433,92MHz RF anténa

Odpovědět
martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

433,92MHz RF anténa

Příspěvek od martinius96 » 27 led 2018, 17:43

Ahoj, chcel by som sa opýtať na vaše skúsenosti s anténou na 433MHz. Výška vlny na tejto frekvencii je 69cm. Najlepšia je vraj štvrťvlnná anténa o dĺžke 69/4 = 17cm. V mojom teste som skúšal polvnnú 34cm anténu taktiež aj štvrťvlnnú 17cm. Chcel by som sa podeliť s mojimi poznatkami a výsledkami merania. S polvlnnou anténou som mal úspešnejšie meranie o viac ako 2-krát aj s prekážkami. Bez prekážok by bolo úspešnejšie aj o 4-krát proti štvrťvlnnej anténe.

Nebol som si istý, či sa do dĺžky ráta kompletne celá anténa, alebo len závitová časť. Preto som do dĺžky antény rátal iba zavinutú časť, teda antény sú o niečo dlhšie na oboch koncoch. Drôty som navíjal na samozrezke pre symetriu závitov :D.
Využil som štandardné (najlacnejšie 433Mhz moduly)
Obrázek

Test
Test prebiehal následovne:
  • Arduino s vysielačom som umiestnil do altánku asi 10 metrov od domu.
  • Prijímač som umiestnil hneď za okno na strane domu a dosah som meral oddiaľovaním Arduina s prijímačom.
  • Rýchlosť prenosu 2000baud
  • Lepšie výsledky sa dajú dosiahnuť aj znížením prenosovej rýchlosti na 1000, alebo 500 baud
  • Napájanie 5V pre oba moduly
34cm anténa (polvlnná)
Obrázek
  • Dosah sa pohyboval na úrovni 25 metrov vrátane 3 stien hrubých 40cm, bez prekážok si dovolím povedať, žeby sa prenos podaril i na 40 metrov
17cm anténa (štvrťvlnná)
Obrázek
  • Prenos sa pohyboval asi na úrovni 10-12 metrov (podľa natočenia) v nezarušenom prostredí bez prekážok
Dotazy z mojej strany:
Mal by som otázku, či má niekto návod hrúbky navinutia drôtu. Využil som identické drôty o totožných dĺžkach a hrúbkach na oboch moduloch. Na strane vysielača by sa mala využiť krátka anténa a na strane prijímača dlhá. Skúšal niekto prenos aj trištvrte až plnoplnnou anténou? Skúšali ste niekto vysielač i anténou bez závitov, len klasický drôt o niektorej z dĺžok antén?

Ako umiestňujete anténu na modul, ak je v breadboarde? Umiestňuje sa do horizontálnej/vertikálnej polohy, alebo smerom k prijímaču?
Má niekto sketch pre prenos premenných? Momentálne sa mi darí prenos iba ASCII kódu pre daný znak atď.. Chcel by som prenášať teplotu/vlhkosť.
Na prenos som využíval knižnicu VirtualWire.
Vďaka za vaše postrehy!

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: 433,92MHz RF anténa

Příspěvek od pavel1tu » 28 led 2018, 12:26

Já mám antény 1/4 ale s protiváhou.
U ext. zaříxení je mím na kroťoučkým kolaxu - mimo krabičku, plánuji je dát do smrš´tovačky.
Jako protiváhu mám cuprextitivou destičku uvnitř krabičky pod anténou

U základny mám 1/2 s protiváhou, kdy protiváha jsou dráty kolmo k anténě, délka dle dispozice, aby to nevadilo (ideál je minimálně 1/4 vlny).

Já je mám dělané takto - to je jen doma na zkušební destičce, ty funkční mám zatavené ve smršťovačkách.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: 433,92MHz RF anténa

Příspěvek od martinius96 » 28 led 2018, 17:19

Vyzerá to veľmi dobre :) Ten drôt je lakovaný? Dík

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: 433,92MHz RF anténa

Příspěvek od pavel1tu » 28 led 2018, 20:12

ZDE
Objednával jsem je zároveň s moduly.
Já je lakuji řídkým modelářským lakem - jen kvůli vzhledu, stejně je pak dávám do smršťovačky.

Objednal jsem ale i tyto dvě pro základnu a pro stanice + konektory s montáží na krabičku - potřebuji aby to k něčemu vypadalo a určitě se zlepší příjem - zatím na zkoušku.

Já mám ale FM modulaci + podporu HW šifrování spojení, to co vidím na fotce u tebe je asi jen AM.
Kámoš s těmi "profi" anténami komunikuje na 1,5km přes údolí - a zatím mu to funguje.

2,4G by mi nepropojilo 27 stanic proti základně - do budoucna.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: 433,92MHz RF anténa

Příspěvek od Axamith » 29 led 2018, 06:52

Dosah prutové antény (pendreku) je také dán jeho orientací. vyzařovací diagram má tvar jako americký koblih s dírou, anténa je v ose té díry. Takže je dobré mít anténu ve svislé poloze, pokud potřebujeme dosah do dálky, zase orientace vodorovně dá dosah do výšky (mezi patry domu). Hezky je to popsané tady http://it.cestuji.info/slaby-wifi-signal.php

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů