Mega a 20 serv

Wiring, C++, C, Java, ...
Pravidla fóra
Toto subfórum slouží k řešení obecných otázek kolem programování (konstrukce, knihovny, alokace paměti, ...)
Odpovědět
luger
Příspěvky: 146
Registrován: 30 dub 2023, 11:06
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 13 říj 2023, 12:20

díky, takže tento problém je možné rozumně vyřešit jen hardwarově. Prozatím to vyřeším startem z polohy s minimálním nekontrolovatelným "skákáním" serv. Třeba časem na něco přijdu .

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od ondraN » 13 říj 2023, 14:06

Psal jsem ti to sem už jednou na začátku diskuze. Koukám že to musím napsat znovu. Alespoň jsi si vyzkoušel znovu projít slepou uličkou :mrgreen:
Pokud je to tenhle problém, tak ti pomůže jen oddálené zapnutí řízené z arduina. Po zapnutí budou serva vypnutá, pak v programu nastavíš polohu serv zasláním příkazů k desce serv. Až budou příkazy odeslány plus nějaká časová prodleva, zapneš napájení serv. Pokud jsi skončil ve stejné poloze pavouka, s jakou začínáš, ani se necukne.
Je třeba si uvědomit, že řízení serv je jednosměrná záležitost. Deska generuje patřičné signály a je jí jedno, jestli je servo zapnuté či není. A po zapnutí serva je řídící signál na jeho vstupu okamžitě k dispozici, takže servo necukne (pokud to není nějaký šmejd).

luger
Příspěvky: 146
Registrován: 30 dub 2023, 11:06
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 13 říj 2023, 14:24

díky ondraN, to si samozřejmě pamatuji, ale někdo tu naznačoval že by to snad šlo i jednodušeji, snad jen programově. Tvoje řešení vyžaduje hardwérové zásahy

ondraN
Příspěvky: 932
Registrován: 08 srp 2019, 20:01
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od ondraN » 13 říj 2023, 14:55

Ono jiné, než HW řešení ale neexistuje. Když zapneš serva současně s arduinem a deskou pro serva, tak než uběhne doba, kdy arduino naběhne a zapíše hodnoty do té desky (několik sekund), tak je na výstupu desky defaultní signál pro středovou polohu a serva tam poslušně najedou. Myslel jsem, že je to z mého příspěvku zřejmé, ale asi jsem to málo zvýraznil.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 788
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od gilhad » 13 říj 2023, 15:44

Ono jaksi problémy, které vznikají dřív, než se software rozběhne a začne něco dělat jaksi nelze z principu tím (dosud neběžícím) softwarem řešit a je tedy nutno to udělat nějak hardwarově.

luger
Příspěvky: 146
Registrován: 30 dub 2023, 11:06
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 13 říj 2023, 16:15

OK, díky za názory. Prozatím ho budu startovat z takové pozice aby moc neskákal. Jak se "rozjede" tak už to bude v pohodě.
Vzhledem k tomu že jsem přidal zdroj napětí 5V pro serva a další senzory tak jsem trochu poupravil zapojení. Prozatím napájím Megu přes usb z PC a servoboard ze zdroje 5V. Teď si nejsem jistý, jestli můžu pavoučka napájet podle schéma (viz pdf). Nerad bych něco odpálil.
Přílohy
schema zapojení.pdf
(341.3 KiB) Staženo 22 x

luger
Příspěvky: 146
Registrován: 30 dub 2023, 11:06
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 14 říj 2023, 08:30

První test pohybů nožiček
https://www.youtube.com/shorts/GhTwcjaHZyQ

Uživatelský avatar
Caster
Příspěvky: 385
Registrován: 11 zář 2019, 09:02
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od Caster » 14 říj 2023, 10:55

Pěkné 8-) . Mobil ale nedrž v ruce a na něco ho polož, jinak se na to blbě kouká. Obraz se třese.

luger
Příspěvky: 146
Registrován: 30 dub 2023, 11:06
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 14 říj 2023, 11:28

Je to jenom první test a musím to prezentovat přes youtube protože sem nejde vložit video. Stejně to pak smažu.
Ale stále pokračuji :D teď řeším algoritmus zvedání a snižování nožek a jejich pohyb do stran aby se nepotkaly. Uhlídat 18 serv je sranda :lol: - začínám se v tom ztrácet. Jedny jedou doleva, druhé doprava, další nahoru ......

luger
Příspěvky: 146
Registrován: 30 dub 2023, 11:06
Reputation: 0

Re: Mega a 20 serv

Příspěvek od luger » 15 říj 2023, 10:48

Alespoň částečně se mi podařilo vyřešit problém s počátečním "skokem" všech serv do střední polohy (než naběhne samotný program). Všechny plastové díly noh jsem vymontoval a zapl jsem servoboard aby si serva našly střední polohu. Pak jsem položil pavoučka na rovnou plochu a namontoval nohy tak aby se cca dotýkaly plochy. Před zapnutím pavouk leží vlastní váhou na zemi a po zapnutí nedostává ten šok prudkým zvedáním protože je vlastně ve správné poloze. Stranové vychýlení - to ještě není vychytané.
Prozatím testuji pohyb nohou v nezatíženém stavu. Pavouk je podepřený a nožky se mohou volně hýbat. Jen tak ze zvědavosti jsem jej položil na stůl a zjistil jsem nemilou věc. Střední serva (zvedací) jej nedokážou zvednout. Tak jsem začal měřit a zjistil jsem že mám asi v háji baterky (před nedávnem koupené úplně nové). Celkem často jsem je kontroloval, ale při té montáži (a demontáži a montáži a demontáži.....) možná došlo ke zkratu. Hodil jsem je na nabíječku (Liito Kala) a už je to vidět - baterky které mají mít 2600 mAh mají při nabití 100% kapacitu asi 500 mAh. Takže koupit nové. Prozatím si je nechám na nezatížené testování.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 hostů