NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Odpovědět
petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od petan » 07 črc 2018, 21:18

Zdarec,
teď jsem se dostal po delší době k desce NodeMCU (v3, LoLin) a tak si tady s tím hraju, blikám si s LEDkou, nahrávám do toho stránky a polemizuju jak je to s tou pamětí...

Zkoušel do toho někdo nahrát nějakou větší stránku, nebo víc stránek? Jak je to s pamětí té desky? Na internetech se píše, že to má mít 4 MB + nějakou menší paměť.
Tak by mě zajímalo jak oddělit např. program (do menší paměti) od designu stránek (do flash paměti). Zkoušel jsem klíčové slovo PROGMEM, tak by mě zajímalo jestli jdu na to správnou cestou, nebo nee...

Podělte se o své zkušenosti, případně s ukázkou nějakýho kódu. Teď nemyslím takový to jedno tlačítko na stránce, ale něco složitějšího i s nějakou interakcí uživatele.

marh
Příspěvky: 37
Registrován: 19 bře 2018, 15:13
Reputation: 0

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od marh » 07 črc 2018, 23:28

veľké WWW----zaplníš vnút.pamäť, text pre WWW bude brať dyn.ram a vždy uvoľní miesto v RAM,,,
SD karta----neobmedzené www stránky, text posiela cez WIFI do prehliadača alebo na internet po 1B


na efekty použi SD kartu,,,,,WWW/CSS/javascript
môžeš mať viac www stránk, ,,,pomenuj ich číslami aby si v ESP8266 použil podmienku, ktorú stránku/odkaz načítať pri kliknutí na odkaz
na SD kartu môžeš ukladať nastavenie alebo výsledky a nie do EEPROM(ESP8266 nemá eeprom)
na výpočty/sensory pamäť ESP8266 a SD karta na WWW
ESP8266 má veľkú RAM a rychlý CPU na WWW,,,lepšie ako arduino,,,,progmem a F ti ušetria RAM ak WWW je vo vnútornej pamäti
ext.flash max 16MB=128kB
lepšie je ESP32,,,,nemám
1B=8bitov=1slovo=256kombinácii=ASCII znaky bez diakritiky


na ESP8266 je filebrowser na prístup to int.flash,,,,,,až tak neviem všetko ako čo použiť


www---na mäkčene a pod. použi HTML entity alebo kódovanie
na efekty/grafy- javascript, svg, canvas

https://www.jakpsatweb.cz

v prílohe sú príklady na www,,,,ppp,html je IR ovládač
https://uloz.to/!qpx9MBWCnzRQ/priklady-zip

https://uloz.to/!5wZIyF17O6dM/compare-m ... 66-etc-xls

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od martinius96 » 07 črc 2018, 23:41

NodeMCU má istú limitáciu.. Tie stránky chceš vykresľovať, teda držať webserver? Maximálna veľkosť stránky na NodeMCU môže mať 4kB, ak je to viac, tak to padá, čiže stránka je vhodná na text a nejaký ten button, ale grafika, obrázky veľmi nie.

To zistíš, až to naostro vyskúšaš a uvidíš tú pamäťovú náročnosť, kedy sa doska musí starať ako o wifi, tak i o držanie klienta na stránke, kedy mu bude odpovedať na requesty a taktiež musí držať aj prístupový bod, ak to bude ako AP. Práve pre toto dosku využívam ako klienta, ak potrebujem niečo vykresľovať atď, používam freehosting a doska na web iba posiela dáta.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od pavel1tu » 08 črc 2018, 10:45

Nevím, ale opět mi tu chybí u odpovědí "mám to vyzkoušené",
od martinius96 můžeš rady brát vážně, co se týče WWW toho má docela dost vyzkoušeného, rád od něj čerpám .....

Ale takový bludy, že s SD kartou můžeš mít "neomezené WWW", bych asi ani nekomentoval.
Na velké WWW buď něco "velkého" s více RAM a rozhodně výkonější CPU - NAS, popřípadě zařízení s 32/64bit CPU (RPi,BPi atd., nebo pokud máš možnost konektivity na internet, nějaké hosting.

PS: je pěkné, že to má FLASH paměť několik MEGA, ale server ti požere RAM :-) já tu mám jen první generaci, nevím jak moc se to liší, ale po prvních pokusech jsem přešel na WWW server na RBpi, pak NAS.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od petan » 08 črc 2018, 11:46

Dík za odpovědi.
Beru to z čistě teoretického hlediska. Zatím nic neplánuju a jen zkouším.

Nechci na NodeMcu rozchodit fejsbuk :D Ale mám na mysli třeba stránku ve stylu nastavení routeru - nezávisle na internetu. To pak nemusím řešit server, ale můžu vše komplet vytvořit bokem.
OK, takže tedy na menší stránky pohoda. Zkusím něco vypotit, co to zmákne. Až teda budu mít čas :D

Stále platí, pokud máte něco na ukázku, tak se pochlubte ;)

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od jankop » 08 črc 2018, 14:23

Asi moje nejnáročnější stránka je barometr http://esp8266.fancon.cz/esp8266-web-ba ... meter.html.
Je možné dělat i docela složité konstrukce, při použití file systému mohu mít k dispozici až 2MB z flash. Tam mohu mít uložen systém stránek. Sám jsem to zatím nepotřeboval a tudíž nezkoušel.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 778
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od gilhad » 08 črc 2018, 15:12

Flash se da pouzit jako PROGMEM, vetsina stranek ma vetsinu obsahu statickou (mineno co do poctu znaku), nemluve o tom, ze spousta veci se opakuje (tagy napriklad, zvlast pokud jim prirazujete opakovane class="", pripadne sekvence tagu treba v tabulkach oblibene </td><td> je 9 znaku, ktere jde nahradit jednim bytem) takze s trochou jednoduche komprese se tam da ulozit jeste mnohem vic (napriklad pouzit znaky 1-31 (az na tab a new line) jako zkratky pro nejcastejsi sekvence, pripadne nejaky z nich urcit jako prefix pro mene caste sekvence kodovane treba 01 BB kde BB =1..255 cislo mene caste sekvence zakofovane do dvou znaku)

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od pavel1tu » 08 črc 2018, 19:28

Ale opravdu záleží co přesně chceš dělat.

No zkoušeli jsme "meteostanici", kdy bylo požadováno vzhledově něco jako toto
Obrázek

graficky jsem se k tomu ani nepřiblížil, budíky jsem ukradl od jankop, bargrafy jinde.
A když jsem byl asi v půlce - tak to už lehalo.
Po kliknutí na budík/bargraf se otevíral graf za daný den.

Už co mi chybělo byla databáze, s kterou to trochu umím, takhle jsem si to musel rovnat do TXT a XML souboru a moc se mi nedařilo.
Na "velkém" WWW serveru jsem pak koupil přímo Java aplet pro meteostanici, kde jsem vyplnil jen dotazy na databázy a běhalo to.
Podle Martinius jsem udělal z NodeMCU jen zápisy do databáze.

Ale pokud tu někdo OPRAVDU rozběhl něco složitějšího, asi to jde.

PS: nově jsem objevl toto, neznáte to někdo ? Moc se mi to líbí :-)
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

lukinool
Příspěvky: 17
Registrován: 11 črc 2018, 11:53
Reputation: 0

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od lukinool » 11 črc 2018, 12:12

Tož to jsou rady, prosím vás, pokud tomu nerozumíte, tak nikomu neraďte!
A, i rozumně jedoucí stránky se vejdou do SPIFFS http://www.arduino8.cz/hrajeme-si-wemos ... em-spiffs/
B, na PHP, ASP apod zapomeň, vše musí zvládnout browser, tedy ideálně javascript + CSS + HTML
C, ESP rozparsuje query z browseru a zpracuje tento požadavek v rámci sebe sama a odešle něco (HTML, JSON...) zpět do browseru

Tohle mi jede na NodeMcu 0.9

Obrázek

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: NodeMCU LoLin - uložení webové stránky

Příspěvek od jankop » 13 črc 2018, 09:20

Je fajn, žes nám objasnil že si server rozparsuje požadavek klienta.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů