Spínanie relé Arduinom

Odpovědět
Vlado
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2018, 10:55
Reputation: 0

Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od Vlado » 07 črc 2018, 11:24

Ahojte,

využívam Arduino s konfiguráciou GRBL na riadenie môjho pokusného CNC stroja, ktorý som si skonštruoval a zapojil doma.
S Arduinom doposiaľ žiadne skúsenosti však nemám.
Čo sa týka pohybov, podľa popisu parametrov so znakom doláru sa mi mašinka podarila odladiť a pohybovo som na tom už myslím že vyhovujúco.
Mám však problém so spínaním dávkovacieho DC motora, ktorý vlastne zariadenie spraví tým, na čo je určené.
Arduino Nano GRBL pinout vraví, že výstupom D13 môžem spínať pohon a výstup D11 umožňuje ešte PWM reguláciu otáčok.
Neviem však ako to zapojiť na môj DC motor pohonu tak, aby to fungovalo. Mám k dispozícii 3V relé, cez ktoré som plánoval že mi arduino bude spínať 24 V na DC motor. Bude to takto fungovať? Môže tento výstup spínať priamo 3V či 5V relé? Ak má niekto s týmto skúsenosti, bol by som veľmi vďačný za radu, nakoľko dodávatelia, ktorí mi k zariadeniu fyzicky vyrobili pohybové časti X Y a Z a dodali aj s elektronikou a sľubeným supportom pri oživovaní sa po podaní rád na zapojenie a odladenie pohybov už akosi od toho dištancujú a ja som so svojim zariadením za dosť prachov už dlhšie na mŕtvom bode :/

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od rejze69 » 07 črc 2018, 18:19

Záleží jaký proud odebírá budící cívka relé. Jestli přes 40mA tak to nepůjde. Nejlepší je koupit relé s optickým odděleným vstupem a je to stopro funkční.

Vlado
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2018, 10:55
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od Vlado » 08 črc 2018, 11:33

Tak som skúsil zapojenie s klasickým 3V relé a áno nefunguje to, cievka potrebuje vyšší prúd. Aj keď tam niečo cvaká, cievka kontakt nezopne a namerám na jej kontaktoch iba niečo cez 1V.
Našiel som ešte relé modul pre arduino:

https://techfun.sk/produkt/rele-modul-1-kanal-5v/

...je to niečo také ako myslíš ty?

Toto by malo fungovať zaručene. Porebujem však 5V napájanie :/
Arduino napájam 5V cez USB z PC. Je možnosť z niektorého pinu arduina zobrať týchto 5V na napájanie modulu Relé? teda chcem sa vyhnúť tomu ťahať tam ďalší zdroj pre napájanie Relé modulu...

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od martinius96 » 08 črc 2018, 12:31

Ano, toto je rele pre Arduino. Ma 3 piny. Vcc (5v) z Arduina, Gnd (zem) a in, kam privedies high/low. Rele ma obratenu logiku. Pri log 0 spina, pri log 1 rozpina

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od rejze69 » 08 črc 2018, 15:27

Jinak jestli jsi zkoušel zda to relé funguje přímo na arduinu bez předchozího měření, tak sis mohl odpálit ten výstup, nebo celé arduino. Ten limit není v datasheetu jen pro informaci,ale je to nejvyšší PŘÍPUSTNÝ proud.

Vlado
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2018, 10:55
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od Vlado » 10 črc 2018, 21:40

Martinius96
ďakujem za uistenie :)
Rele mam už na pošte tak ak zajtra bude čas hneď to nahodím a budem skúšať. Keď vravíš že spína log. Nulou, vyriešim to prehodením výstupu miesto NO na NC a malo by to fungovať podla predstáv

Rejze 69
Tak keby som to vedel skôr isto to tam nepripájam, :D
No toto je moja úplne prvá skúsenosť s arduinom, programovala mi.to.firma ktorá mi dodávala diely no zapojenie odladenie a rozbehanie mojho stroja ktoré mali byť súčaťou ceny akosi ostalo čisto namne, tak robím čo môžem, niekedy aj metódou pokusu a omylu 😂 bohužial

Vlado
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2018, 10:55
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od Vlado » 10 črc 2018, 21:46

Ja som v podstate ,len' konštruktér strojovej časti zariadenia, takže nazačiatku ma nenapadlo že budem musieť zaloviť k svojim stredoškolským spomienkam na elektroniku :D aj.keď nie je to samozrejme na škodu
Ale vela vela vecí sa zmenilo a keď človek z.toho vypadne, ťažko sa vracia naspäť :D
Preto ďakujem za.každú radu :)

Vlado
Příspěvky: 5
Registrován: 07 črc 2018, 10:55
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od Vlado » 14 črc 2018, 14:49

Ahojte,

tak sa mi podarilo všetko zapojiť a akotak rozchodiť.
Je tu však problém...Pokiaľ na Relé nezaťažím výstup, teda kontaky COM NO a NC akoby nezapojené, relé mi arduino pekne zopína tak ako som si predtavoval. Keď však na výstup privediem na COM 24 V DC a na NC vstup do PWM regulátora, z ktorého do ďalej ide už do DC motora, relé prestane prepínať. Kontakt vovnútri akoby sa snažil, ale cvakne len potichu a proste neprepne. Proste to relé nefunguje pri pripojenom výstupe, no nemám tušenie prečo, keď že vstup a výstup by tam mal byť oddelený.

Neviete náhodou v čom tu môže byť problém?

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Spínanie relé Arduinom

Příspěvek od rejze69 » 14 črc 2018, 16:56

Bádal bych jaká zátěž je na výstupu PWM. Jestli je proudově přetížen může být problém. NC je bez signálu trvale sepnut,takže chceš signálem 24V odpojovat?

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host