Stream videa z kamery na display

Ballberid
Příspěvky: 7
Registrován: 19 srp 2019, 10:06
Reputation: 0

Stream videa z kamery na display

Příspěvek od Ballberid » 19 srp 2019, 10:32

Zdravím.
Riešim si jeden projekt a neviem ako ďalej, na google som hľadal, čosi aj našiel a podľa niektorých odkazov to možné je podľa mnohých nie tak by som chcel vedieť váš názor.
Mám postavenú malú robotickú ruku s dosahom 0,5 m a nosnosťou 0,5 kg na maximálnej vzdialenosti 0,5 m. Chcem ju posadiť na pásový podvozok zo senzormi nech vie o prekážkach v priestore. Ovládaný bude cez bezdrôtový ovládač ktorý chcem tiež navrhnúť. Komunikácia bude cez "nrf24l01". Na samotné ovládanie robota bude niekoľko dosiek arduino kde každá bude robiť jednú časť a hlavná bude arduino Mega ktorá bude rátať aj inverznú kinematiku (zjednodušenú). S týmto si viem poradiť. Problém nastal keď som to chcel ešte trošku vylepšiť a pridať kameru.
Mám tieto komponenty:
kamera: https://www.aliexpress.com/item/3278870 ... 4c4dTPwYhg
display: https://www.aliexpress.com/item/3296093 ... 4c4dTPwYhg

Chcel by som prenášať obraz bezdrôtovo do ovládača a tam ho zobraziť na display. Vôbec nevadí ak bude obraz v nízkom rozlíšení a nie úplne plynulý. Pokiaľ obnoví jeden snímok za sekundu aj by mi to možno stačilo.
Našiel som návody ako spraviť foto s tou kamerou a uložiť ho na SD cez soft serial a trvalo to pri rozlíšení 320x240 asi 5-10 sec ako kedy (ukladanie, foto cvaklo okamžite). Kamera sníma foto v jpeg a obraz dokáže poslať NTSC cez video výstup. Úprimne týmto veciam vôbec nerozumiem a neviem či sa to dá nejak použiť. K displayu som zase nenašiel možnosť ako zobraziť jpeg, väčšinou BPM lebo arduino je vraj na konverziu veľmi pomalé. Ešte tam pridám aj BLE modul na spojenie z mobilom a prenos obrazu doň. Ale to chcem neskôr ako programovaciu zábavku ak bude všetko fungovať.

Je podľa vás možné prenášať obraz bezdrôtovo na display iba za pomocí arduina alebo na to nestačí??

Uživatelský avatar
SkullKeep
Příspěvky: 290
Registrován: 23 srp 2017, 18:51
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od SkullKeep » 19 srp 2019, 12:09

:twisted: :?: :arrow: :geek: P. Q. M.

Ballberid
Příspěvky: 7
Registrován: 19 srp 2019, 10:06
Reputation: 0

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od Ballberid » 19 srp 2019, 12:33

Toto som už videl, bohužiaľ ESP32 by mala byť podstatne výkonnejšia ako arduino a používa paralelnu kameru s FIFO ja mám sériovú ttl cameru. Túto mám ale len bez FIFO :(, aj ESP32 mám s kamerou a wifi modulom čo som chcel dať pri 3D tlačiareň. Tú som síce rozbehal ale len kód kde sa musím napojiť na wifi vysielanú mikrokontrolérom a cez prehliadač zadám jej IP (šlo to cez instaler takže neviem aký je kod). Tam šiel obraz v slušnom rozlíšení a v reálnom čase ale po pol minútke bol čip strašne horúci. Iný ukážkový kód kde sa vytvorí celá stránka z nastaveniami a tam karta streamuje obraz mi šiel len po tade že vytvorí stránku kde môžem poťukať všetky nastavenia ale keď dám snímať obraz nič sa nedeje a mikrokontroler zamrzne.
Každopádne ale potrebujem použiť arduino lebo ich mám veľa a chcem to pomíňať. Ak to sním nepôjde tak kameru odložím na ďalší projekt kde chcem spraviť hexapoda už asi ovládaného ESP32 kvôli výkonu a plynulému obrazu. Len som tu na stránke videl návody na ten display čo mám (čo mi veľmi pomohlo) tak som dúfal že snáď viete o niečom ako toto rozbehať :). Ale ako tak nad tým rozmýšľam, tak sa bojím že tá sériová kamera toho asi nebude schopná.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 13:10

Tuhle kameru mám, ale komunikuje přes SPI a ta vaše přes UART TTL serial port. A to je ten problém.
Jde o rychlost přenosu dat. Kamera je nastavená na 38400, vy ale můžete nastavit až 115200. Nastavte nižší kvalitu obrazu + nastavte větší rychlost.

Ballberid
Příspěvky: 7
Registrován: 19 srp 2019, 10:06
Reputation: 0

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od Ballberid » 19 srp 2019, 13:23

Čosi podobné som čítal že ma nastavený baud ako default hodnotu ako píšete. Pohľadám ako to upraviť a skúsim. Predpokladám že to bude treba navýšiť aj pre SD kartu aby rýchlo zapisovala.
Len mám ešte problém na ten display nahrať jpeg čo je výstup kamery. Prípadne ak by ste vedeli knižnicu ktorú použiť. V tomto sa fakt vôbec nevyznám a potreboval by som dáky referenčný kód aj primitívny ktorý pôjde a ten začnem upravovať len nech vidím ako to funguje.
Prípadne tú SPI kameru mám tiež ale bez FIFA, ak by ste mi vedeli poradiť s ňou.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 13:58

Ten adaptér SD jede přes asi SPI, tam nemusíte nastavovat rychlost.
Tady je knihovna - https://github.com/Bodmer/JPEGDecoder . U knihovny je problém, vyžaduje hodně ram + asi na arduino uno nepojede rychle nebo vůbec.

Ballberid
Příspěvky: 7
Registrován: 19 srp 2019, 10:06
Reputation: 0

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od Ballberid » 19 srp 2019, 18:18

Podarilo sa to trochu zrýchliť keď som v knižnici SD prestavil 32 bytesToRead na 64 ale viac to už nejde. Pri 128 sa vždy reštartuje a hocičo medzi 64-100 to len zhoršuje. Najrýchlejšie čo sa mi podarilo bolo 160x120 za 1,5-2 s. Keď sa k tomu priráta ešte prenos a spracovanie jpeg na arudino mega písali že trvá cca 500 ms tak to už je celkom dosť- :? Skúsil som aj baud rate kamery prestaviť aj keď varovali že ju to môže natrvalo zablokovať ale nevedel s ňou vtedy komunikovať, resp. dostával hovadiny. :D Skúšal som aj pustiť soft serial na ktorom bežala na taký istý baud rate ale stále som od nej dostával len hatlaniny.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 18:53

Na stránkách mají napsané, že do 115200 to jde nastavit.

Ballberid
Příspěvky: 7
Registrován: 19 srp 2019, 10:06
Reputation: 0

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od Ballberid » 19 srp 2019, 18:59

To že ju to môže zablokovať bolo na adafruit fóre.
Mne ju nastaviť išlo ale nedostával som od nej zrozumiteľné data. Presne ako keď mám v IDE napr. 9600 baud ale v programe 115200. Len neviem čo stým. Skúšal som ten soft serial spustiť na 115200 predtým ako som spustil kameru ale nepomohlo. Použil som kod čo som našiel kde sa kamera najprv spustila, potom nastavil baud na 115200, vypla a zase pustila aby už išla vo vyššom ale to už som dostával hovadiny od nej.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Stream videa z kamery na display

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 19:27

Protože rychlost 115200 musí být nastavená i v kodu Serial.begin(115200);

Trošku to opravím :) Když to komunikuje, tak musíš na obou zařízení mít nastavené stejné parametry.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů