Zásuvka :)

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Zásuvka :)

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 17:12

Dneska jsem chtěl něco vysát. Tak jsem zapojil vysavač , a jakmile jsem ho spustil, tak zásuvka jiskřila a vysavač se sám vypl. Nešel zapnout. U jiné zásuvky šel.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od kiRRow » 19 srp 2019, 17:36

Zásuvku by měla opravovat osoba s vyhláškou 50.

Pravděpodobně se vychodily kontakty a vznikem přechodového odporu proud tu zásuvku opálil a spálil. Je nutno vyměnit minimálně vnitřek, dost často i roztopený plastový kryt. Do zásuvky už nic nepřipojuj !!! Rozhodně prvním krokem by mělo být zamyšlení nad tím, kdo ze známých má onu vyhlášku povolující práci na elektrice :) .

Může se taky stát, že dojde i na sekání a sádrování nového kolečka co to drží celý ve zdi. Fakt do toho chceš jít sám na vlastní pěst ? Jestli to zapojíš špatně, můžeš vyhořet nebo někoho zabít.

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 18:05

To je tedy informace. Já jsem chtěl něco k tý zásuvce a místo toho tady mám vyhlášku 50 :) .. Jiskření je jen když ten vysavač zapnu, jinak zásuvka nedělá nic.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od kiRRow » 19 srp 2019, 18:19

Vyměn vnitřek té zásuvky. Dotáhnout šrouby a následně dohnout kontakty do původní polohy a přebrousit je nedoporučuji - ale tohle je přesně to co způsobuje jiskření. Podotýkám že tohle není návod :
"
Hlavně si vypni jistič !!! Hnědý (někdy černý) příjde na svorku levé zdířky - označena jako L. Modrý na na svorku pravé zdířky - označena jako N. Zelenožlutý příjde na svorku kolíku - je tam buď GND nebo značka země.
Pokud tam budou jen 2 dráty, tak černý na levou zdířku a ten druhý musí přijít na kolík i pravou zdířku současně.
Pokud tam bude drátů více 6 nebo 4, tak je zásuvka průchozí a páry se musí zapojit do společné svorky.
"

Nic hroznýho to není, napiš si klidně do google : "Jak vyměnit zásuvku" ... ale vše děláš na vlastní riziko.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od pavel1tu » 19 srp 2019, 18:20

1) Vypnout elektřinu
2) Ověřit že v zásuvce opravdu není elektřina

No, zásuvku to chce rozebrat ...
jsou 3 možnosti:
- uvolněný vodič (pokud máš hliník) - vyhřátou část oškrabat nebo zkrátit, dotáhnout, pokud bude šroub hodně vyhřátý raději celou zásuvku
- něco se stářim mechanicky porouchalo a odpadlo v zásuvce - novou zásuvku
- ukýval, utavil se vodič - zkrátit, dotáhnout - oprskanou část dát pryč
V žádném případě nedávat k sobě (aby se dotýkaly) hliník a měď kdyby jsi něco nastavoval !!!

Opravu bych opravdu nechal na odborníka - hlavně aby se nestalo něco tobě nebo pak někomu kdo tam něco připojí (musel jsem to napsat).

PS: dle tvého dotazu elektro vzdělání nemáš ? neměl by jsi se v tom hrabat ... (nic ve zlém)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od ArduXPP » 19 srp 2019, 18:27

Takže prach nebo teď zvýšená vlhkost to nemohou dělat? Tuhle zásuvku moc nepoužívám. Mám tu vlhkost kolem 72%.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od pavel1tu » 19 srp 2019, 18:32

Určitě ne, pokud ze zásuvky neteče voda ... a po poklepu nevypadne hromada prachu ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od pavel1tu » 19 srp 2019, 18:33

Vypadá to na něco povoleného, odpadlého - jiskří jen při zátěži - jak se tam snaží protéct proud ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od kiRRow » 19 srp 2019, 18:34

Ano. Obojí zasviní vnitřek zásuvky a ty kontakty mezi zásuvkou a spotřebičem si moc dobře nesednou. Vznikne tam přechodový odpor, ten způsobí že ten odpor začne topit, protože jím musí projít celý proud co spotřebič odebírá ze sítě. Mno až se to utaví, tak to začne lítat a házet elekrický oblouky (jiskřičky :D), tím se to opálí a je to ještě horší.

Jo a na dráty velmi opatrně ... už nejsou tak ohebné jak za mlada a umí se hodně rychle zlomit. Hlavně hliník.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Zásuvka :)

Příspěvek od kiRRow » 19 srp 2019, 18:35

A fakt to umí vyvinout dost tepla na zapálení těch plastů.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů