Mega a 20 serv

Wiring, C++, C, Java, ...
Pravidla fóra
Toto subfórum slouží k řešení obecných otázek kolem programování (konstrukce, knihovny, alokace paměti, ...)
Odpovědět
luger
Příspěvky: 180
Registrován: 30 dub 2023, 11:06

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 07 zář 2023, 15:40

Řešení docela chápu, ale pozor jsem abs amatér. Můžeš napovědět jak mohou být po zapnutí serva vypnutá ? A po signálech vypnutá ?
Jo a serva jsou šmejdy - už mi 3 odešly. Můžeš doporučit nějaké kvalitní? teď tam mám směs SG90 a MG90S

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 811
Registrován: 07 bře 2018, 11:22

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od gilhad » 07 zář 2023, 19:28

Já si na nějaké testování udělal takovéhle udělátory, které zapínají a vypínají napájení (nebo zem) a je na nich nepatrný úbytek napětí. Je to teda pro +5V, ale asi by se to dalo upravit i pro jiná napětí

http://mix.gilhad.cz/Sklad/P-MOSFET_N-MOSFET.html

(takhle jsem si to napsal pro sebe, teď se to postupně snažím učesat, ale to taky může trvat týden i víc, podle toho co mě kde potká.)

ondraN
Příspěvky: 935
Registrován: 08 srp 2019, 20:01

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od ondraN » 08 zář 2023, 08:09

Přesně jak tady napsal gilhad. U těch serv by stačil spínač kladného napájecího napětí. Pokud by se použil jeden pro všechny serva, počítal bych zatížitelnost cca 1A na servo. Ale bylo by lepší udělat těch spínačů více a zapojit na ně jen 2-5 serv a ovládat je paralelně.
A ještě jedna věc. Je důležité aby se spínaly log. H na výstupu MCU, ideální je to přes optočlen. Jinak by se napájení mohlo sepnout v okamžiku zapnutí napájení, než se MCU probere a nastaví si správně výstupy.

bum
Příspěvky: 13
Registrován: 01 úno 2023, 12:16
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od bum » 08 zář 2023, 15:31

"Luger" ty serva co používáš budou mít asi stejnou výrobní vadu jako serva KAVAN GO-05 co používám tam je mezi destičkou s řídím IO a vývody potenciometru použita na oddělení slída která se časem pohne a dojde ke spojení spojů na DPS s vývody potenciometru. Bohužel vždy odejde řídící IO tak že je pak použitelný pouze zbytek serva na různé pokusy po demontáži potenciometru. Taky jich tady několik již mám a bohužel i s vraky RC modelů kde byli namontovány, tak že teď po koupi nových serv je rozeberu a upravím tak aby se toto nemohlo stát.

luger
Příspěvky: 180
Registrován: 30 dub 2023, 11:06

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 08 zář 2023, 15:39

Díky za rady. S tím trochu souvisí i další otázka - jak je to s držením serva? Pavouk se postaví na všech 6 noh a serva "drží" to berou dohromady 18 A ? To se mi nějak nezdá. Původní model pavouka (který překopávám k obrazu svému) měl jen 2 baterky18650 a na jeho boardu žádné "super výkonové" součástky nevidím.
"bum" - Taky je mi líto ty serva vyhodit. Ta úprava je náročná ?

ondraN
Příspěvky: 935
Registrován: 08 srp 2019, 20:01

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od ondraN » 08 zář 2023, 18:10

Pokud máš ampérmetr, tak si změř odběr jednoho serva v různých zátěžích. Ale kolektorový motor bere největší proud při rozběhu. Takže pokud najednou zaberou všechna serva, těch 18A tam může na moment být.

bum
Příspěvky: 13
Registrován: 01 úno 2023, 12:16
Bydliště: Ústecký kraj
Kontaktovat uživatele:

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od bum » 10 zář 2023, 18:11

"
Luger" ohledně úpravy serva jsem ti odepsal

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 398
Registrován: 11 zář 2019, 09:02

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od Caster » 11 zář 2023, 13:16

Pro serva SG90 používám vratnou pojistku PolySwitch. Serva napájím z Li-Ion baterie 18650 SONY a součaně přes LDO regulátor i MCU.

Použil jsem v laserové hračce pro kočku (ATtiny202).

luger
Příspěvky: 180
Registrován: 30 dub 2023, 11:06

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 17 zář 2023, 11:11

Tak se mi podařilo odpálit servoboard. Asi nějaký zkrat (zřejmě moje chyba). Mám objednaný nový a tak čekám.
20 serv = 60 káblíků. Rozhodl jsem se pro redukci. Všechny gnd vodiče od serv propojím a připojím na gnd servoboardu (a zároveň zdroje). Aspoň se mi tam už nebudou motat. Ale jak je to s + ? Dalo by se to takto zredukovat na "jeden silný vodič" ? Pak bych připojoval jen signální (asi blbá otázka).
Ta změť drátů je neúnosná. Musím s tím něco udělat.
Díky za rady.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 811
Registrován: 07 bře 2018, 11:22

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od gilhad » 17 zář 2023, 18:02

Jedině, že bys přesunul servoboard až k servům.
(Někde se to musí rozdělit podle ovládání a dál jít po tlustých kabelech).
Což zní jako kravina, ale můžeš místo jednoho servoboardu použít samostatné spínače a dát jeden ke každému servu, pak bys táhnul jen napájení +1 signál až k servu.
(rozebrat servoboard na jednotlivé členy ...)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 2 hosti