Ukládání časových hodnot

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 04 led 2020, 16:01

AstroMiK píše:
04 led 2020, 15:49
Jak jsem upozorňoval v jedné z předchozích odpovědí, řešení problému je popsáno na stránkách:
https://playground.arduino.cc/Main/Disa ... onnection/



Asi nejjednodušší je po nahrání programu zvenku připojit k Arduinu odpor 120R mezi +5V a pin RST.
Tím se zajistí, že při startu komunikace po připojení USB kabelu nestačí krátký impulz z DTR signálu stáhnout RST k zemi.

Odpor by mohl být i nižší, ale v tom případě si nalep na resetovací tlačítko červenou samolepku s nápisem "NEMAČKAT!".
Při stisku tlačítka RESET by přes něj tekl velký proud a mohlo by to zničit zdroj, nebo to tlačítko.
Pokud dodržíš těch 120R, poteče tam při stisku resetovacího tlačíka proud 5V/120R = asi 40mA a to je ještě celkem přijatelné.



Druhé řešení popisoval o pár příspěvků výše "kiRRow". Spočívá v připojení většího kondenzátoru mezi pin RST a GND (já jsem používal nějaké mikrofarady).
Tento kondenzátor umožní vykrýt krátkodobý pokles napětí na RST vývodu procesoru po impulzu z DTR.



Obě tyto řešení mají výhodu, že po odpojení odporu nebo kondenzátoru funguje Arduino zase normálně.



Třetí řešení (ale to nedoporučuji) je odstranění kondenzátoru mezi RST vývodem procesoru a signálem DTR z USB převodníku.
Znamená to ale zásah přímo na desce Arduina a trvale se tím připravíš o možnost jednoduchého nahrávání programu.
(Při nahrávání pak budeš muset ručně mačkat tlačítko RESET).
Díky odkaz jsem studoval a myslel jsem, že to funguje jen připojování USB konektoru . Moje angličtina je hrozná , takže spíš obrázky a google překladač. :-)

rickmann
Příspěvky: 20
Registrován: 17 pro 2019, 09:53
Reputation: 0

Re: Ukládání časových hodnot

Příspěvek od rickmann » 04 led 2020, 16:28

kiRRow píše:
04 led 2020, 16:00
S větší kapacitou kondíku to taky bude fungovat ... ale ... zkus si zmáčknout tlačítko reset.

Jinak pokud je tam ta ploška RESET_EN, není třeba nic vypajovat, jen se přeřízne nožem. Pak jde kdykoliv spojit pájkou. Nebo tam pak můžeš připájet jumper.
Obrázek
Mám v úmyslu kondík vypínat, protože když byl zapojený nemohl jsem nahrát program do desky. Čili z důvodu upgradu tam bude VYP/ZAP . Myslím, že pak s tlačítkem reset nebude potíž.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů