Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od romanm » 29 pro 2018, 13:44

Už dlhšiu dobu uvažujem urobiť detekciu zaplavenia pri umývadle (prasknutá hadička), umývačke riadu a práčke. Neviem však, či sú na toto vhodné čínske snímače dažďa https://www.aliexpress.com/item/1set-lo ... 21c1MlOZdL

Celá koncepcia projektu by pozostávala z týchto, alebo podobných snímačom. Každý snímač by bol napojený na arduino pro napájaný 9V batériou. Keďže nemám v daných miestach privedené káble, ku každému arduinu by bol pripojený 433MHz vysielač.
https://www.aliexpress.com/item/433M-TX ... 22377.html
"Veľké" arduino by spracovávalo signál so všetkých vysielačov a podľa potreby by elektroventilom uzatvoril hlavný prívod vody.
Elektroventil by bol tento https://www.aliexpress.com/item/Stainle ... 19942.html

Ktoré zapojenie je vhodné na ovládanie pomocou jedného relé? CR03? Na CR02 budem potrebovať asi 2ks relé, alebo sa mýlim?

Má nejaký zádrhel táto koncepcia? Sú vhodné tieto RF vysielače? Akým spôsobom umiestniť snímače dažďa na zem, aby zbytočne nevyvolávali planý poplach, napr. pri umývaní dlážky? Ideálne by boli nejaké 2-elektródové snímače, aké sa používajú v alarmoch v záplavových snímačoch.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od pavel1tu » 29 pro 2018, 14:30

Součástí alarmu co jsem kdysi dělal (SMS alarm),
jsem udělal i modul do koupelny, kde měřím teplotu, ale i hlídám (pod vanou, pod umivadlem a ve stoupačce) únik vody.
Používám k tomu to čidlo co jsi nahazoval, jen snímače jsem si předělal (po celé délce vany 2 vodiče). Jde to docela pěkně nastvit, kdy to má hlásit.

Únik vody detekuji:
tímto snímačem + snímačem na vodoměru (pulsní snímač otáček vodoměru) - sehnal jsem starší za 300Kč, takový plastový prstýnek kolem vodoměru, vodoměr u nás při výměně na požádání zdarma vyměňují za ten s magnetem uvnitř.
Dělá to ale jen alarm + SMS. Tato funkce je aktivní i při vypnutém alarmu.

K tomu ventilu na vypnutí vody jsem se ještě neodhodlal.

Zatím neozkoušeno v reálu..... chválabohu
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1030
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od jankop » 29 pro 2018, 20:01

Jak počítáš, že ti vydrží ta 9V baterie. Dva dny? Nebo dokonce celý týden? No to jsem přestřelil, tak dlouho určitě nevydrží.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od pavel1tu » 30 pro 2018, 10:51

No to jsem přehlédl ....
Těch 9V je nesmysl - už cenově ... já mám s alarmem po celém bytě 12V, které jsou zálohované. Původně jsem přemýšlel o LiLion baterkách které budu měnit, ale to by byl opruz ....

Postav si to na stole a změř si spotřebu - nebo předpokládáš měření třeba jen 1x za minutu ?
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Re: Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od romanm » 01 led 2019, 20:00

pavel1tu píše:
29 pro 2018, 14:30
Součástí alarmu co jsem kdysi dělal (SMS alarm),
jsem udělal i modul do koupelny, kde měřím teplotu, ale i hlídám (pod vanou, pod umivadlem a ve stoupačce) únik vody.
Používám k tomu to čidlo co jsi nahazoval, jen snímače jsem si předělal (po celé délce vany 2 vodiče). Jde to docela pěkně nastvit, kdy to má hlásit.

Únik vody detekuji:
tímto snímačem + snímačem na vodoměru (pulsní snímač otáček vodoměru) - sehnal jsem starší za 300Kč, takový plastový prstýnek kolem vodoměru, vodoměr u nás při výměně na požádání zdarma vyměňují za ten s magnetem uvnitř.
Dělá to ale jen alarm + SMS. Tato funkce je aktivní i při vypnutém alarmu.

K tomu ventilu na vypnutí vody jsem se ještě neodhodlal.

Zatím neozkoušeno v reálu..... chválabohu
Nerozumiem tomuto "po celé délce vany 2 vodiče". Ako to máš presne urobené? Ten snímač, čo som sem dával odkaz, s tým to nepôjde urobiť?
A čo to riešenie s RF komunikáciou? Sú ok, tieto čínske vysielače /prímače?

romanm
Příspěvky: 45
Registrován: 11 pro 2018, 23:17
Reputation: 0

Re: Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od romanm » 01 led 2019, 20:03

jankop píše:
29 pro 2018, 20:01
Jak počítáš, že ti vydrží ta 9V baterie. Dva dny? Nebo dokonce celý týden? No to jsem přestřelil, tak dlouho určitě nevydrží.
Merať budem povedzme každých 10s, RF vysielač zapnem len v prípade výskytu alarmu. Arduino pro má malý odber, predpokladám dokopy jednotky mA aj so snímačom, možno dokonca len 100-ky microA. Tá 9V batéria by mohla vydržať dlho.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekcia zaplavenia pri umývadle, práčke a umývačke riadu

Příspěvek od pavel1tu » 01 led 2019, 22:43

Mám 2 drátky 2mm vedle sebe, nalepené na plastovém pásku dlouhé je to asi 1,5m

Jinak s tou spotřebou jde o to, že ten snímač dost žere, nebudu ho vymontovávat, abych to změřil, mám blbý přístup pod vanu a z těch 12V v té smyčce napájím i kouřový snímač ve stoupačce ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů