Automatické zalévání

Tvoříte zajímavý projekt? Pochlubte se s ním.
Pravidla fóra
Vkládejte prosím jen HOTOVÉ projekty, které chcete představit ostatním.
K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Automatické zalévání

Příspěvek od K380 » 10 bře 2018, 13:00

Zdravím !
Jaro je tady a pro ty co budou pěstovat třeba na balkoně rajčata nebo květiny, jeden projekt pro automatické zalévání. Umožňuje zalévat automaticky v nastavených intervalech, zaznamenávat na SD kartu v těchto intervalech teplotu vzduchu a vlhkost půdy včetně data, dne v týdnu a času. Hlídat stav vody v nádrži podle nastavených parametrů a upozornit na nízkou hladinu vody alarmem. Přeji úspěšnou realizaci tohoto projektu!
sketch_mar07a.ino
(11.63 KiB) Staženo 338 x

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od afilip » 10 bře 2018, 21:38

Abys nedopadl jako já. Zkusil jsem měřit vlhkost hlíny v truhlíku s feferonkama. V pravém truhlíku jsou rostlinky bez měření vlhkosti. Měřilo se 1x za 30 minut nerezovýma elektrodama a střídavým proudem, cca 2 sekundy. Jak je vidět, rostlinkám se to vůbec nelíbilo.
Obrázek

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od jankop » 10 bře 2018, 22:42

To znám, málo proudu :lol:

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od K380 » 11 bře 2018, 09:43

Zdravím !
V tomto případě se měří jen po dobu 50 respektivně 500 milisekund a mám nastavenu periodu měření na 1 hodinu. Záleží také na nastavení limitu vlhkosti při kterém sepne čerpadlo a době chodu čerpadla aby se rostliny nepřelévaly. V loňském roce to fungovalo po seřízení bez problémů. Elektrody čidel jsou napájeny stejnosměrným napětím po krátkou dobu tak by to nemělo mít vliv na jakost půdy a tím pádem na růst rostlin. Trvalé střídavé napětí to může třeba ovlivnit. Také každá rostlina má jiné požadavky na zálivku a to je třeba vychytat. Já to používal na rajčata.

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od afilip » 11 bře 2018, 12:42

To nebylo trvale zapnuté. Měřilo se po 30 minutách a měření trvalo cca 1-2s. Co jste použil za elektrody?

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od K380 » 11 bře 2018, 15:26

Pro rostliny ze svářecího nerezového drátu průměr 1,6 mm na rozteč podle sondy Arduina a pro nádrž originál Arduino větší desku s labirintem.
Podle té fotky jsi měl tak velkou rozteč elektrod ?

afilip
Příspěvky: 116
Registrován: 26 črc 2017, 16:34
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od afilip » 11 bře 2018, 18:17

Ano. Říkal jsem si, že čím větší rozteč, tím budu mít přesnější informaci o celkové vlhkosti půdy v truhlíku. Měřilo to celkem dobře :-)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od pavel1tu » 11 bře 2018, 20:14

K380 píše:
10 bře 2018, 13:00
Zdravím !
Jaro je tady a pro ty co budou pěstovat třeba na balkoně rajčata nebo květiny, jeden projekt pro automatické zalévání. Umožňuje zalévat automaticky v nastavených intervalech, zaznamenávat na SD kartu v těchto intervalech teplotu vzduchu a vlhkost půdy včetně data, dne v týdnu a času. Hlídat stav vody v nádrži podle nastavených parametrů a upozornit na nízkou hladinu vody alarmem. Přeji úspěšnou realizaci tohoto projektu!

sketch_mar07a.ino
Ahoj, mne by zajímalo spíše mechanické provedení
zalávat potřebuji odspodu do těch misek pod truhlíkem

Pro ostatní - já měřím vlhkost 4kou měděným drátem, který mám odizolovaný jen 1cm na konci a zaražený do hlíny aby to bylo asi tak 2cm nad dnem uprostřed truhlíku asi 2cm od sebe (mám na to takový držáček co tuto vzdálenost udržuje)
Feferonky nesnáší přelévání, zalévám tepve až když je několik hodin půda skoro suchá - pod 20% vlhkosti, no je to složitější - ještě podle teploty vzduchu a množství slunce ten den - pořád to vylaďuji
Ty dráty připojuji místo čidla co jsem měl k tomuto a na kalibraci (přibližnou) jsem si půjčil vlhkoměr ze zahradnictví
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od K380 » 12 bře 2018, 10:15

Zdravím !
Zřejmě provedení zálivky do spodku truhlíku je asi to nejlepší co se týče přívodu vody. A měřit vlhkost někde uprostřed. Vlhkost se bude měnit rychleji nebo pomaleji podle teploty a velikosti rostlin takže jde jen o nastavení délky intervalu měření aby nedošlo k nedostatku vody. Interval bude asi nutné v průběhu růstu měnit a hlavně když začnou rostliny rodit papriky, rajčata atd. Ten zápis na SD kartu mi umožňuje kontrolu úbytku vlhkosti a její změnu za určitou dobu a případnou úpravu množství vody. Já používám zalívání s hora pomocí plastové trubky s s otvory na rozteč rostlin a různým průměrem otvorů podle vzdálenosti od čerpadla. Menší průměr na začátku a větší postupně ke konci protože na začátku natíká voda dříve než na konci. Je to otázka laborování a dá se s tím vyhrát. Nejlepší řešení by bylo ke každé rostlině čidlo a elektromagnetický ventil. Ale poněkud drahé !

Ještě pro "afilip".
Bylo by dobré změřit aspoň PH půdy před začátkem a během růstu jestli se nemění díky použitím střídavého napětí a tak velké vzdálenosti elektrod. Jestli střídavé napětí a délka jeho průchodu půdou nezmění PH a tím pádem to nemá vliv na růst rostlin ! Ale je to jen úvaha.

seta1J
Příspěvky: 29
Registrován: 02 říj 2017, 04:32
Reputation: 0

Re: Automatické zalévání

Příspěvek od seta1J » 12 bře 2018, 20:12

od afilip » 11 bře 2018, 18:17

Co jako čidlo chci zkusit toto https://www.ebay.com/itm/Analog-Capacit ... 2749.l2649

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů