Správné použití desky s SIM800L

Odpovědět
dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Správné použití desky s SIM800L

Příspěvek od dostalradim » 07 led 2020, 20:03

Ahoj, všichni.

Mám takový dotaz na někoho kdo má produkčně nasazenou tuto desku:

Obrázek

Chová se mi trochu nedeterministicky, tak by mě zajímali zkušenosti ostatních. Když arduino zapnu zhruba po 10s se GSM zaregistruje, signál je silný a všechno vypadá v pořádku, vyzkouším po nějaké době odeslání SMS ta dorazí a vše je v pořádku. Ale když jsem zkusil nechat zařízení zapnuté, tak se zhruba po 10 dnech GSM odregistrovalo, LED už blikala pouze rychle a samo se to z toho nedokázala vzpamatovat, tak by mě zajímalo jestli někdo umí tento stav podchytit a nějak hezky vyřešit? Vyzkoušel jsem zapnout/vypnout mód letadlo, ale to mi moc nepomohlo deska se ani po tom neuměla připojit. Nejhorší na tom je, že když pak zařízení vypnu a zapnu, tak se někdy zaregistruje znovu a zase vydrží dlouho a nebo se znovu nepovede připojit. Mám z toho pocit jako kdyby to zůstalo v nějakém nekorektním stavu, že se to špatně vypnulo? Nebo tak něco.

Zajímalo by mě třeba i doporučení, měl bych to použít tak, že je zařízení v šetřivém módu a až ve chvíli kdy potřebuji odeslat SMS, tak zařízení přepnu do funkčního stavu, počkám a zprávu odešlu? Chci tím jen hlásit stavy magnetických senzorů na oknech a dveří, ale nevím do jaké míry se můžu spolehnout, že se GSM zaregistruje a podle testů zatím nic moc.

Nepozoroval někdo něco podobného?

Děkuji moc!

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné použití desky s SIM800L

Příspěvek od pavel1tu » 07 led 2020, 22:24

Tak, už tu máš 4 příspěvky, tak by jsi mohl vědět, že je potřeba více informací. Jak jsi zjistil, že se kousl SIM a ne komunikace z Arduina ?
Pokud nedáš odkaz, z čeho jsi vycházel, těžko poradíme, ani není vložený kod.
Předpokládám, že SIM ovládáš AT příkazy ?

Já jsem do jednoduchých GSM Alarmů, který jsem okoukal od jednoho člena tohoto fora nasadil asi 40-50 SIM800L
Program jsem doplnil o každodení odesílání kontrolní SMS, kde odesílám i stav záložní baterie a další věci - pokud SMS nepřijde, je asi problém, ale zatím se to nestalo.
Program mi běží v "táskách", kdy třeba jednou za 10 min kontroluji stav baterie, stav sítě GSM (připojení i sílu signálu).
Pokud je problém s GSM sítí, testnu to ještě 3x (po 10s) - pak udělám reset SIM800. Testuji to i před odesláním SMS.

Časté problémy jsou s napájením, je potřeba opravdu min. 2,5A zdroj, já všechny SIM napájím z 5V ale přes 2 diody i když je na nich napsáno že fungují na 5V, těsně u SIM mám kondik na vykrytí nějakých špiček + keramiku na filtraci rušení vyšších frekvencí.
Další problém je - jak blízko máš anténu ? Pokud přímo na krabičce, tak já dávám "stínění" z ALobalu mezi anténu a alarm (dovnitř krabičky) - SIM to nevadí, ale někdy se koušou Arduina.

Nic víc mne zatím nenapadá. Musíš zjistit co padá, jestli SIM800, nebo Arduino

PS: jo ještě - nesmí být aktivován PIN na SIMce, to také dost blbne ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

dostalradim
Příspěvky: 18
Registrován: 15 srp 2019, 08:25
Reputation: 0

Re: Správné použití desky s SIM800L

Příspěvek od dostalradim » 08 led 2020, 00:12

Pardon, chápu, díky za příspěvek.

To že je problém v tom SIM jsem odhad, protože LED označená jako NET začne blikat "rychle", což by podle dokumentace mělo znamenat, že není zaregistrovaný k BTS. Například jsem to teď fotil, takže jsem vytáhnul zdroj a udělal tím restart a při zapnutí se to ani za 3 minuty nepřihlásilo (blikalo to rychle), ale když jsem ten restart udělal znovu, tak se to chytilo za deset sekund řekněme. Kód tedy přikládám, použil jsem knihovnu od někoho z internetu, ale hlavně, protože řeší prakticky to co bych řešil já, je pro mě celkem intuitivní a pochopitelná, momentálně jí mám takhle na prasáka nakopírovanou v projektu, abych v ní moh dělat výpisy a malý úpravy, když je to nutné. Kód zde https://gitlab.com/dostalradim/security_thing jsem začátečník, takže se omlouvám za divnosti. V adresáři images jsou obrázky stavu toho mýho zázraku, fakt se učím, za každou radu budu rád.

O té kontrolní SMS jsem také přemýšlel, ale přijde mi, že se to zbytečně prodraží, ale je možné, že to tak dopadne samozřejmě nebudu se tomu nutně brátnit, díky za tip. Jen tak pro zajímavost, který AT příkaz využíváš na kontrolu stavu sítě?

Jinak Arduino i SIM800L mám objednané z Aliexpressu, takže asi ani jedno nebude úplně originál, nevím jestli to může dělat takovou neplechu, co myslíš? Jinak co se týče HW, tak o kondenzátoru kvůli špičkám jsem se dočetl a vložil jsem ho tam, ale nejspíš má malou kapacitu pouze 100 microF bohužel jsem větší nenašel. Abych řekl pravdu, tak jsem dost elektronikou nepolíbený, ale rád bych se to doučil, každopádně teď nevím co myslíš tou keramikou jakože keramický kondenzátor?

Abych řekl pravdu, tak bych to třeba zkusil i nějak měřit hlídat sledovat, ale nevím moc na jakém místě a kde přesně hledat takovouhle blbou chybu, nebo jestli se jen spojit s tím, že bude nedostupná síť a udělat prostě restart. Ty máš to zařízení k BTS zaregistrované pořád? Nebo to máš uspaný a až při použití to probouzíš, prosím tě?

PIN na SIM nemám.

Děkuju za vše! Měj se moc pěkně.
Asi nemáš někde zveřejněné nějaké info k těm tvým projektům, co? Zdroják a HW. Zajímalo by mě jak se to má dělat správně.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné použití desky s SIM800L

Příspěvek od pavel1tu » 08 led 2020, 07:01

Mám vše z ALI, ale nepoužívám Arduino, pouze SMD verzi CPU ATMEGA

SIM800 neuspávám, on zase tolik nežere.

Je pravda že nikde neloguji, zda se SIM odpojí nebo kolikrát jej restartuji a je pravda, že za ty 2 roky co to stavím (co se lidi pochlubí) - přišel alarm jen asi 2x.
Posílám SMS i o výpadku napájení (chodu z baterky), a to chodí v pohodě.

Já kdysi vycházel z tohoto projektu uživatele Astromik, jen jsem opustil bateriové napájení (mám jen zálohu).
https://www.astromik.org/raspi/gsmalarm/index.htm

PS: odkud máš tu knihovnu SIM800.h ? Na GIDHUB je jich několik
PS2: FW v SIM800L ? Já z hlavy nevím jaké používám, ale kouknu se
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů