USB a COM adaptéry.

Odpovědět
Vesnican
Příspěvky: 20
Registrován: 16 říj 2017, 08:40
Reputation: 0

USB a COM adaptéry.

Příspěvek od Vesnican » 21 úno 2018, 14:52

Ahoj
Jak to vlastně je s USB adaptéry mají pin DTR nebo RST a různý čip. Převodník 6Pin USB TTL UART, CP2102, DTR pin, Převodník 6Pin USB TTL UART, CH340 RST pin. Koupil jsem s CH340 proto, že moje UNO ho má také. Právě jsem se dočetl, že musí mít DTR i když v popisu funkcí jsou shodné. Funkční je pouze nahrávání i bůtování Arduinem jako programátor (MISO, MOSI……). Převodník komunikuje pouze seriál monitorem sketch tím nenahraji. Nebo jsou oba k ničemu jak jsem někde četl, že Arduino má na dinech RX, TX už nainstalované USB nebo něco podobného. To by byl už čtvrtý převodník protože ten s MAX232 a miniMAX3232 sketche nenahrají také. ATMEGA 328P a ATMEGA 168PU mám nabůtované bliká v nich Blink na Led_builtin. Díky.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: USB a COM adaptéry.

Příspěvek od jankop » 21 úno 2018, 16:57

Přiznám se, že z tvého vyjádření nejsem zrovna moudrý. Ale možná je to moje chyba. Třeba kdyby ses zeptal trochu jinak. Máš UNO, tak na co převodník? Co vlastně chceš udělat? Co a kam chceš převádět? Jen pro zajímavost MAX232 je pouze převodník úrovní a s USB nemá nic společného.
Jinak tohle je bezkonkurenční klasika:
https://www.ebay.com/itm/FT232RL-3-3V-5 ... SwrklVMjIp
FTDI tě určitě nezklame :)
Podle mě by mělo jít nahradit DTR signál krátkým stiskem resetu na procesoru, to by mělo spustit bootloader. Nebo se mýlím?

Vesnican
Příspěvky: 20
Registrován: 16 říj 2017, 08:40
Reputation: 0

Re: USB a COM adaptéry.

Příspěvek od Vesnican » 01 bře 2018, 11:47

Mám již tři funkční klony Arduina ATMEGA 328, 168, 8. Pro můj projekt potřebuji s nimi komunikovat na dálku zatím po vodičích max 2 asynchronně, třeba i jen občasný příjem dat. Pro změnu parametrů potřebuji nahrát občas nový sketch zatím po (RX,TX) adaptérem (nemají USB), což se mi nedaří ani do UNA (jako test). Funkční jsou jen jak popisuji.
Za odpověď díky.

T_O_M
Příspěvky: 25
Registrován: 15 srp 2017, 22:05
Reputation: 0

Re: USB a COM adaptéry.

Příspěvek od T_O_M » 01 bře 2018, 12:13

Na jakou vzdálenost chceš komunikovat? USB převodník asi na delší vzdálenost nebude to pravý. Mrkni se na stránky Petra Stehlíka http://joysfera.blogspot.cz/2017/03/ard ... ovani.html, třeba ti to pomůže.

Odesláno z mého Redmi Note 3 pomocí Tapatalk


jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: USB a COM adaptéry.

Příspěvek od jankop » 01 bře 2018, 12:56

Serial, který používá Arduino, pracuje s TTL úrovněmi a proto je jeho dosah opravdu velmi omezený, jak správně říká T_O_M. Běžná RS232 používá úrovně cca +12V, -12V kvůli odolnosti proti rušení. Jestli ti rozumím, mluvíš o dvou drátech, ale ty potřebuješ nejméně tři, pokud se nebavíme o převodnících RS485. Mimo RX, TX potřebuješ ještě zem - GND.
Nedovedu si také představit, jak bys spustil bootloader pro nahrání sketche. Musel bys přivést další drát pro reset nebo nakrátko odpojit napájení toho Arduina, kam chceš sketch nahrát.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: USB a COM adaptéry.

Příspěvek od ArduXPP » 01 bře 2018, 13:12

Pro komunikaci potřebuješ 3 dráty, když budeš chtít i nahrát něco tak i ošetřit reset, 4 drát :) Nebo si upravit bootloader aby umožnil nahrát tvůj sketch ..

K převodníkům, když nefunguje reset, tak ještě vyzkoušet keramický kondenzátor 100n. Ten ale nebude připojený ani ke GND, a ani k VCC , ale mezi reset převodníka a MCU reset.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů