Domácí alarm + chytrá domácnost

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 26 říj 2017, 09:45

Zdravím,

Úvodem - jsem co se týče ADRUINA začátečník, kdysi jsem programoval řídící jednotky pro velké provozy. Jsem asi úplně mimo co se týče komunikace mezi moduly. Jsem úplně mimo co se týče HW již vyvinutého pro rozšíření ARDUINA. Berte na toto prosím ohled.

Našel by se někdo pro společný vývoj (nebo občasné rady) domácího alarmu ? Popřípadě pokud již víte o projektu/HW, který řeší jen část tohoto, budu vděčný za odkaz.
Vidím to tak na 2 roky, možná více, do úplného finálu, ale po roce by již mohl být funkční základ.
Moje vize po týdením zkoumání co a jak funguje a co lze již koupit hotové.

1) Vstupní modul - v místnosti/místnostech pro vstup (nepoužité vstupy se vyřadí "klemičkou", všechny vstupy budou "log 1" - vše OK")
- klávesnice
- OLED displej
- RFID čtečka
- LED pro signalizaci stavu alarmu ?
- 2 vstupy pro spuštění zpožděného alarmu
- 2 vstupy pro okamžitý alarm
- vstup požár
- vstup plyn
- vstup voda
- vstup teplota ?
- zjistit zda lze připojovat čidla po 433,92 MHz - velké množství detektorů i čidel včetně certifikací - velká výhoda

2) Modul místnost (nepoužité vstupy se vyřadí "klemičkou", všechny vstupy budou "log 1" - vše OK")
- 2 (nebo více) vstupy pro okamžitý alarm
- vstup požár (nevěřím "udělátkům k Arduinu", volím profi čidlo s ext. napájením/baterkou + výstupní kontakt)
- vstup povodeň (spodní voda, od sousedu atd.)
- vstup plyn (nevěřím "udělátkům k Arduinu", volím profi čidlo s ext. napájením/baterkou + výstupní kontakt)
- vstup teplota (možná více vstupů) - rezerva do budoucna
- výstup - řízení serva pro hlavici radiátoru/kontaktu pro topení v místnosti - rezerva do budoucna
- výstup relé pro rozsvěcení/zhášení světla - imitace přítomnosti osob v případě dlouhé dovolené - myšlenka
- zjistit zda lze připojovat čidla po 433,92 MHz - velké množství detektorů i čidel včetně certifikací - velká výhoda

3) Centrála (s tím si nevím zatím vůbec rady ....)
Zatím nevím jestli zvolit komunikaci s moduly vzduchem nebo po drátu, v mém případě postačí drát, malé vzdálenosti, i vzhledem k zálohovanému napětí. Internet po kabelu, já osobně budu mít router hned vedle centrály.
- sběr dat a ovládání vstupního modulu a alarmového, nebo několika alarmových modulů (to nevidím jako problém)
- ukládání dat na SD kartu
- vyhlášení alarmu, deaktivace alarmu od vstupního modulu, do budoucna režim "noc" - zastřežena jen část domu
- odeslání poplachu na e-mail
- ovládání přes webovou aplikaci (tady mne napadá jestli nebude lepší Raspberry Pi ), přístupnou i z mobilu přes router - zatím tuším, jestli toto nezvládnu :-)
- ukládání dat na NAS, webová aplikace na NAS (budoucnost ?) čtu něco o podpoře QNAP, ale je to vize, nebo je to již funkční ?
Rozšíření do budoucna:
- SMS pro odesílání informací o výpadku elektřiny/poplach
- displej
- klávesnice
- teplota v místnostech
- teplota venku/předpověď počasí pro tento den (zdroj internet)
- řízení vytápění bytu/domu - možnost programování každé místnosti zvlášť/datumově atd.
- režim "dovolená" - rozsvěcení světel vmístnostech (náhodně) po setmění

4) Zdroj napájení (vize)
- zprvu volím "prodlužovák psa s malou UPS"
- vývoj modulů s LiPOL/NiCD baterkou, která bude zálohovat klidně i jednotlivé moduly (v případě komunikace vzduchem), ale bude i dobíjená po obnovení napětí - nenašel jsem nic funkčního a ověřeného, neříkám že nic není

5) modul s kamerou (asi hodně vzdálená vize)
- asi pouze u vstupů do bytu/domu
- detekce pohybu
- detekce tváře + foto
- uložení videa/foto na SD kartu/NAS/webové rozhraní
- odeslání e-mailu s foto narušitele
- spuštění alarmu

6) Venkovní měření teploty (venku/skleník/garáž)
- měření teploty (3 čidla)
- přenos teploty do centrály

Vize pěkná, nevím zda proveditelná - hlavně co za centrálu zvládne obsloužit tolik externích desek a po čem ideálně (drát/vzduch).
Důvod vývoje je, že veškeré mnou zkoumané domácí alarmy (cenově do 5000Kč) většinu věcí neumí, je drahé jakékoliv rozšíření a hlavně - alarmy a informace se v případě ovládání přes Android či WEB ukládají POUZE na servery výrobce - většinou Čína.
Také nevěřím, že tam nemají zadní vrátka ....
A ta zábava co si užiji ;)

Zatím jsem si objednal jedno Nano + Uno, nějaké 1W čidla pro měření různých veličin.

Časová vize (aby si někdo nemyslel že se připojí a za týden to bude-jsem dost zaměstnaný člověk):
- do konce roku získat základy programování
- do konce roku propojit Arduina vzájemné spouštění/vypínání funkcí alarmu atd.
- rozhýbat displej,klávesnici sehnat a vyzkoušet čidla plynu/požáru/vody/pohybu/magn.kontakt
- rozhýbat RFID + detekce správného čipu
- sehnat firmu/člověka pro 3D tisk krabiček
- zjistit zda lze připojovat čidla po 433,92 MHz - velké množství detektorů i čidel včetně certifikací - velká výhoda
2018
- nasazení základní verze (ideálně u více členů) cenrála/vstupní modul - ladění, odstraňování chyb
- ladění WEB rozhraní - zatím pro info o stavu zařízení
2019
- odladění dle zkušeností a problémů
- funkčnost centrála/vstup/modul místnost
- WEB rozhraní včetně ovládání (přihlašování po SSL) ideálně již i z NAS
- zálohované napájení i jednotlivých modulů včetně dobíjení baterek
POZDĚJI
- řízení topení - pokud bude zájem, já nepotřebuji, vystačím si s měřením teploty s info na web
- funkce "dovolená" a další vychytávky, podle toho co vyhodnotíme jako potřebné
- kamera - já mám samostaně plně funkční kameru, ale uvítám integraci do jednoho systému
- a další
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 26 říj 2017, 17:54

Arduino zatím jede poštou, ale již mám pujčený 433mhz receive modul

Zkušel někdo dekodovat komunikaci od kouřových a požárních alarmů ?

PS: to tu opravdu všichni jen stavíte zalajvátka na květiny ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od jankop » 26 říj 2017, 18:40

Kdysi jsem dekódoval nějaký 433MHz senzory, může to být pestrá zábava na dlouhý zimní večery a ne vždy musí dospět ke zdárnému konci. Ovšem profíci EPS a EZS neřeší bezdrátem, bezdrátový šidítka lze za pár šupů koupit akorát u číňana. To já radši ty zalejvátka, alarm je fakt nuda.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 27 říj 2017, 08:50

Mám na hraní originám Honeywell magnetický senzor na 433MHz a je pravda že detektory od lepších firem nejenže nejsou na 433MHz ale ani nemají výstupní kontakt.
Je smutné, že se ani nikdo nezabývá IOT, na RPi jsou již první knihovny.

PS: k tomu zalévání - na e-mail se mi ozvaly 2 lidi, že nechtějí odpovídat zde na foru, a oba řeší automatické zalévání a detekci vlhkosti a teploty právě po 433MHz ;-)
Já nemám skleník, tak řeším alarm

Jinak změna - jelikož nevím jak rozchodit openHAB nebo jestli jde rozchodit na Arduino, centrála bude RPi, hde již openHAB testuji
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od petan » 27 říj 2017, 09:23

Jasný, alarm je supr věc, ale jde o reálný využití... Na profi úroveň se to nedostane ne z důvodu nízké kvality, ale veškerých certifikátů. Takže to vždycky bude v podstatě "hračka" pro nadšence. Kdo bude chtít zabezpečovačku vážně, tak si nakonec stejně koupí např. Paradox, nebo Jablotron kde k tomu má všechny potřebné certifikáty a je to osvědčený systém.

Pokud by to člověk chtěl použít jako domovní automatizaci, OK, není žádný problém. Ale zase je k tomu potřeba spousta věcí, které je třeba dotvořit. Je potřeba zajistit funkční komunikaci v někdy i dost zarušeným prostřední (bavím se o metalickém vedení i bezdrátu). I/O z Arduina jsou jenom 3,3/5 V, takže je třeba je přizpůsobit aspoň na 24V tak, aby byly "blbuvzdorný" (odolnost proti špičkám, zkratu, ...). Na výstupy existuje reléový modul, takže OK. Celý by to bylo ideální zabudovat do nějaké krabičky se svorkami, aby bylo reálné nějaké opakované použití - to zase celkem zvýší cenu.
Pokud bych chtěl něco zobrazovat na displeji, nebo vzdáleně přes síť, tak je potřeba rozhraní dodělat na dost low-level úrovni - ano, zase se to dá připravit a použít pak už jenom nějaký nástroje.
Arduino má výhodu, že k němu existuje spousta různých modulů za velice slušný peníze. Stejně e však dost HW věcí musí dodělat. Problém (ne však neřešitelný) je pak nějaký univerzální rozhraní na přizpůsobení cílové aplikaci.

Ono pak ve výsledku vychází podobně jako nějaký už hotový systém (Loxone, Foxtrot), který má všechno hotový, je to osvědčený, je k tomu taky hromada věcí, něco se dá přidat i doprogramováním vlastní knihovny, uživatelské prostředí je pak v podstatě jenom přetahání čtverečků na plochu a rozhraní je webová stránka.

Tím tě rozhodně nechci nikterak zrazovat. Já jen, že aby to bylo reálně použitelný (ne pouze v jednom exempláři, ale opakovatelně) je potřeba udělat dost jak HW, tak SW, aby se to dalo jednoduše přizpůsobit cílové instalaci.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od petan » 27 říj 2017, 09:29

Myslím, že jako alternativa např. čínským zabezpečovačkám dobrý. Některý jsou fakt extrémní bída. A jakákoliv konfigurace je vyloženě děs. V tom ti fandím. Šel bych cestou použít maximum věcí kupovaných (čidla, klávesnice apod.). Tím dosáhneš maximální kvality a samotná ústředna pak může být přímo v plechové krabici s napájením a baterkou. Tak holá deska nevadí.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od petan » 27 říj 2017, 09:34

Bez potřebných certifikací z toho stejně nikdy profi systém nebude. Takže bych šel cestou čidel a příslušenství alá Evolveo http://www.evolveo.com/cz/alarmy-prislusenstvi a k tomu dodělal ústřednu...zabudovat třeba do bedny od zroje AWZ 333. Nebo něco v tom stylu.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 27 říj 2017, 12:25

No, já doma měl takový "čínský" alarm.
Po výměně routeru, kdy nový Mikrotik s OpenWRT, nebo jak se to jmenuje, jsem zaznamenal plynulý datový tok někam do pryč.
A ona kamerka pěkně když zaznamenala pohyb odesílala obrázky - při deaktivovaném alarmu, údajně vypnuté kamerce ....

Asi začnu jen "drátově" hlavně rozchodit vstupní modul + alarm + 2 čidla.
Použiji jiný snímač - na NFC - ten RFID pro Arduino má prý nějakou chybu, ale nikde jsem se nedočetl jakou - rozdíl je pár dolarů a je k tomu i podpora jak používat místo klíče mobil ...

Zatím děkuji za názory - jinak já se HW nebojím, v době mého mládí nešla koupit nabíječka, musela se postavit :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od petan » 27 říj 2017, 14:48

Však nemyslím, že se bojíš HW ;)
Já osobně bych zkusil připojit k Arduinu 433 MHz přijímač a zkusil bych zjistit, co za data chodí třeba z těch čidel, klávesnice atd., co jsem posílal. Pak to zkusit rozluštit - třeba to bude jenom nějaká UniID. Čtečku RFID jsem zkoušel a fungovala normálně, vždycky mi přišlo ID čipu, se kterým jsem dál pracoval.

Pokud bych něco řešil přes drát, tak bych udělal vzdálený přijímač 433 MHz, aby šli použít i vzdálenější čidla.

Pokud drátově, tak bych použil komunikaci po 485ce. Převodník stojí pár centů a komunikuje po tom snad všechno.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 29 říj 2017, 13:07

petan píše:
27 říj 2017, 14:48
Však nemyslím, že se bojíš HW ;)
Já osobně bych zkusil připojit k Arduinu 433 MHz přijímač a zkusil bych zjistit, co za data chodí třeba z těch čidel, klávesnice atd., co jsem posílal. Pak to zkusit rozluštit - třeba to bude jenom nějaká UniID. Čtečku RFID jsem zkoušel a fungovala normálně, vždycky mi přišlo ID čipu, se kterým jsem dál pracoval.

Pokud bych něco řešil přes drát, tak bych udělal vzdálený přijímač 433 MHz, aby šli použít i vzdálenější čidla.

Pokud drátově, tak bych použil komunikaci po 485ce. Převodník stojí pár centů a komunikuje po tom snad všechno.
JJ díky, já se bojím programování, už mi to tak nepálí, ale mám kolegu co mi to bude kdyžtak kontrolovat :-D
tu 433MHZ vyzkouším určitě (mám přístup k čidlům požáru, plynu atd. s certifikací pro ČR - mají jak 433, tak kontakt kdyžtak), já se jen bál jestli to není nějak kodovane
485ku mám v plánu, až rozchodím komunikaci, jen dokoupím převodníky, ještě uvažuji o CANbus- kamarád s tím dělá ve Škodovce a dost to chválí. Asi koupím oboje, stojí to pár korun a uvidím....
Už jsem objednal na zkoušku i "battery shield" - takovou malou UPS pro RPi a Arduino, jsou verze jak NiCD, LiPOL i LION, s trvalým nabíjením je asi nejodolnější NiCD. Napájet se dají 5-8V a dávají 3,3V a 5V, sice jen 500mA některé 1A ale pro externí moduly bez komunikace to snad postačí.

Mám doma klávesnici, displej, čidla na teplotu, čidla pohybu - Arduino někde bloudí ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů