Tester relé - měření odporu kontaktu

Odpovědět
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Tester relé - měření odporu kontaktu

Příspěvek od pavel1tu » 13 pro 2019, 18:57

- mám krabici vypájených relátek do tišťáku (zvážil jsem jich deset, pak všechny - přepočítal, je jich asi 2000ks)
- vyrobil jsem tester

1) zadám napětí a testuji náběh a odpad relé (zvyšuji po 0,1V napětí až relé sepne, pak skočím na jmenovité a zase klesám) na displeji se mi zobrazí hodnoty náběhu a odpadu + podle zadané jmenovité hodnoty + vypočítaného nějakého rozptylu se rozsvítí zelená/červená - rychlá kontrola cívky
2) v druhé pozici měřím kontakty - jak klidové tak pacovní podle zadání typu relé, nechci jen vede/nevede, jsou to vypájené relé, tak tam proženu proud a měřím úbytek napětí na kontaktu

v bodě 2 mám problém, asi nepostačuje přesnost měření arduina, tak to měří při opakovaném měření blbosti - zatím zkušebně pouštím 1A, pak chci pouštět jmenovytý proud
nenapadá vás jak měřit přesněji , nebo kde dělám chybu - neřeším program, ten funguje, prostě měření malých napětí mi blbne

děkuji
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Tester relé - měření odporu kontaktu

Příspěvek od ondraN » 14 pro 2019, 07:44

Hodně záleží na tom, co je to za typ relé. Obecně jsou kontakty nízko a vysokonapěťové. Nízkonapěťové jsou většinou zlacené, relé (nebo kontakty) s ochrannou atmosférou a maximální proud je do cca 1A. Pak jsou ty vysokonapěťové, kde kontakty mají stykové plochy ze slitiny wolframu a iridia (snad si to pamatuji dobře). Tyhle stykové plochy jsou většinou nýtovány (nejdou svařovat) na fosforbronzové kontakty. Je to hlavně z toho důvodu, aby se při rozpojování velkých proudů minimalizovalo opálení kontaktů a aby také nedocházelo k další oxidaci a vzniku nevodivých oxidů. I přes všechny tyhle opatření tam však po určité době používání nějaká vrstva vznikne a ta pak způsobuje zvětšení přechodovéo odporu. Ten není navíc konstantní, ale záleží na napětí. Vysoké napětí tyhle vrstvy prorazí, nízké už nikoli. Proto ti vychází přechodový odpor pokaždé jinak. Správně se má měřit při jmenovitém napětí a proudu kontaktů. To je u běžných relé 250V AC. U automobilových zase 12V DC nebo 24V DC (tam je navíc konstrukce taková, aby byl přítlak kontaktů co největší).
Pokud chceš tedy měřit přechodový odpor správně, nezbyde nic jiného, než to udělat při jmenovitém napětí a proudu.

Uživatelský avatar
kiRRow
Příspěvky: 1152
Registrován: 07 kvě 2019, 07:03
Reputation: 0
Bydliště: Opava

Re: Tester relé - měření odporu kontaktu

Příspěvek od kiRRow » 14 pro 2019, 11:21

Už jsem ze školy dlouho venku ... ale na měření malých el. veličin se používal můstek (ten kosočtverec uměl nakreslit každý :D) ... výstup můstku se zesiloval operačním zesilovačem.

edit:
a není to vhodné testovat v nepájivém poli, jedno drbnutí do drátku a celý pečlivě vyvážený můstek je rozvážen ...

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tester relé - měření odporu kontaktu

Příspěvek od pavel1tu » 16 pro 2019, 18:06

kiRRow píše:
14 pro 2019, 11:21
Už jsem ze školy dlouho venku ... ale na měření malých el. veličin se používal můstek (ten kosočtverec uměl nakreslit každý :D) ... výstup můstku se zesiloval operačním zesilovačem.

edit:
a není to vhodné testovat v nepájivém poli, jedno drbnutí do drátku a celý pečlivě vyvážený můstek je rozvážen ...
JJ díky, ale když kontakt blbě vede, usmaží mi ho to (je tam napětí otevřeného proudového zdroje), spokojil jsem se s přesností 0,1 OHM
Předtím jsem si chtěl řídit proudový zdroj z arduina, ale blbě jsem to navrhnul, tak jedu konstantním proudem a už to fachá

otestováno asi 500 relátek, už mě to nebaví ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů