zavlažovací systém

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
palo1992
Příspěvky: 7
Registrován: 28 úno 2018, 13:40
Reputation: 0

zavlažovací systém

Příspěvek od palo1992 » 28 úno 2018, 13:56

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať o názor, radu skúšam zhotoviť svoj prvý projekt s Arduinom a to zavlažovací systém, ktorý bude sledovať vlhkosť pôdy a podľa nej zopne relé, na ktoré budú napojený elektromagnetický ventil a kalové čerpadlo v studni. Počul som však, že pri stálom monitorovaní vlhkosti pôdy tie snímače rýchlo odcházajú a preto by som chcel spraviť program tak, aby monitoroval vlhkosť pôdy raz za 5 minút, ak je potrebné tak na 5 spustí závlahu, ale ak by začalo pršať alebo už bola vlhkosť dostačujúca aby prestalo. Teda si myslím, že klasické delay mi s tým nepomôže, pretože vtedy sa pozastaví akákoľvek činnosť.
použité komponenty:
2x merač vlhkosti pôdy https://www.aliexpress.com/item/1pcs-lo ... 89455.html
1x dvojité relé pre Adruino https://www.aliexpress.com/item/2-chann ... 35353.html
1x OLED displej https://www.aliexpress.com/item/0-91-In ... 15973.html
1x Arduino uno R3
a taktiež zdrojový kód:

Kód: Vybrat vše

#include "U8glib.h"
// inicializace OLED displeje z knihovny U8glib
U8GLIB_SSD1306_128X32 mujOled(U8G_I2C_OPT_NONE);

long int cas = 0;
long int milis = 0;
int hodnota = 0;

int Apin[] = {A3, A4};
int Dpin[] = {7, 8};

int k = 0;
int i = sizeof(Apin)/sizeof(int);
int j = sizeof(Dpin)/sizeof(int);

void setup() {
  Serial.begin(9600);

}

void loop() {
  if (k>=i) {
    k=0;
    }
  else{
    if(millis()-milis >300000){
      
    
    Serial.println(vlhkost(Apin[k]));
    rele(Dpin[k],vlaha(vlhkost(Apin[k])),casovac(vlaha(vlhkost(Apin[k]))));
    vypis(vlhkost(Apin[k]),k);
    milis=millis();
    k++;
  }
//delay(5000);
  }
}

//zistim vlhkosť pody
int vlhkost (int Apin) {
//načíjta hodnotu zo snímačov
  hodnota = analogRead(Apin);
  
  //nastavenie minima a maxima 
  hodnota = constrain(hodnota,400,1023);
  
  //prepísanie hodnôt : 400 bude ako 100% a 1023 bude ako 0%
  hodnota = map(hodnota,400,1023,100,0);  
return hodnota;
}

//ovladam rele podľa potreby
void rele (int Dpin, boolean vlaha, int casovac) {
  digitalRead(Dpin);  
  if(vlaha == 1 && casovac != 0)  {
    digitalWrite(Dpin, HIGH); 
  }
  else  {
    digitalWrite(Dpin, LOW);
  }
}

//zistim ci je potrebne spustit zavlazenie
boolean vlaha (int vlhkost) {
  if(vlhkost <= 60) {
    return 1;
  }
  else  {
    return 0;
  }
}

int casovac(boolean vlaha) {
  
  if(vlaha == 1 && cas < 300000) {
   return cas=millis();
  }
  else return cas=0;
}

void vypis(int vlhkost, int i)  {
   mujOled.setFont(u8g_font_6x13);
    
   mujOled.firstPage();
    do {
          mujOled.setPrintPos(0,14);//30
          String sprava = "Vlh.pody sn_";
          sprava += i+1;
          sprava += ": ";
          sprava += vlhkost;
          sprava += " %";
          mujOled.print(sprava); 

          mujOled.setPrintPos(0,30); 
          String sprava2 = "Rele ";
          sprava2 += i+1;
          sprava2 += ": ";
  
  // zisti, či je relé zapnuté alebo vypnuté
            if(digitalRead(Dpin) == HIGH){
              sprava2 += "zapnute";
            }
             else {
               sprava2 += "vypnute";
            }
            mujOled.print(sprava2);
         } while( mujOled.nextPage() );
}
Vopred Vám ďakujem za akúkoľvek pomoc a diskusiu, nápady a názory :)

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: zavlažovací systém

Příspěvek od petan » 28 úno 2018, 14:15

U těhlech měřítek je problém v materiálu z kterýho jsou vyrobeny. Měření je ideální provádět střídavým proudem - pak dochází k daleko menšímu opotřebovávání elektrod.

Každopádně s tím co máš, doporučuji nahradit elektrody nerezovými dráty a pokud se neměří, tak úplně vypínat napájení měřícího modulu.

A pro příště řešit takovýhle věci v části "senzory".

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 28 úno 2018, 14:46

Jedna technická poznámka z praxe. Ovládat zavlažování jen na základě vlhkosti půdy je nesmysl. Každý zavlažovací systém je unikátní, navržený na konkrétní zahradu. A i v rámci zahrady jsou zóny, kde je více vlhko a kde méně.
Svoji závlahu jsem si navrhoval sám, ve spolupráci s firmou, která mi dodávala potřebnou techniku. Zahradu mám rozdělenou na 6 zón, hlavní důvod je, že závlaha žere dost vody, čerpadlo nestíhá takové množství dodávat najednou a i kdyby, došlo by k rozkolísání hladiny vody ve studni, které by způsobovalo zanášení cest pramenů písky a sedimenty (rada hydrogeologa). Také jsem v průběhu první sezóny ladil, kterou zónu jak často a jakým množstvím vody zásobovat. Chvíli to trvalo, než jsem to vyladil, aby některá část nebyla přemokřená a jiná suchá. Má ta to vliv složení půdy, stromy vs tráva, zastínění atd. Jako ochranný prvek mám použitý senzor vzdušné vlhkosti, který při deštích závlahu odstaví Jsou to kroužky na kolíku, které při vlhkosti nabobtnají, roztáhnou se a sepnou spínač. postupně se pak vlhkost odpařuje a spínač se uvolní. Používá se i půdní sonda, ale ta má podobnou funkci jako ten snímač vzdušné vlhkosti.
Navíc se zavlažuje v noci, kdy je půda schopna lépe zužitkovat vodu. Za horkého dne nebo hned večer se slušná část vody vypaří, v noci je půda vychladlá a lépe se vsákne, rostliny ji lépe využijí. Já začínám zavlažovat v 02:00 a každou další smyčku spustím po 15 min. přestávce.
Pominu-li všechny výše uvedené argumenty a ono by to přeci jen nějak na základě půdního (nebo spíš většího množství) senzoru fungovalo, byla by to paráda, kdyby se závlaha zapnula kdykoliv, jen na základě vlhkosti, bez ohledu na čas. Třeba při grilování :-D

palo1992
Příspěvky: 7
Registrován: 28 úno 2018, 13:40
Reputation: 0

Re: zavlažovací systém

Příspěvek od palo1992 » 28 úno 2018, 15:54

Axamith píše:
28 úno 2018, 14:46
Jedna technická poznámka z praxe. Ovládat zavlažování jen na základě vlhkosti půdy je nesmysl. Každý zavlažovací systém je unikátní, navržený na konkrétní zahradu. A i v rámci zahrady jsou zóny, kde je více vlhko a kde méně.
Svoji závlahu jsem si navrhoval sám, ve spolupráci s firmou, která mi dodávala potřebnou techniku. Zahradu mám rozdělenou na 6 zón, hlavní důvod je, že závlaha žere dost vody, čerpadlo nestíhá takové množství dodávat najednou a i kdyby, došlo by k rozkolísání hladiny vody ve studni, které by způsobovalo zanášení cest pramenů písky a sedimenty (rada hydrogeologa). Také jsem v průběhu první sezóny ladil, kterou zónu jak často a jakým množstvím vody zásobovat. Chvíli to trvalo, než jsem to vyladil, aby některá část nebyla přemokřená a jiná suchá. Má ta to vliv složení půdy, stromy vs tráva, zastínění atd. Jako ochranný prvek mám použitý senzor vzdušné vlhkosti, který při deštích závlahu odstaví Jsou to kroužky na kolíku, které při vlhkosti nabobtnají, roztáhnou se a sepnou spínač. postupně se pak vlhkost odpařuje a spínač se uvolní. Používá se i půdní sonda, ale ta má podobnou funkci jako ten snímač vzdušné vlhkosti.
Navíc se zavlažuje v noci, kdy je půda schopna lépe zužitkovat vodu. Za horkého dne nebo hned večer se slušná část vody vypaří, v noci je půda vychladlá a lépe se vsákne, rostliny ji lépe využijí. Já začínám zavlažovat v 02:00 a každou další smyčku spustím po 15 min. přestávce.
Pominu-li všechny výše uvedené argumenty a ono by to přeci jen nějak na základě půdního (nebo spíš většího množství) senzoru fungovalo, byla by to paráda, kdyby se závlaha zapnula kdykoliv, jen na základě vlhkosti, bez ohledu na čas. Třeba při grilování :-D
Ja tiež mám viac senzorov a bude to pre viac oblasti.. Typ závlahy bude cez kvapôčkový, systém takže mokrá party pri grilovačke následná miss mokré tričko nebude :D
Kalové čerpadlo má spätnú klapku a vývod od čerpadla sa bude ďalej vetviť a cez elektromagnetické ventily sa otvorí len tam kam budem chcieť vlahu, v kóde mám preto aj pridanú premennú korekcia kde si posuniem parameter pre každú zónu ak bude treba a robiť to chcem pre svoju záhradu preto budem ešte podmienky testovať.. Ale to s tým rozkolisanim hladiny.. Môže k tomu dôjsť aj ak mám spätnú klapku a voda sa mi nebude vracať späť do studne?

palo1992
Příspěvky: 7
Registrován: 28 úno 2018, 13:40
Reputation: 0

Re: zavlažovací systém

Příspěvek od palo1992 » 28 úno 2018, 15:58

petan píše:
28 úno 2018, 14:15
U těhlech měřítek je problém v materiálu z kterýho jsou vyrobeny. Měření je ideální provádět střídavým proudem - pak dochází k daleko menšímu opotřebovávání elektrod.

Každopádně s tím co máš, doporučuji nahradit elektrody nerezovými dráty a pokud se neměří, tak úplně vypínat napájení měřícího modulu.

A pro příště řešit takovýhle věci v části "senzory".
Ďakujem, ale tu som chcel zistiť, ako by som mohol spraviť väčší časový rozstup ti meraní a tým pádom predĺžiť životnosť tých senzorov.. V každom prípade ďakujem za tip s nerezovým drôtom a aj so striedavým prúdom

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 28 úno 2018, 16:07

U kapkové závlahy by to mohlo mít smysl.
To rozkolísání, mám vrtanou studnu, kdybych pustil celou závlahu najednou, tak to odebere přes 600 litrů za 2 minuty. Ve vrtu by voda razantně poklesla a prameny, které vrt zásobují by ho začaly nárazově doplňovat, prý docela slušným proudem. Začaly by sebou strhávat zrnka písku a sedimenty a tím by se vrt začal zanášet. Za pár let by to prý mohlo být zadělané na pořádný problém.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů