Jak rozezná IDE Arduino Nano od Arduino Pro Mini

Odpovědět
jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak rozezná IDE Arduino Nano od Arduino Pro Mini

Příspěvek od jankop » 30 lis 2018, 18:07

Přestože programuji ve Wiringu už docela dlouho, hrál jsem si výhradně s esp8266. Nikdy jsem Arduino v reálu neviděl, až teď před cca týdnem mi přišlo pár klonů. Vlastně jsem je objednal, protože soused chtěl nějak řídit serva a mě se nechtělo řešit kolizi napájení 3,3V a 5V, a WiFi nebylo třeba. Tak jsem objednal na experimenty klony Arduino ProMini a jemu jsem doporučil Nano. Program jsem napsal už dřív a tak jsem se bavil spíš zkoušením. Třeba jak zaktualizuji bootloader přes ICSP pomocí ProMini apod.
Jedna věc mi však trochu vrtá hlavou. Myslel jsem si, že když Nano i ProMini obsahují MCU atmega328p, tak by mělo být v podstatě jedno, jakou desku mám v IDE nastavenou. Protože ProMini je prakticky stejné, jako Nano, jen mu chybí převodník. ID procesoru je totožné, tak snad zbývá jedině, že tu informaci nese aktuálně nahraný bootloader. Ale to mi zrovna moc smysl nedává. Dokáže někdo prosím odpovědět?

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rozezná IDE Arduino Nano od Arduino Pro Mini

Příspěvek od jankop » 01 pro 2018, 12:57

Tak si odpovím zase sám, Arduino IDE pozná pendrek, pořád se motám kolem nekompatibility bootloaderů.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rozezná IDE Arduino Nano od Arduino Pro Mini

Příspěvek od pavel1tu » 01 pro 2018, 14:53

Jo pozná pendrek ...
Co je zajímavé, pokud mám přepnuto na ProMini (ty používám nejvíce), tak mi někdy jde nahrát do nano a někdy ne (ty se stejným čipem).

Takže je to bootloaderem ?

PS: zkoušel jsem odposlouchávat na portu co si povídají mezi sebou, ale nejsem z toho moudrý ....
PS2: já si je zespodu popisuji, nejednou jsem picnul na nepájivé pole 3,3V verzi a napral do ní 5V
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak rozezná IDE Arduino Nano od Arduino Pro Mini

Příspěvek od jankop » 01 pro 2018, 16:10

Asi to není zas tak složité.
Klony Arduino ProMini používají původní bootloader. Když do nich nahraju Optiboot, tak je můžu klidně nahrávat jako Nano nebo Uno, ale jako ProMini pro změnu už nahrát nejdou. Proces je pochopitelně přes ISP (ICSP) vratný.
Arduino Nano používá někdy ten původní, někdy novější bootloader - pravděpodobně Optiboot.
Mám pocit, že ten původní starý bootloader se při prvním zapnutí před nahráním sketche dá poznat podle blikání LED "L", prostě nahraje do čipu program Blink s pravidelným blikáním cca 1s. No a Optiboot se při prvním zapnutí před nahráním sketche dá poznat podle periodického rychlého blikání LED "L". Asi tak jednou za vteřinu LED třikrát za sebou rychle probleskne.
Abych v tom neměl zbytečný zmatek, tak nahraju do ProMini Optiboot a budu jej pak programovat navždy jako Arduino Nano.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů