Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Nedaří se vám s projektem a nenašli jste vhodné místo, kde se zeptat? Napište sem.
Pravidla fóra
Tohle subfórum je určeno pro konzultaci ucelených nápadů, popřípadě řešení komplexnějších projektů, které opravdu není možné rozdělit na menší části.
Většinu problémů jde rozdělit na menší a ptát se na ně v konkrétních subfórech.
Odpovědět
Mike_cz
Příspěvky: 11
Registrován: 02 říj 2017, 13:15

Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od Mike_cz » 02 říj 2017, 15:29

Ahoj,

zatim Arduinem nepolibeny, bych Vas rad pozadal o komzulataci.

Mam v planu si udelat automaticke otevirani/zavirani dvirek postavene na Arduinu. Zatim jsem ve fazi vyberu vhodnych komponent, a potreboval byvh odsouhlasit vhodnost:
Arduino UNO
Servo MG996R
Modul světelného čidla s fotodiodou (LM393 s vysokou citlivostí a stabilitou.)

Co by to melo delat:
- pri rozedneni dvere otevrit
- pri setmeni zavrit

Jeste resim, jestli to pripojit na 6V Moto Baterii nebo pripojit klasicky do zasuvky.

Bude to takto fungovat, nebo me nejake komponenty chybi?

Diky za rady a tipy.

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od K380 » 02 říj 2017, 17:18

Servo je stavěné na zátěž 10kg na cm a kovové převody tedy OK. Čidlo také je možno použít i s fotoodporem (používám k měření osvětlení). Napájení přes síťový zdroj, servo má odběr i v klidové poloze, arduino také, takže z baterie si myslím nevhodné. Pokud tak jen jako záložní zdroj. Program najdeš nanetu, nemusíš vymýšlet !

Mike_cz
Příspěvky: 11
Registrován: 02 říj 2017, 13:15

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od Mike_cz » 02 říj 2017, 19:26

Diky moc za rychlou kontrolu.
Jen se jeste hloupe zeptam - tim fotoodporem myslis toto: https://www.ptshop.cz/Fotorezistor-GL5516-5ks-d57.htm
Ja jsem myslel, ze pomoci toho modulu s fotodiodou budu moci vycitat hodnoty take, a na zaklade napr. hodnoty 100 zavrit dvirka

Ten kod jsem uz nejaky vyguuglil

Kód: Vybrat vše

#include <Servo.h> 
Servo servopohon; 
void setup() 
{ 
servopohon.attach(8); //servo připojeno na pinu 8
} 
void loop() {

intenzita = analogRead(A0); //načti intenzitu osvětlení
if (intenzita > 100){

servopohon.write(90); // nastavit úhel na 90 = otevření dveří
}
else{

servopohon.write(0); // nastavit úhel na 0 = zavření dveří
}
} 


K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od K380 » 03 říj 2017, 15:00

Fotoodpor je na stejném shieldu s LM393 tak jako dioda, jen má delší odezvu na změnu osvětlení. Ten program budeš muset předělat. Definovat analogové čidlo #define_ANALOG_IN A0 . Do " void setupu přidat Serial.begin(9600);A bys mohl zjistit při jakém čísle intenzity osvětlení bude servo otvírat protože musíš čidlo otestovat podle nastavení zesílení LM se to bude měnit.Do "void loopu" přidat serial.print". Poohlédni se po jiném programu tenhle asi nebude funkční. Nahraj ho do Arduina a skompiluj ho. Vyhodí ti určitě chybu.

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od K380 » 03 říj 2017, 16:29

Nahraj tento program. Budeš muset změnit jen hodnotu pro zapnutí serva.


#include <Servo.h>
Servo servo;
const int ledPin = A0;

void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode(ledPin, INPUT);
servo.attach(2); //D2
servo.write(0);
delay(2000);
}

void loop() {
int ledStatus = analogRead(ledPin);
if (ledStatus <=300) {
servo.write(0);
delay(1000);

Serial.println("Servo zavreno");
}
else {
servo.write(90);
delay(1000);
Serial.println("Servo otevreno");

}
}

Mike_cz
Příspěvky: 11
Registrován: 02 říj 2017, 13:15

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od Mike_cz » 03 říj 2017, 19:35

Moc dekuji, vcera jsem vse objednal tak jak to dorazi, tak si s tim budu hrat. Misto svetelneho modulu jsem vzal foto rezistor GL5537.

Fakt diky za vse!

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od K380 » 04 říj 2017, 09:24

Pokud budeš používat samostatný fotoodpor tak si najdi jeho zapojení, musí být zapojen s odporem 10k jako dělič napětí a střed připojen k arduinu.
Pokud tento projekt bude na trvalo tak jsi měl objednat arduino NANO. Je menší a levnější než UNO. Pokud si budeš jen hrát tak na menší projekty ti bude UNO stačit. Pokud dojdeš až k použití TFT displejů tak budeš potřebovat MEGA. Tak ať se ti daří !

Mike_cz
Příspěvky: 11
Registrován: 02 říj 2017, 13:15

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od Mike_cz » 04 říj 2017, 10:35

Tak jak se tak divam, je to slozitejsi nez jsem myslel :) holt budu muset nastudovat.

Bude to trvala instalace - venku.
Objednal jsem cely "KIT" z Ciny, takze to bude klon UNA (jsou tam odpory, foto rezistory, draty...) cena nejakych 12USD... a pokud se me to povede - o cem nepochybuju, protoze jsem ziskal skvele rady a podporu!!! - tak budu premyslet nad dalsima projektama

Jeste jednou MOC diky!

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43

Re: Otevirani dvirek - svetelne cidlo

Příspěvek od K380 » 04 říj 2017, 14:50

Ten program ti bude chodit i z tím fotodporem jen musíš použít ten dělič. Jeden konec fotoodporu na GND druhý konec na odpor 10k druhý konec odporu na +5V. Z bodu kde se setkává odpor z fotoodporem vyvedeš spoj do arduina. Potom jenom změníš případně hodnotu 300 tak aby to odpovídalo osvětlení jaké potřebuješ na otevření dvířek. dole máš adresu na net kde najdeš přes 200 stránek různých projektů. Pokud budeš potřebovat múžeš meilovat na K4605562.gmaol.com. Zlom vas !!

http://www.instructables.com/technology/arduino/

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host