomponents.com/sensors/53-c ... results=26 - to fungovalo docela dobře, ale už při testech bez spirály jsem narazil na problém, jakmile bylo arduino napájeno jinak než přes pc - tedy neuzemněno - tak to nefungovalo


Napadá vás elegantní řešení bez nutnosti další hromady součástek? Jsem spíš na programování než na elektroniku, takže nějaké řešení s tranzistorem bych si musel nechat poradit.

používám na to Uno, ale nebráním se Mega ani Due

děkuji

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Senzor dotyku

Příspěvek od Wojta » 24 čer 2018, 08:44

Pokud na to chceš jít co nejvíc přes programování, udělal bych jedno. Koupil bych třeba obyčejné Attiny13 (45) a nacpal ho ke spirále. U ní pak měřil normálně kapacitně (abys eliminoval tu délku vodiče) a pak to z tiny sériově (nebo jen v podobě sepnuto/rozepnuto) posílal zpět do hlavního Una. Mělo by to fungovat bez problémů a můžeš si softwarově upravit a ohlídat spoustu věcí. To je asi to nejjednodušší a nejfunkčnější řešení. Samozřejmě si budeš muset nějak opatřit vnější vlivy protože třeba vlhkost vzduchu si bude s kapacitou asi dost prohrávat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů