Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
Djejsy
Příspěvky: 14
Registrován: 26 črc 2018, 09:17
Reputation: 0

Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od Djejsy » 26 črc 2018, 10:48

Zdravim nedavno som zistil ze existuje Arduino a ze pomocou neho sa daju robit vselijake zaujimave veci. Tak som zapol fantaziu a vymyslel si taky projektik. Chcem urobit ovladanie motora na lodi. Plan je takyto: mal by som volant ktory by bol nejako mechanicky prepojeny na potenciometer, v programe by bolo urcene pokial sa moze tocit krokovy motor ( pokial to dovoli natocenie motora na lodi) a podla hodnôt z potenciometra by sa krokac otocil. Zatial keby mi niekto pomohol aspon stymto budem vdacny. Pretoze v hlave to mam vymyslene ale dat to dokopy nebude lahke aj ked som elektrikar ale uz par rokov pracujem ako elektromonter v nemecku cize som sa velmi s takouto mikroelektronikou nezaoberal dlho. Kludne cloveku ktory mi stymto pomoze aj zaplatim. Chcem sa to naucit a myslim si ze to nieje velmi zlozite len neviem ten sposob ako vlastne citat polohu potenciometra a podla toho nastacit krokovy motor.

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od martinius96 » 26 črc 2018, 11:18

Ahoj, do motorov sa veľmi nevyznám, no myslím, že namiesto potenciometra by si mal využiť rotačný enkóder, trebars pre Arduino je veľmi obľúbený enkóder KY-40, ktorý dáva 20 impulzov na 360° otáčku, teda zaznamená sa pulz každých 18°.
Obrázek
Čo sa týka maximálneho otočenia motora, zrejme by tam pomohli koncové spínače. A na otočenie motora by sa možno mohol využiť skôr servomotor ako krokáč. Servomotor je limitovaný maximálnych uhlom otočenia a to 180°, čo by malo byť dostačujúce pre loď, priamo s Arduinom sa zvyknú servomotory používať na točenie radiátorovým ventilom pri regulácii.
Obrázek
Z potenciometra vyčítaš hodnotu jeho otočenia a následne si spravíš veľmi ľahkú podmienku.
Nakoľko má enkóder 20 rôznych impulzov, môžeš si urobiť pre každú impulz určitý uhol.. Ak je otočenie napr 36°, tak môžeš poslať na servomotor natočenie o 20°. :-)
Dôležité je mať Arduino na 5V, ako je aj KY-40 - enkóder, takže UNO, Mega, Nano..

Djejsy
Příspěvky: 14
Registrován: 26 črc 2018, 09:17
Reputation: 0

Re: Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od Djejsy » 26 črc 2018, 11:34

No chcel som to preto ovladat krokacom lebo je to na velky motor na realnu lod nie na model :) na taky ten benzinovy motor co mas na clnoch. Koncaky som davat nechcel aby to nebolo prilis komplikovane. Teda ked si predstavim motor v polohe 0° tak to je vlastne rovno ze nebude bocit lod ani do jednej strany. A zabacat bude iba napr. od 0° po 50° na jednu alebo druhu stranu. Neviem ci som to napisal pochopitelne :D a mam uz kupene Arduino Uno. Nemohol by si urobit nejaky prikladny kod ? :D Ak by sa to dalo nejako podla mojich poziadaviek. Velmi prosiim :D

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od martinius96 » 26 črc 2018, 11:57

Potrebujes aby to slo presne podla stupna natocenia volantu a nie skokovito. Potrebujes teda enkoder ktory zaznamenava kazde posunutie aj o 1°.

Premyslam.. Mal by sa dat citat aj servomotor ak by bol pripojeny k volantu. Da sa citat od 0 po 180°. 90° by bola vychodzia pozicia s volantom v strede. Opravte ma niekto, ale myslim zeby to slo. Alebo by sa pretacanim znicil servomotor?

Co mas za krokac? Mas k nemu aj nejaky driver na jeho riadenie?

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od rejze69 » 26 črc 2018, 12:17

Upřímně nejsem si jist,jestli bych spléhal při řízení jakéhokoli dopravního prostředku na cokoli jiného než mechanický spoj. Obzvlášť,kdybych to bastlil doma. Arduino není dělané ani na průmyslovou automatizaci. I když leccos uřídí jde spíš o odolnost vůči vnějším vlivům. Rotační kodér pokud jde o tyhle levné odejde po pár měsících i v rádiu na volume. Pokud pak začne přeskakovat hlasitost jak chce je sice protivný,ale řízení lodi bych takový nechtěl.

Djejsy
Příspěvky: 14
Registrován: 26 črc 2018, 09:17
Reputation: 0

Re: Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od Djejsy » 26 črc 2018, 13:00

Nie nemam este ani krokac ani driver pretoze som nechcel kupovat nic pokial jeviem co potrebujem presne :) ale nasiel som jesnu stranku kde je to co potrebujem, teda pridam sem odkaz ale neberte to ako reklamu ;)https://howtomechatronics.com/tutorials ... e-arduino/

Ferrit
Příspěvky: 6
Registrován: 05 srp 2018, 10:11
Reputation: 0

Re: Ovladanie krokoveho motora potenciometrom

Příspěvek od Ferrit » 05 srp 2018, 12:16

Trochu vlastní polévky k ohřátí:
Předesílám - mám průkaz i zkušenosti lodivoda rekreačního plavidla

Řídit skutečnou loď - člun servomotorem má mnohem víc problémů než zde již popsané. A určitě neuvedu všechny!

Prrvní: Vodotěsnost - oprávněně vyžadována. Mají li na tom jezdit lidé, též atest zkušebny!
Druhý: Zpětná vazba - kormidelník by měl vědět ajk moc síly musí dávt do manévru.
Co když to selže - plán B - záloha?
A spoustu dalších - jak na to.

Jinak úvaha v posledním příspěvku dobrá - ale stejně bych to dal jen na model.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů