Stav ventilátoru

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od KamilV » 03 črc 2019, 16:06

Aha, a co pak uděláš s informací, že ventilátor neběží? A co když po selhání ventilátoru selže i test, zda běží? :) Bude i terciální test, který bude testovat funkčnost IR čidla? :)

Chápu, jako "výukový materiál" to může být fajn, v praxi bych se ale spoléhal na to, že periferie prostě fungují (pokud ve sklepě nebuduješ malý jaderný reaktor a nechceš ho tím větráčkem chladit :P )

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od kiRRow » 03 črc 2019, 16:11

Další neinvazní metoda:
Využít toho, že uvnitř běžícího ventilátoru proudí vzduch, který způsobí pokles teploty. Budu-li měřit teplotu venku a uvnitř ventilátoru, tak při vypnutém ventilátoru bude teplota v obou místech +- stejná, při zapnutém dojde k poklesu teploty na čidle uvnitř ventilátoru, obvod se rozváží a vyhodnotí jako běžící ventilátor.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od KamilV » 03 črc 2019, 16:15

kiRRow píše:
03 črc 2019, 16:11
Využít toho, že uvnitř běžícího ventilátoru proudí vzduch, který způsobí pokles teploty.
Obávám se ale, že ten rozdíl bude relativně dost malý. Pokud dojde k proudění kolem "venkovního čidla" (otevřené dveře, okýnko "na větračku"), snadno může dojít k mylnému vyhodnocení, že ventilátor stojí...

BB Scary
Příspěvky: 5
Registrován: 05 kvě 2018, 18:29
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od BB Scary » 03 črc 2019, 16:18

A co třeba měřit jednoduše odběr proudu. Když poběží bude mít nějaký odběr, když nepoběží tak odběr mít nebude a když se do něj něco dostane a násilím se zastaví i při připojeném napájení tak odběr bude maximální. Tyto hodnoty pak můžou momoct i s řízením. Pozor na proudovou špičku při startu ventilátoru.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1151
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od kiRRow » 03 črc 2019, 16:21

No podle obrázku je to ventilátor na zapuštění do zdi, nebo do podhledu ... pod čelní plastovou krytkou by se dal venkovní senzor pěkně schovat, vnitřní pak do plastové roury.
No a v dnešní době, přece není problém si i velmi malý signál patřičně zesílit a upravit.

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od KamilV » 03 črc 2019, 16:24

Zdá se mi asi nejjednodušší mít symetrický nerovný střed ventilátoru a IR měřit vzdálenost, zda je konstantní, nebo proměnlivá...
Dost možná by šlo měřit i v prostoru lopatky a nemusel by se střed nijak upravovat. V případě, že ventilátor stojí, bude IR vzdálenost konstantní (buď malá - paprsek se odráží od lopatky, nebo velká - paprsek zrovna trefil prostor mezi lopatkami a odráží se od nejbližší překážky, nebo nekonečná - paprsek se někam odráží). V případě, že ventilátor běží, bude IR vzdálenost proměnlivá...

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od KamilV » 03 črc 2019, 16:28

kiRRow píše:
03 črc 2019, 16:21
No a v dnešní době, přece není problém si i velmi malý signál patřičně zesílit a upravit.
Nejde o zesílení malé naměřené hodnoty, jde o to, že vyhodnocení změny stavu bude na základě malého prahu a ten může být vyvolán sledovaným jevem, nebo parazitními vlivy.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 03 črc 2019, 23:06

Já vím, že "stěrače a ostřikovače hlásit nemusím", ale já chci. Měl jsem dvě možnosti (vlastně tři - nechat to jak to je a nic nedělat) - něco koupit hotového, to by mne nebavilo no a nebo si hrát. A když si hraju, tak vymýšlím blbosti ;-)
Každopádně všem děkuji za náměty, něco si z toho vyberu a zkusím to vyřešit.
Jo a ještě mne napadla jedna možnost - umístit tam anemometr a měřit ten ;-)

Díky

Pb

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od afilip » 07 črc 2019, 16:12

Hele, vlezl jsem kvůli tobě na půdu ;) Jde to takhle:
http://xanadu.khnet.info/ostatni/vetrak_hall.jpg

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Stav ventilátoru

Příspěvek od PetrB » 08 črc 2019, 23:08

Díky za inspiraci i sportovní výkon. Koupím Halla a budu si hrát ;-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů