Napájení RFM

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od pavel1tu » 07 pro 2018, 17:29

Zdar,
já jsem také jeden co má s tímto modulem věčné problémy ....

Pokud rozchodíš uspávání, přiučím se ....
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od Axamith » 08 pro 2018, 09:34

K testování spánku jsem se ještě nedostal. Přemýšlel jsem nad tím odpojováním, spojením se zemí, kondenzátorem ...
Ten kondik je opravdu velký, modul bere při vysílání a plném výkonu 130 mA, stačil by tam 220 uF, možná i 100 uF.
Když rozjedu režim spánku, stejně ho tam budu potřebovat na pokrytí špiček. Bude-li připojen permanentně, nebude to plýtvání energií, pořád ho udržovat nabitý? Já budu vysílat cca 1x za hodinu, možná i méně.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od Axamith » 08 pro 2018, 10:26

Hledal jsem nějaké informace k p-kanálu, tady jsem dohledal příklady zapojení . Předposlední řešení je vhodné pro můj požadavek. Z něho by vzniklo toto zapojení:

power_RFM P-channel.png
power_RFM P-channel.png (6.74 KiB) Zobrazeno 3511 x

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od jankop » 08 pro 2018, 11:35

Myslím, že tranzistor Q2 a rezistor R1 jsou zbytečné. Tranzistor FET máš zapojen obráceně. Kondenzátor bych dal tantal 10uF a keramiku M1 a je vymalováno, to není pohon automatického soustruhu :lol:

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od Axamith » 08 pro 2018, 13:09

Takže tak nějak ...

power_RFM P-channel.png
power_RFM P-channel.png (5.03 KiB) Zobrazeno 3501 x

Proč by jsi tam nenechal ten elit? Zatím jsem se setkal právě s elitem paralelně k napájení, viz. třeba tady.
Nějaký konkrétní tranzistor by jsi doporučil (v tom opravdu nejsem kovanej) ?

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od jankop » 08 pro 2018, 13:27

Tantal - tím jsem myslel tantalový kondenzátor který patří k technologicky nejdokonalejším elektrolytickým kondenzátorům. Má malý svodový proud a ztrátový činitel.
Jen namátkou:
https://www.gme.cz/unipolarni-tranzisto ... 6402-sot23
https://www.gme.cz/unipolarni-tranzistor-irf7205pbf-so8
Pro tebe jsou asi nejdůležitější parametry Rds(on), to pro tě představuje úbytek napětí v sepnutém stavu a Vgs(th). To je práh, který určuje, jestli je vlastně možné logickou úrovní 3V3 nebo 5V tranzistor vůbec sepnout.
Zbývající prametry jsou obvykle splněny s dostatečnou rezervou. Výběr je široký.
BTW: Tohle schéma by mělo být OK.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od Axamith » 08 pro 2018, 13:35

Děkuji moc za pomoc a trpělivost s vysvětlováním.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Napájení RFM

Příspěvek od gilhad » 11 pro 2018, 00:22

O)n ten klkasicky tranzistor a odpor pred nim tam neni jen tak protoze mel autor prilis mnoho zbytecnych soucastek po ruce, ale proto, ze ackoli FET v ustalenem stavu do baze v podstate neberre zadny proud, tak pri zmene stavu ten proud docela ochotne vezme, aby se nabila jeho vnitrni kapacita (v podstate si ho predstav jako kondik) - a pak to muze snadno prekrocit povoleny proud ovladacim pinem arduina (na chvilku tech 5V z pinu pripojis primo na zem jen prez nenabite kondiky = zkrat, dokud se ty kondiky nenabijou). Ono to muze nejakou dobu treba chodit, ale taky to muze pomerne snadno ten pin odpalit zkratem na zem - jde jen o to, jake mas stesti na soucastky a jake mas po ceste skryte odpory.

Takze typicky se tam dava omezovaci odpor, abys nespalil ten ovladaci pin a klasicky tranzistor, abys naopak ten FET nabil co nejrychleji (co nejvetsim proudem), aby byl v polootevrenem stavu, kdy ma znacny ztratovy vykon, co nejkratsi dobu. Pravda, u vetsich spotrebicu je to jeste vyrazneji potreba, u elektroniky to nemusi byt tak kriticke, protoze nezere tolik, aby tim FETem pri pomalem otvirani tekl dost velky proud na to, aby ho dokazal prehrat a odpalit, ale stejne je lepsi s tim FETem cvicit rychle, kdyz prez nej nabijis ten elektrolyt (protoze to muze brat kratkou chvilku docela znacny proud)

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od Axamith » 11 pro 2018, 06:46

Jak to tak pročítám, on ten "obyčejný" tranzistor je taky docela věda.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení RFM

Příspěvek od jankop » 11 pro 2018, 07:00

Vstupní kapacita běžného FET tranzistoru je v řádech desítek pF a myslím, že nemůže v žádném případě ohrozit výstup procesoru. Buzení s nízkou impedancí má význam především u měničů a ve výkonových aplikacích.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů