Automatický pískovací box

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Jarin
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2018, 10:22
Reputation: 0

Automatický pískovací box

Příspěvek od Jarin » 11 čer 2018, 12:09

Nazdar arduiňáci,

potřeboval bych poradit, popřípadě vyvrátit můj nápad s automatickou pískováčkou. Jelikož jsem začátečník a ještě jsem neobjevil všechny možnosti mé megy 2560 zajímalo by mě zda je možné toto zařízení vůbec s pomocí této vývojové desky oživit a rozjet do provozuschopného stavu.

Chtěl jsem přítelkyni ulehčit domácí práci tak jsem postavil pískovací box pro pískování obvodu dílů. Jedná se o odstraňování přelisků z plastových výlisků pomocí tryskání plastovými kuličkami. Jako koncept to při ručním pískování funguje skvěle bohužel pořád je to dost pakárna. Proto mě napadlo vybavit pískovačku tryskou, která bude mít pomocí krokových motorů řízený pohyb v ose X a Y + krokový motor s podstavcem na kterém se bude díl při tryskání otáčet a bude tedy možné pískovat celý obvod dílu. Nastavení jednotlivých pohybů v osách bych chtěl řídit pomocí enkoderů s tlačítkem které si zapamatuje aktuální hodnotu natočení motorů a po uložení všech pozic pro tryskání bude možné jedním tlačítkem zapínat cyklus a opakovat nastavený pohyb trysky vždy po výměně dílu.

Setkali jste se zde s podobným projektem? Nebo nemáte někdo něco podobného u čeho bych se mohl jako začátečník odpíchnout? Předpokládám ,že největší problém pro mne bude napsat kód.

Předem Díky

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Axamith » 11 čer 2018, 12:28

Máme v práci profi pískovačku, otočný talíř a jedno rameno, které vykonává kývavý pohyb. V podstatě 1/4 kruhu tam a zpět. To je dostatečné, nedával bych tam osy X a Y. Dva motory stačí. A k tomu jen časovač.

Jarin
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2018, 10:22
Reputation: 0

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Jarin » 11 čer 2018, 12:35

Děkuji za radu. bohužel nepotřebuji pískovat úplně celý povrch dílu, nýbrž jen části ve kterých jsou přelisky. Aby se tato domácí práce alespoň trošku vyplatila potřebuji aby pískování dílu trvalo max. 30s. Navíc díl je po obvodu dost tvarově rozmanitý a mám strach ,že při tomto by se přelisky nedostatečně odstranili.

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Axamith » 11 čer 2018, 12:40

Tak v tom případě tomu rozumím. Osy X a Y mají tady smysl.
Ač s tím nemám zkušenosti, mohlo by pomoci řízení pro 3D tisk a místo extrudéru osadit tryskací hlavu.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 786
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od gilhad » 11 čer 2018, 13:01

Jen bych byl VELMI opatrny s tim, jak opakovat drahu zaznamenanou pomoci nekolika bodu rucne zadanych.

Predstav si ctverec ABCD, jsi v bode A, zapnes piskovani, zapnes zaznam, plynule otocis enkoderem pro X z nuly na maximum, pak enkoderem Y z nuly na maximum, stisnes tlacitko zaznamu a cele to vypnes. Mas ukazkove opiskovanou pulku obvodu. Pak to pustis automaticky a ono ti to ukazkove opiskuje uhlopricku (nebo naopak).

Ja bych spis pouzil snimani po kratkych casovych usecich (co pamet dovoli), s tim, ze nektere pozice bych umoznil pridat stitkem tlacitka. A rozhodne bych ukladal "nejak" cas, pokud nekde pojedes pomalu a jinde rychle, ale nasekas tam spoustu kontrolnich bodu kvuli clenitosti.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od petan » 11 čer 2018, 18:15

Problém bude taky mechanika. Ono pískovačka je pěkná potvora a kuličky a hlavně ten skleněnej bordel se pak dostane úplně všude... Potom je třeba vedení os pořádně zakrýt, nebo udělat prachotěsné, což myslím, že v případě skla zas tak reálně nejde (samozřejmě, že jde, ale je to fuška).

Osobně bych to možná řešil scara ramenem. Pokud nepotřebuješ měnit výšku, stačí ti dva motory. Ideálně vyrobit to z Al profilů (lehké a pevné), osadit krokovým motorem (nebo ještě lépe servem) a je napůl vyhráno.

Program je samostatná jednotka...Určitě půjde něco stáhnout z netu. Můžeš si vyhrát s počítáním kartézských souřadnic v X-Y rovině, ale je taky klidně možný, že ti stačí jednoduše ukládat počet pulzů pro motory. Pohyb pak bude samozřejmě založen přímo na otočných osách. Ale to by ti nemuselo vadit, pokud nehoníš úplnou přesnost. K tomu 4 tlačítka na pohyb jednotlivých ramen, tlačítko na uložení souřadnic, potenciometr na změnu rychlosti, .... Nahrání programu by samozřejmě muselo být dost jemné (aby nemusel probíhat žádný složitý výpočet v procesoru). Data by se mohla ukládat na SD kartu, takže by šly jednoduše zapisovat i číst delší programy.

Osobně bych v tom takový problém neviděl. U průmyslových robotů se taky ukládají jednotlivé souřadnice, a když člověk chce jet z bodu A do bodu B, tak taky někdy musí vložit přechodový bod, aby nenastal crash. Samozřejmě, že roboty mají ovládání na úplně jiné úrovni.

Jarin
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2018, 10:22
Reputation: 0

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Jarin » 12 čer 2018, 09:45

Právě pohyby a programem u lineárních robotů jsem se nechal inspirovat. Každý den na ně koukám v práci a princip programování mi příjde strašně jednoduchý. Konstrukčně bych měl vedení zakrytované a před lineárními ložisky je umístěn stírací kroužek. Největší problém vidím v programu a elektronice. Mám megu, ramps 1.4, krokové motory, řadiče a display s lcd a čtečkou karet. (zůstalo mi navíc po přestavbě 3d tiskárny).
Proto by se mi zamlouval nejvíce nějaký koncept při kterém bych dokupoval co nejméně věcí a využil zbytky co tu mám. Bohužel nemohu na netu žádný podobný projekt najít abych měl nějaký Vzor ,který bych si jen poupravil k obrazu svému. Neviděli jste někde něco? Sám to se svou znalostí programování nedám. :D Děkuji za případné rady a tipy.

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Axamith » 12 čer 2018, 09:55

Pokud máš zkušenost s 3D tiskárnou, tedy i SW pro tisk, tak bych opustil myšlenku scanování pohybů, ale řešil bych to jako tisk, pouze jednu vrstvu.

Jarin
Příspěvky: 8
Registrován: 11 čer 2018, 10:22
Reputation: 0

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Jarin » 12 čer 2018, 10:18

Ano to by asi šlo jen si nějak neumím představit jak převést rotační pohyb výlisku při pískování tak abych pískoval díl z více stran aniž bych pískoval celou vnější plochu výlisku. :(

Axamith
Příspěvky: 533
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatický pískovací box

Příspěvek od Axamith » 12 čer 2018, 10:37

Ta rotační osa bude v rovině XY ?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů