Zavlažovací systém

Tvoříte zajímavý projekt? Pochlubte se s ním.
Pravidla fóra
Vkládejte prosím jen HOTOVÉ projekty, které chcete představit ostatním.
rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 06 črc 2018, 02:05

Zdravím.
Představím tu základ automatického zavlažovacího systému. Jde zatím vlastně jen o časový spínač pro tři 24V solenoidy a protože je systém napájen vodou ze studny,také hlídá tlak vody a spíná čerpadlo podle nastavených hodnot.
Zatím je to na nepájivém poli a není to v ostrém provozu,ale je to plně použitelné a kdo by měl zájem na tomhle základu začít, může si doplnit funkce a čidla podle vlastní zahrady.
Já mám v plánu před nasazením přidat:
- Senzory vlhkosti půdy pro každý okruh z nichž jeden bude bezdrátový
- Dešťový sensor

- Průtokoměr http://www.dx.com/cs/p/open-smart-g3-4- ... z6lYSAyXfM především kvůli error logice (zapomenutý otevřený kohout,prasklá trubka atd.)

-Snímač hladiny vody ve studni toto http://www.dx.com/cs/p/open-smart-conta ... z6kpSAyXfN
uložené v utěsněné novodurové trubce ve studni.

-Kontrolu přes wifi (systém,ale musí zůstat samostatně funkční i bez připojení)

Systém používá RTC DS3231 pro "přesný" čas (zatím v uvozovkách a doufám,že s dalším kusem budu mít větší štěstí)
Znakový LCD 20x4
Tlakové čidlo http://www.dx.com/cs/p/open-smart-g1-4- ... z6s-iAyXfM
Napájení plánuju kvůli solenoidům 24V trafo,usměrňovcí můstek a vhodný step down měnič.
Vzhledem k umístění bude systém vestavěn do obyčejné elektro krabice s gumovými průchodkami na kabely na které nabastlím průzor pro display a tlačítka s krytím proti vodě.
Celé se to ovládá třemi tlačítky,která mají interaktivní popisky na displayi. Zatím jsou tři obrazovky s informacemi o nastavených hodnotách z nichž lze stiskem prostředního tlačítka vstoupit do nastavení právě zobrazovaných hodnot.
Po stisku jakéhokoli tlačítka se rozsvítí podsvícení displaye a do půl minuty od posledního stisku,se systém vrátí na základní obrazovku a podsvícení zhasne
Viz. výše systém ovládá tři nezávislé okruhy a u každého lze nastavit čas začátku závlahy, trvání v minutách 10-240min a frekvence jednou denně až jednou týdně po jednom dni.
Okruh 1 lze navíc v případě,že je v příštích 24h naplánována zálivka o dalších 24h odložit jedním tlačítkem,které je na základní obrazovce označeno popiskem "Pradlo" (To pro ženu která potřebuje jednoduše zajistit,aby jí to nezlilo prádlo které visí na zahradě)

Softwarově je menu postavené na dvou proměnných mod a modLev a jejich kombinací lze poměrně snadno modifikovat podle vlastních potřeb.
Kód je většinou okomentovaný,tak to snad bude srozumitelné. Sám jsem začátečník a tak se snažím to popsat i pro sebe.
Zavlazovaci_system.ino
UI.ino
mods.ino
main.ino
funkce.ino
comparative_logic.ino

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 06 črc 2018, 02:28

Tady jsou nějaké obrázky jak to vypadá v chodu.
IMG_20180706_004644.jpg
IMG_20180706_004457.jpg
IMG_20180706_004430.jpg
IMG_20180706_004419.jpg
IMG_20180706_004326.jpg
IMG_20180706_004712.jpg

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 09 črc 2018, 08:05

Trochu z praxe po dvou letech provozování závlahy zahrady, komerční systém (teď bych si udělal vlastní řízení, ale když už ho mám koupené ...).
  • přidal bych možnost spustit jednotlivé okruhy manuálně.
  • možnost zavlažování: sudý/lichý, každý x-tý den, Po - Ne
(v průběhu sezóny upravuji, např. na jaře je to trochu jiné než v horkém létě)
Nemám pocit, že bych potřeboval půdní senzor, navíc na každý okruh. Dostatečně mi stačí dešťový senzor.
Tlak čerpadla bych neřešil na úrovni závlahy, toto by měla umět obsloužit ovládací jednotka čerpadla, v mém případě https://prislusenstvi-cerpadla.heureka. ... c-2865720/
Jinak to máš hezké :-)

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od PetrB » 09 črc 2018, 08:52

Ahoj,
vypadá to fakt slušně. Také bych se přimlouval za možnost spustit závlahu okamžitě (i třeba pro kontrolu, zda to "teče" správně).

Ze zvědavosti: proč chceš použít uvedený snímač hladiny, nestačilo by toto https://arduino-shop.cz/arduino/1160-pl ... 50044.html?
Já mám připravené měření vody v nádrži, ale tam mne zajímá skutečné množství (ne jenom úroveň), tak to chci zkusit pomocí https://arduino-shop.cz/arduino/1306-ul ... 39497.html.

Pb

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od Axamith » 09 črc 2018, 08:58

Nedávno mi praskla tryska na jednom postřikovači, namontoval jsem novou a potřeboval ji seřídit. Bez možnosti ručního spuštění bych musel zasahovat do nastavení řídící jednotky.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 09 črc 2018, 18:11

Souhlasím. Ruční spuštění bude určitě vhodné. Ještě zdaleka to neni hotové. Spuštění po 1-7 dnech už tam je, ale není to sudý lichý, ale obden obdva obtři atd.
K tomu snímači. Mám 11m hlubokou studnu a plovák by se mi hůř instaloval. Tohle zalepim do trubky v požadované výšce ode dna, (sloupec je cca 80cm) dole zátěž a jen to tam spustim na lanku.
Půdní senzory jsem uvažoval, aby to podle vlhkosti půdy přidalo/ubralo dobu zálivky. Dešťový senzor by při dešti zálivku zakázal. Ovládání čerpadla chci implementovat, aby to mohlo v případě havárie vypnout čerpadlo. Může se toho stát celkem dost a běžný tlakový spínač tam zůstane zase jako pojistka kdyby arduino selhalo a čerpadlo nejelo do prasknutí. Je to vřeteno a na povrchu dá až 8bar! Taky k němu právě proto nejdou ty spínací jednotky s ochranama.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 09 črc 2018, 21:40

Teď přemýšlím, jestli kvůli tomu manualnímu spouštění přidat tačítka,nebo to nějak vyšmoulit s těmi co už tam jsou.
A díky za připomínky i za reálnou zkušenost se zavlažováním. Letos už to musí dosloužit ten paskvil z lidla. Zatim mu vyčítám vlastně jen to že kropí v dešti. :lol: Vlastně to je důvod proč jsem se začal učit programovat arduino.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od PetrB » 09 črc 2018, 22:03

Tak teď to s tím čidlem do studny chápu.

K té závlaze. Koupil jsem loni profi model (než si něco vyrobím sám, tak to trvá trochu déle...) a tam je jenom dešťový senzor, který vypíná záhonky a nemá vliv na skleník. Vlhkost půdy mi nechybí, ale třeba to využiješ. Je tam ještě jedna dobrá funkce, která by se Ti mohla hodit: Sezónní nastavení. Máš možnost dát procenta na intenzitu zalévání. Např. když máš tři zóny po 20 minutách a dáš sezónní nastavení na 80% tak to bude na každé zóně kropit jenom 16 minut. To je šikovné např. při změně počasí.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od rejze69 » 09 črc 2018, 22:18

Dobrá fičura. Právě to by měly dělat ty senzory vlhkosti. Měly by podle vlhkosti automaticky hýbat dobou zálivky přesně jako to sezónní nastavení. Jen ještě nevim, jestli si mám nějakym továrním vlhkoměrem změřit reálný procenta a arduino podle toho zkalibrovat, nebo si jet nějaký procenta co mi to hodí a vychytat aby to bylo akorát zalitý.

PetrB
Příspěvky: 141
Registrován: 20 čer 2018, 13:39
Reputation: 0

Re: Zavlažovací systém

Příspěvek od PetrB » 09 črc 2018, 22:26

Tohle nevím. Já mám kapkovou závlahu a tam si dost dobře neumím představit, jak bych to měřil, aby to mělo správný vliv na závlahu.
Možná bych to nebral jako aktuální hodnotu, ale spíše jako funkci poklesu vlhkosti v čase (třeba když mi za dvě hodiny klesne vlhkost půdy o 20%, tak zaleju. Patrně by to muselo být snímané na více místech). To by chtělo trochu experimentovat.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů