Měření vody ve studni

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od Hafajs » 13 říj 2019, 10:16

Kolem přepočtu žádná kouzla. Hydro minus atmosfericky tlak = čistý tlak vodního sloupce. Tlak metru vody najdeš přesně v tabulkách (cca 98 hPa). Objem vody ve studni je výpočet obsahu válce (plocha základny * výška vodního sloupce), ale ten nepočítám.
Čidlo mám v půllitrové petce. Ta je zakotvena tak, aby byla při nejvyšší hladině 1m hluboko. To je kvůli rozsahu čidla. Při hloubce 1m je na pokraji svých možností. Při maximálním odběru jsem ale tolik vody nikdy nevyčerpal. Mám kliku na silný pramen. ESP je na víku, s čidlem spojeno telefonním kabelem asi 6m dlouhým. Data posílá WiFinou do domoticz běžící na RPI po 5 minutách. Napajim to z baterek, výměna tak jednou měsíčně.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od pavel1tu » 13 říj 2019, 12:48

Hafajs píše:
13 říj 2019, 10:16
Kolem přepočtu žádná kouzla. Hydro minus atmosfericky tlak = čistý tlak vodního sloupce. Tlak metru vody najdeš přesně v tabulkách (cca 98 hPa). Objem vody ve studni je výpočet obsahu válce (plocha základny * výška vodního sloupce), ale ten nepočítám.
Čidlo mám v půllitrové petce. Ta je zakotvena tak, aby byla při nejvyšší hladině 1m hluboko. To je kvůli rozsahu čidla. Při hloubce 1m je na pokraji svých možností. Při maximálním odběru jsem ale tolik vody nikdy nevyčerpal. Mám kliku na silný pramen. ESP je na víku, s čidlem spojeno telefonním kabelem asi 6m dlouhým. Data posílá WiFinou do domoticz běžící na RPI po 5 minutách. Napajim to z baterek, výměna tak jednou měsíčně.
Takže to shrnu - uzavřená PET je vlastně stlačována podle toho jak stoupne/klesne voda. To je super nápad. Já to mám v trubce z jedné strany uzavřené a musím do ní sem tam foukat vzduch - on se totiž pomalu rozpouští do vody.

S jakou přesností to pracuje ? To asi nebude na cm ? Já hlídám kopanou studnu o průměru 1,5m, ale hladina se hýbe jen o 1,5m - potřebuji citlivost zhruba na každých 5cm.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Hafajs
Příspěvky: 151
Registrován: 10 bře 2019, 10:19
Reputation: 0

Re: Měření vody ve studni

Příspěvek od Hafajs » 14 říj 2019, 19:18

Měří to s rozlišením 1hPa. 100cm = 98 hPa, čili citlivost OK. Jediný na co bych Tě upozornil, je nutnost utěsnit kabel. Petka mi sfukovala. Bylo to tím, že podél vodičů, jejich izolací utíkal pomalu, ale přece vzduch ven. :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů