Relé/ESP32/cívka na 24 V

Jaroslav12
Příspěvky: 4
Registrován: 11 srp 2019, 23:47
Reputation: 0

Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od Jaroslav12 » 11 srp 2019, 23:59

Zdravím,
Pracuji na projektu, jehož cílem je vytvořit zařízení, které bude ovládat závlahu. Ventily jsou spínány pomocí cívky (napájení 24 V, max. proud 370 mA).
Koupil jsem tyto polovodičové relé, které pak je spínáno pomocí ESP32.
Po zapojení ESP32 relé sepnulo bez problému (naměřil jsem 24 V na výstupu). Poté jsem připojil cívku, která asi po dvou sekundách relé naprosto usmažila (začalo se z relé kouřit). Nyní je relé stále v sepnutém stavu.
Chci se tedy zeptat, jaké relé mám koupit, aby vydrželo zátěž cívky? Relé co jsem měl, mělo max. pracovní proud 700 mA. Zvolil jsem snad moc málo nebo nevydrží takové napětí?

Bude např. toto relé fungovat lépe?

Děkuji všem za případnou pomoc.

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od martinius96 » 12 srp 2019, 00:10

Nie som veľký odborník na relé, ale to relé (čo zhorelo) má v datasheete písané spínanie max DC napätia. Cievku máš na AC. Myslím si, že práve v tom by mohol byť problém, kolegovia ma určite doplnia. :) Veľmi obľúbené je relé na 5V (dá sa spínať i 3.3V pinom ESP32): SRD-05VDC-SL-C. Dá sa tým spínať AC až do 16A pri 230V. Úspešne bolo použité v systéme závlahy a chladenia/vykurovania pre záhradníctvo, kde Arduino s Ethernet shieldom ovládalo až 6 relé na 8-channel relay module. Používa sa na AC i DC.

To druhé relé, ktoré si postol bude fungovať lepšie, má vypísané špičkové napätie v AC, spĺňa s prehľadom parametre tvojej cievky.

Jaroslav12
Příspěvky: 4
Registrován: 11 srp 2019, 23:47
Reputation: 0

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od Jaroslav12 » 12 srp 2019, 00:22

Relé ale spíná ESP modul, tedy DC. Napájení cívky mám ze zdroje 24 V DC. Jedno podobné zařízení už je připojené na závlahu, které funguje obdobně a žádný problém není (nevím ale jaký je tam typ relé, zítra zkusím staré zařízení rozebrat a podívat se).
Bohužel můžu použít pouze polovodičové relé. Je totiž už vyroben plošný spoj a krabička. Takže nic jiného tam už dát nemůžu :(

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od ArduXPP » 12 srp 2019, 03:03

Ten ventil je pro AC, jak se může chovat cívka pro AC, když je napájená DC to nevím, ale ty hodnoty těch relé nejsou moc velké. Hodně důležité jsou odběry prvních 2s, protože se jedná o solenoidovou cívku, ta si prvních 2s může vzít více než je udávaná hodnota, ale problém může být až po vypnutí zátěže.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od jankop » 12 srp 2019, 09:52

Problém je v celkově chybně navržené konstrukci. Cívka ventilu je určena pro střídavé napájení. Její odpor v obvodu střídavého proudu je dán součtem rezistance(odpor vinutí) a induktance(daná indukčností cívky a kmitočtem napájecího napětí). Pokud tuto cívku napájíš stejnosměrným napětím, pak se uplatní pouze rezistance vinutí a proud cívkou může trvale značně překračovat jmenovitý proud. To může znamenat destrukci spínacího relé, ale i spálení cívky ventilu. Pro představu je dobré změřit reálný odpor cívky ventilu ohmetrem. Pak jednoduše zjistíš, jaký proud poteče při 24V DC( I=24/odpor cívky).
Druhá příčina poškození relé mohou být také napěťové špičky, které vznikají při spínání indukčních zátěží.
Teoreticky by bylo možné řešit problém snížením napájecího napětí cívek a přidáním nějakých ochraných diod proti napěťovým špičkám. Ale podstatně lepší by bylo použít pro ventily 24V AC a nějaké střídavé relé. Teoreticky by mohlo vyhovět toto
https://www.tme.eu/cz/details/aqy212gs/ ... panasonic/
i když bych si představoval větší napěťovou rezervu.
Ochranný odpor pro LED relé považuji za samozřejmost.

Jaroslav12
Příspěvky: 4
Registrován: 11 srp 2019, 23:47
Reputation: 0

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od Jaroslav12 » 12 srp 2019, 10:53

Starý systém právě cívky napájí 24 V DC a už je zapojen přes tři roky. Je ale pravda, že se cívky zahřívají a po 20 min. už jsou docela dost horké. Zatím ale k žádnému poškození nedošlo. Bylo by tedy jednodušší vyměnit cívky za tuto.
Nebo zkusit koupit doporučené relé na 1 A a snížit napětí u cívky?
Naposledy upravil(a) Jaroslav12 dne 12 srp 2019, 11:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od pavel1tu » 12 srp 2019, 10:53

Já polovodičové relé úplně nesnáším, spínat s nimi nějakou cívku (indukci) je vždy problém, jak špičky při spínání, tak u DC špičky při odepnutí. Musí být většinou i hodně předimenzované.

Já bych použil klasické relé, ale stejně i když bude mít 5V cívky, musíš ho spínat přes mosfet nebo něčím výkoným (třeba tímto polovodičovým relé ?), Arduino to nedá.
Nebo jak píše Jankop - to by to dle datasheetu mělo dát - misíš ale ošetřit že spíná indukci (cívku).

PS: příště by bylo dobré schema ...

PS2: mám doma i toto - zapřemýšlej o tom ...
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Jaroslav12
Příspěvky: 4
Registrován: 11 srp 2019, 23:47
Reputation: 0

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od Jaroslav12 » 12 srp 2019, 11:08

mohl bych tedy použít tento relé modul? Jen si chci být jistý, že ESP zvládne sepnout dvě relé zároveň (čerpadlo a sekci).

ArduXPP
Příspěvky: 361
Registrován: 14 pro 2017, 19:31
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Relé/ESP32/cívka na 24 V

Příspěvek od ArduXPP » 12 srp 2019, 14:45

Toto relé ti bude stačit, ale proč 8 relé, když potřebuješ 2 relé. Kdyby ti relé nechtělo u esp8266 spínat, tak jde použít 2n2222.


Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů