Domácí alarm + chytrá domácnost

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od seta1J » 05 lis 2017, 12:52

Chystám se také na něco podobné (i když asi v menším rozsahu než tu popisujete) s Arduinem Mega.
V úvahách jsem ale dospěl k tomu, že těch funkcí není třeba kdo ví kolik.
Připojení na GSM, zapínat/vypínat režim "JSEM DOMA" (od toho se odvíjí autonomě již alarm, ... ), havarijní stavy, zapínat/vypínat topení.
Jen chybka, že mi tehdy (profíci elektro) neuděli silové rozvody po domě dle mého (okruhy trvalé a vypínatelné v nepřítomnosti).
Na nějaké bezdrátové opičky si moc nehraji (již v r.cca 1973 jsem natahal kabely po baráku). Jen jsem ještě tehdy nevěděl, že za x desítek let se bude říkat inteligentní dům. Pohled samozřejmě z tehdejších reálných možností.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2017, 16:53

Jsem také trochu "starší ročník".
Původně jsem měl navržen alarm + řízení vytápění také na MEGA.

Ale protože to dělám asi pro 5 lidí, kdy většina má problém že není kudy tahat dráty nebo je tomoc daleko, skoro všichni máme problém jak zapnout/vypnout alarm jednoduše (proto ke klávesnici RDIF čtečka) - buď mají děti, nebo jsou starší - tak jsme to rozvrhly modulárně.
Arduino MINI + klávesnice + čtečka RDIF + display + požární, pohybové, dveřní čidlo, měření teploty - vstupní bod (body - až 3), kde lze ALARM zapnout/vypnout
Genuino 101 nebo Rasberry + barevný dotykový displej + teplota, pohyb, plyn, voda - centrála buď s WWW serverem, nebo s přenosem dat na NAS či FREE WWW stránky, pokud se povede i s ovládáním z mobilu - kdy budeme klást důraz hlavně na bezpečnost - tomu já nerozumím, routery a další věci nastavuje omladina.

Arduino MINI + požární, pohybové, dveřní čidlo, měření teploty - rozšiřující jednotka pro toho kdo chce více čidel, připojení i vzduchem
Arduino MINI nebo NANO - venkovní teploměry (chceme mít v základu připraveno v centrále až na 3 venkovní teploměry)

Co už máme:
Kompletní ALARM - MINI + 3 pohybové čidla + 3 požární čidla s kontaktem, zatím na sirénu, deaktivace - vypnutím, záloha napájení prodlužovačka s UPS, marně sháním modul na SMS (jeden jede z číny), jsem na vývoj finančně omezen
Vstupní modul s NANO + displej + RDIF + kontakt na dveřích + měření teploty (čekám na UNO, abych nechal někoho schopného rozchodit komunikaci na centrálu (zatím UNO pak uvidíme)
MINI + 3 měřáky teploty, nemáme modul na přenos teploty do domu (kolega chtěl hlídat skleníky, kde mu dozrávají feferonky - už je to pasé, u nás už mrzne)

Bohužel většina dost kouká na každou korunu, hlavně důchodci/zahrádkáři - první sadu arduin (ne originál) a rozšiřujících desek a čidel jsem vzal z číny, na prototipy, zatím vše financuji já a moc peněz není. Hlavně nevíme zatím jak to přesně uděláme a zda to bude funkční, někdo chce SMS, jiní GSM na mobil, je to těžké ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2017, 17:42

Jen doplním, zatím mne od toho nikdo neodrazoval ...

Pokud chci externí modul na měření třeba 3 teplot + odesílání asi po 433MHz (to asi žere nejméně) a na baterky - jít raději mimo arduino do něčeho lowpower, má někdo zkušenosti ... ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2017, 18:38

Neválí se někomu doma RFM12B moduly ?
Mají poloviční spotřebu než momentálně prodávané RFM69 a jejich nástupci ....

Asi nejmenší spotřebu by měla kombinace Arduino Fio (neumím sehnat za normální cenu) + xBee (šílená cena)

Další nápad je s dobíjením od slunce ....
Nápady se hrnou (spíše z fora RBp, ale co vyrobit ?)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od seta1J » 05 lis 2017, 19:58

Takhle rozsáhle neuvažuji. Uvažuji také využít tam kde nevede drát 433MHz (zdá se mi nejvýhodnější).
Jen k zamyšlení -
/ na co mi bude přenos třeba teplot ze skleníku do centrály? Musí řídit autonomě 1xnano a hlásit jen havarijní stav
/ Napájení - Je třeba napájet trvale nebo stačí zapnout časovačem (s min.spotřebou) napájení a zkontrolovat stav 1x za x hodin (třeba u toho skleníku)? Nastane tak rychlá změna? V této souvislosti se zamýšlím nad tím interval kontroly zkrátit/prodloužit na základě předchozího vývoje.
/ alarm-zapínat manuálně? Zapomenu. Uvažuji GSM (z cesty), ??? (asi specifikum dle konkrétní domácnosti) nebo i
/ několik PIR - když se nebude nic dít nastavenou dobu - zalarmuj, vypni ....
Myslím, že pro fantazii velký prostor. Tedy v třeba Arduinu. Profesionální systém to asi bude vidět z jiného úhlu.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 05 lis 2017, 22:05

No je to k zamyšlení ... dík za další dobré tipy.

Vyčítat teploty budem po 5min - venku. Doma po 1 min pro řízení topení.(zatím, určitě to pak doladíme). Ale s pevným časem - pokud se modul po 2x neozve - alarm o ztrátě spojení.
Ale je požadováno přenášení teplot, v centrále budem uchovávat MAX a MIN( popřípadě i graf za posledních X dní). Když už se to dělá, pán chce vidět na podzim poklesy nočních teplot a na jaře minimálky ...

Já si tu psal předtím sám pro sebe, protože jsem testoval půjčené 433MHz komunikační moduly - takové ty za 2USD pár a dost se mi nedařilo. Padl na to celý den, kvůli chybě na 1 řádku.
No fuj, je to na amplitudové modulaci, ještě že jsem si je jen půjčil .... rozhodně jsem je vyřadil - neumí sleepmode.

Zítra mi snad doveze jeden pán modul RFM69HCW co kvůli mně vymontuje z projektu s RBp. On plánuje do jara měření teplot a vlhkosti v zahradnictví s 20 skleníkama :-D - už jsem mu slíbil pomoc - zahradník je fanda a dost věcí nám koupí i bokem.

Dnes jsem si doinstaloval knihovnu LowPower k Arduinu (netušil jsem že existuje), jde tam nějak štelovat frekvence CPU a snad i uspávat ? jen aby se to probudilo.
Něco jsem vyzkoušel na MINI, ale můj stařičký METEX prostě ukazuje buď 0mA nebo 5mA a více :-D
Ten RFM69HCW nejen že umí údajně SLEEP mode (podle katalogu pak žere microA), ale i programově štelovat výkon, asi v 5ti stupních - to by bylo super. Ještě sháním laboratorní microAmpérmetr ....
Solárko je taky vymyšlené, stačí baterie 3,3V a panel tak 5-6V, není potřeba žádná nabíjecí regulace jen DIODA, dám tam NiCD, neklesá jim tak kapacita za mrazu a je speciální typ kterému nevadí trvalé dobíjení pokud proud nepřesáhne 0,1C myslím.

Na RBp se sleep modem i na externích modulech zabývá dost lidí, docela mi pomohly, tady asi ne.

Asi kvůli tomu i centrálku udělám na RBp. je tam větší komunita a podpora. Ale to pod tím právě kvůli jednoduchosti a spotřebe na Arduinu.

PS: co nestihnu do UT tak nebude, pak na 14 dní odjíždím ... a sakra rychle se blíží vánoce
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 06 lis 2017, 07:41

martinius96 píše:
02 lis 2017, 19:39
RFID čítačka po overení otvára dvere? Zaujímalo by ma ako to máte riešené. Môžete pracovať buď s adresou karty, alebo do nej zapísať napríklad meno a s tým pracovať pri overení.
RFID bude jen vypínat ALARM :-)
Do dveří zasehovat nebudu, jsou protipožární a výrobce to zamítl ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 10 lis 2017, 20:49

Zahájil jsem montáž "zkušebního projektu". (chybí mi ještě pár věcí)

Arduino PRO Mini (3V3/8MHz) + DS18B20(teplota) + RWM69W(433MHZ) - napájené z baterie 3,6V + solární panel 5V/1,8W + dobíjení baterie + DC/DC zdroj (měření jednou za 5 min, pak spánek)
(dále budu měřit napětí co dává solární panel-snad z toho poznám kdy dobíjí a kdy ne + napětí na baterce)
Nechám to do jara na balkóně abych zjistil zda stačí kapacita baterky/výkon solárního panelu pro dlouhodobý provoz

Arduino UNO + RWM69 - příjem naměřených hodnot a ukládání na NAS do databáze + zobrazení na WWW stránce
(pokusím se to nějak zpřístupnit pro všechny)

PS: RWM69 jsem zvolil po dlouhé diskuzi s jedním polákem. Stejně drahé WiFi moduly jdou sice také uspat, ale po probuzení při navazování spojení s routerem si sosnou neuvěřitelně moc energie. Externí modul pro měření venku chci mít co nejmenší a spolehlivý.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od pavel1tu » 14 lis 2017, 08:57

Vybírám displej:

- verze jen s alarmem bude mít displej jen u vchodového modulu (i přes tu cenu asi Nextion 2,4" - zatím nemám na čem trénovat, ale programovat všechny menu a tlačítka v Arduinu asi nedám)
- verze s řízením domácnosti - chtěl jsem u hlavní jednotky navíc velký LCD (Nextion je moc drahý), ale jak jsem koukal, naprogramovat nějaké menu a asi 10 obrazovek displeje - to nedám - asi zvolím ovládání jen po WWW

Jak by jste to řešili vy ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Pete357
Příspěvky: 1
Registrován: 22 úno 2018, 18:20
Reputation: 0

Re: Domácí alarm + chytrá domácnost

Příspěvek od Pete357 » 22 úno 2018, 18:35

pavel1tu píše:
14 lis 2017, 08:57
Vybírám displej:

- verze jen s alarmem bude mít displej jen u vchodového modulu (i přes tu cenu asi Nextion 2,4" - zatím nemám na čem trénovat, ale programovat všechny menu a tlačítka v Arduinu asi nedám)
- verze s řízením domácnosti - chtěl jsem u hlavní jednotky navíc velký LCD (Nextion je moc drahý), ale jak jsem koukal, naprogramovat nějaké menu a asi 10 obrazovek displeje - to nedám - asi zvolím ovládání jen po WWW

Jak by jste to řešili vy ?
Zdravim
Ako ste pokrocil?

Displej by som riesil obycajnym tabletom, a web na vlastnom webserveri. V tomto pripade by som ale nevymyslal vymyslene ale siel by som cestou kontrolera, k dispozicii je ich vela free - spominal ste OpenHab, ja konkretne pouzivam Domoticz, pride mi uzivatelsky jednoduchsi.
Kontroler moze bezat na roznych platformach, spominal ste NAS, aky mate NAS? mne bezi Domoticz na Synology Diskstation, rovnako dobre bezi aj na RPi. Tieto kontrolery poskytuju vsetko potrebne na zobrazovanie a uchovavanie dat zo senzorov a cidiel, alebo ovladanie zariadeni, takze nevidim moc vyznam v programovani vlastneho prostredia.

Pete357

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti