Dávkování tekutiny

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Esperant
Příspěvky: 9
Registrován: 10 úno 2018, 11:40
Reputation: 0

Dávkování tekutiny

Příspěvek od Esperant » 10 úno 2018, 12:22

Ahoj,

jsem na počátku projektu, který má automatizovat dávkování tekutého mýdla.
Je to můj první větší projekt s Arduinem, tak bych vás chtěl požádat o radu ohledně pár věcí.

Popis:
Jde o vylepšení stroje, který skrze 3 trysky dávkuje tekuté (zahřáté) mýdlo do připravených forem (forma obsahuje 3x7 formiček). Během jednoho cyklu se pedálem spustí čerpadlo a třemi tryskami se zaráz naplní tři formičky, poté se posune forma o jednu řadu a cyklus se opakuje.

K realizaci automatizace budu potřebovat
- 3x ventily a 3x servomotory pro samostatné řízení toku každé trysky. (Trysky jsou za sebou, takže když se všechny otevřou v každé je jiný průtok).

- 3x měřič vzdálenosti pro určení výšky hladiny mýdla ve formičce (napadlo mě i použít časovač na otevření ventilu, ale vzhledem k rozdílnému průtoku v každé trysce a rozdílnosti průtoku při použití různých směsí mýdla by to bylo náročné). Zde bych potřeboval poradit, protože formička má hloubku asi 15mm, průměr 30mm a nevím jaký senzor použít. Přesnost by byla potřeba tak +- 2mm. (Takže ultrazvukové je nevhodné)

- vyhřívání segmentu (od čerpadla po trysky - asi 15cm). Přemýšlím jestli použít odporový drát nebo nějak vhodně umístěné topné patrony s vhodně umístěnými termitory pro správné měření.

Hardware
- chtěl bych použít Arduino mega s RAMPS 1.4 + 12V zdroj. Na to to všechno napojit a řídit.

V rámci druhé etapy projektu je v plánu řídit i automatický posuv forem pod tryskami.

Budu rád za jakékoliv rady případně potvrzení, že s touto konfigurací je to schopno provést. Jsem začátečník takže si uvědomuji, že můžou existovat mnohem lepší a jednodušší řešení.
Mám k dispozici i FDM 3D tisk. Přidávám i velmi jednoduchý obrázek pro lepší představu :-)

Díky za reakce :-)

Esperant
Příspěvky: 9
Registrován: 10 úno 2018, 11:40
Reputation: 0

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od Esperant » 10 úno 2018, 14:05

Výstřižek.PNG

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od petan » 11 úno 2018, 11:27

Takhle řešit průtok je poměrně složité na regulaci. Samozřejmě, že ne nemožné...
Šel bych spíš cestou "pumpy", která bude mát přesně definovaný objem. Třeba jednoduše pístnici, na které budou dva jednocestné ventily. Při natáhnutí to nasaje kapalinu do pístu (šel by udělat "doraz" buď pomocí snímače (třeba i enkodéru kvůli odměřování), nebo lépe pomocí mechanického dorazu) a na druhou stranu by šla kapalina do formy. Pak by se to řídilo jenom pomocí jednoduchého 5/2 ventilu.

Esperant
Příspěvky: 9
Registrován: 10 úno 2018, 11:40
Reputation: 0

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od Esperant » 11 úno 2018, 12:24

Takže pokud to dobře chápu tak by to fungovalo jako na tomto videu?
https://youtu.be/FQxMQqHMKbk

Mýdlo by se skrze 5/2 ventil dávkovalo do pumpy a skrze ni zase přes 5/2 ventil do formy?

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od petan » 11 úno 2018, 14:00

Myslel jsem něco jako na tomto videu: https://youtu.be/xtU7Z74VOaQ

Tam ten píst dávkuje nějakou tekutinu - množství podle zdvihu. Já jsem původně myslel, že by byl pneumatický píst u kterého by si ovládal směr pohybu a ten by pohyboval s druhým dávkovacím pístem...nebo se třemi. Dalo by se to synchronizovat s pohybem formy. Při posuvu forem by se mýdlo natahovalo do pístů, pak by se dávkovalo.

Další možnost je použít např. peristaltické čerpadlo. Jde o to, jak by pak bylo dávkování rychlé.
Přílohy
davkovac.png

Esperant
Příspěvky: 9
Registrován: 10 úno 2018, 11:40
Reputation: 0

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od Esperant » 11 úno 2018, 14:26

Dobře díky :-)
Popřemýšlím nad reálným konceptem s tímto řešením. Výzvou ještě možná bude jak celou soustavu udržet zahřátou, protože mýdlo při pokojové teplotě tuhne.

Jinak peristaltické čerpadlo tam aktuálně je. Funguje na sešlápnutí pedálem. U trysek není žádná regulace ani uzávěr, takže mýdlo se dávkuje pouze se spuštěním čerpadla.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od petan » 11 úno 2018, 14:38

A jaký je důvod předělávání?

Na jakou teplotu je třeba zahřívat? Jednoduše by se to celé dalo zaizolovat nějakou vatou, nebo polystyrenem (podobně jako oběhová čerpadla) a dovnitř umístit topné rohože. Nedávno jsem nějaké kupoval od číňana. Samozřejmě to netopí třeba na 100°, ale pokud by stačilo tak 50, tak by to třeba šlo.

Nahoď nějakou fotku, jen tak ze zajímavosti :)

Esperant
Příspěvky: 9
Registrován: 10 úno 2018, 11:40
Reputation: 0

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od Esperant » 12 úno 2018, 17:32

Důvod je automatizovat chod a upravit stávající řešení dávkování, protože je nevhodné.

Záleží podle směsi, ale třeba tak okolo 70°C.
Na fotkách je segment s "tryskami". Průtok se momentálně reguluje šrouby (nešikovné) a asi každých 5 minut se musí přenastavovat. Taky tam jde vidět odporový drát pro zahřívání a nějaká omotaná izolace. Jde vidět i zmíněné peristaltické čerpadlo.
Přílohy
mydlo1.jpg
mydlo.jpg

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od petan » 12 úno 2018, 19:11

Jo, s tímhle bych asi neviděl žádnej problém. Píst má zaručenej stále stejnej objem (pokud se ti to nebude zavzdušňovat). Záleží na tom, kolik do toho chceš investovat a jakej potřebuješ objem (můžeš pumpnout víckrát). Ventil, to je tak 500, pístnice průměrně za nějakejch 700, jeden jednocestnej ventil tak 250 Kč. Plus nějaký věci okolo (možná redukčák, škrťák, ...)...a trochu tej mechanickej práce. Potřeba je tedy stlačený vzduch. Ale teoreticky by bylo možný hnací píst nahradit něčím elektricky ovládaným (motorek, excentr, inkrementální snímač)

Esperant
Příspěvky: 9
Registrován: 10 úno 2018, 11:40
Reputation: 0

Re: Dávkování tekutiny

Příspěvek od Esperant » 13 úno 2018, 15:49

Plánuju místo vzduchu použít nějaký motorek. Vzduch tam rozvedený není a podle mě se bude potom i snadněji řídit posun pístu.
Kdyby jsi měl nějaký tip na konkrétní součástky klidně mi to sem hoď :-)
Díky :-)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů