Bootloader

Odpovědět
Dene Elanik
Příspěvky: 67
Registrován: 29 led 2020, 20:15
Reputation: 0

Bootloader

Příspěvek od Dene Elanik » 30 bře 2020, 21:41

Na vývojové desce "Arduino Nano" se objeví procesor "ATmega328P" a "ATmega328P (Old Bootloader)"
Který použít a proč?
Programátorů je tam taky nějak mnoho, nevím, který použít, asi ten, který funguje, ale není tam něco skrytého, o čem bych měl vědět?
Dík.
DE

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Bootloader

Příspěvek od martinius96 » 30 bře 2020, 21:49

ATmega328P Bootloader sa používa na Arduino Nano oficiálnych doskách (na čínske Arduino dosky nefunguje)
ATmega328P (Old Bootloader) sa používa na čínskych klonoch Arduino Nano, alebo na starých oficiálnych Arduino doskách Nano
Ak máš Arduino z Číny a nahrávaš program s možnosťou normálneho Bootloadera, tak sa ti program proste nenahrá, kvôli nekompatibilite a skončí to chybou.

Častokrát je riešením problému s nahrávaním programu práve prepnutie Bootloadera na Old Bootloader.
Programátor nevyužívaš. Nahrávaš program cez USB-UART prevodník, ktorý máš na Arduine Nano, napríklad CH340. Ak by si využíval programátor, nahrával by si program cez skratku Shift + klik na Upload. Takže je prakticky jedno, čo tam máš navolené. Programátor by si využil, ak by si nahrával samostatný čip AtMega328P bez Arduina a USB-UART prevodníku na ňom. Programátor môžeš emulovať aj z Arduina.
Programátor vyzerá napríklad takto:
Obrázek

Dene Elanik
Příspěvky: 67
Registrován: 29 led 2020, 20:15
Reputation: 0

Re: Bootloader

Příspěvek od Dene Elanik » 30 bře 2020, 23:05

Na programování čipů používám PRESTO. To znamená, že z IDE ARDUINO mohu programovat přímo čipy ATmega přes Presto nebo je musím prvně naklonovat?
IDE ARDUINO je mnohem lepší na programování než CodeVision.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bootloader

Příspěvek od pavel1tu » 31 bře 2020, 07:21

1) musí se rozlišit jestli chceš do Arduina/ATmegaXXX nahrávat přes programátor nebo přes USB/převodník (když Arduino nemá USB)

- když je nahrán bootloader, zpřístupní ti ATmega po USB/COM a obstará za tebe spoustu věcí (frekvence CPU, a další ...)
- když není bootloader, lze do ATmega nahrávat (ale už ne přes vývody RX/TX jen přes "programátor"

Nebudu tu rozepisovat další podrobnosti, ty si vyhledej na https://www.arduino.cc/

Bootloader ti sice sežere nějakou paměť, ale výhodou je použití RX/TX nebo na většině desek přímo USB

Nesouhlasím s Martinius - OldBootloader je jen u nějakých výrobců, co odebírám já, už nikdo nevyrábí se starými CPU 328P, buď mají novější 328PB ale většinou 32U4

PS: jojstic je RAWCORE nebo tak nějak
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Dene Elanik
Příspěvky: 67
Registrován: 29 led 2020, 20:15
Reputation: 0

Re: Bootloader

Příspěvek od Dene Elanik » 31 bře 2020, 22:21

Zkoušel jsem bootloader na českém dodavateli Arduina Nano, ale nefungovalo to, pak jsem přepnul na OLD a šlo to.
Martin má pravdu, asi to dovezl z Číny.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Bootloader

Příspěvek od pavel1tu » 01 dub 2020, 14:29

Já co mám kupované před rokem jsou OLD,
ty co mi přišly v lednu jsou nové.

Asi nějaký ležák, ale já to kupuji u výrobce, ne překupníka.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů