Synchronizace 10 desek

Odpovědět
KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Synchronizace 10 desek

Příspěvek od KamilV » 21 kvě 2018, 15:37

Ahoj,
uvažuji, že ve výsledku budu mít 10 desek ArduinoUno. Zatím mám pro test 2 kusy.

Každá deska obsahuje strukturu, ve které je byte ID a bool POVOLENO.

Jde mi o to, aby jednotlivé desky o sobě navzájem věděly, na které je bool POVOLENO true a na které false.
Potřebuji tedy, aby se bezdrátově synchronizovaly.

Zatím jsem šel myšlenkou 433 Mhz broadcastu, kdy mám jednotlivé desky synchronizované v čase a interval jedné sekundy mám rozdělen na 10 "oken". Každá Ntá deska vysílá o sobě informaci v Ntém okně, ve zbývajícím čase naslouchá ostatním.
Tím se vyhýbám zahlcení přijímače a častým konfliktům. Na komunikace používám knihovnu VirtualWire.

Problém, na který jsem narazil, je, že na jedné desce jakoby nemohl být vysílač a přijímač zároveň. Pokud jsem pouze posílal strukturu z jedné desky na druhou, šlo to výborně. Pokud bych chtěl zpět poslat strukturu z druhé na první, už to neprojde.

Řešení nepřináší ani funkce rx_start() a rx_stop(), že bych před započetím vysílání zhazoval a po odeslání zprávy opět nahazoval přijímač.

Druhá myšlenka byla, že bych jak přijímač, tak vysílač napájel z digitálního pinu 5 V. Ani to nevedlo k úspěchu.
Třetí myšlenka byla, že bych přijímač i vysílač napájel přes tranzistor a z digitálního pinu určoval, které "zařízení bude aktivní" podle potřeby. Ani to nevedlo k úspěchu.

Takže už moc nevím. Je pak možnost využít i úplně jinou technologii, podmínka ale je, aby synchronizace probíhala broadcastově, aspoň na 20 metrů, přes překážky.

U WiFi bych musel postupně komunikovat vždy jen "jeden s jedním", že? U toho rádia je sympatické, že jeden vysílá a všichni poslouchají...

Uživatelský avatar
Diego
Příspěvky: 166
Registrován: 23 črc 2017, 09:43
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Synchronizace 10 desek

Příspěvek od Diego » 30 říj 2019, 06:37

Koukam ze je prispevek dost stary ale zkusim nadhodit myslenku. Co to udelat pres wifi a synchronizovat pres server?
https://arze.cz - ARduino Zapojení Elektronika

KamilV
Příspěvky: 479
Registrován: 03 dub 2018, 15:27
Reputation: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Synchronizace 10 desek

Příspěvek od KamilV » 31 říj 2019, 20:30

To by vyžadovalo, aby každá deska posílala svůj stav na server a zároveň si stahovala info o ostatních deskách. Což by ve výsledku bylo dost "pomalé". Druhým problémem by bylo, že by všechny desky musely být v dosahu AP.
Nakonec jsem to tenkrát vyřešil použitím modulu HC-12, kde spolu komunikují všechny desky v dosahu sebe sama navzájem. Případně si ve zprávě předávají ID příjemce, pokud není komunikace určená všem. Dosah je dostatečný, rychlost je perfektní.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů