Jaký MOSFET?

Odpovědět
MichalCzEJ
Příspěvky: 17
Registrován: 03 bře 2018, 21:38
Reputation: 0

Jaký MOSFET?

Příspěvek od MichalCzEJ » 27 črc 2018, 23:13

Zdravím, potřebuji poradit, nebo spíše říct, jestli jsem vybral správný MOSFET.
Koupil jsem nedávno 5x IRF520, přesněji přímo v modulu k arduino Obrázek

Ovládal jsem tím asi 3m LED pásek, co bral ani né 1A při 12V. Vše v pohodě.
Teď potřebuji trošku pokročit o level dál a tento pásek jsem prodloužil celkově na 15m, přesněji 3x 5m, při spotřebě 4,8W/m a 12V, což vychází na proud 2A, pokud jeden 5m pásek má výkon 24W. Takže celkově 72W na všechny 3 pásky. A to se dostávám už k 6A na celý pásek.

Vše je do série a zdroj má výkon 120W, AC->DC 220V -> 12V a dodá 10A.
V katalogu je napsáno, že IRF520 utáhne až 10A, takže bych měl být v klidu, jenže nejsem :D.

Já mám ale ovšem trošku jiné zapojení. Mám + připojené z LED pásku rovnou na zdroj a pomocí PWM a MOSFET (IRF520) reguluji -. Je to RGB, takže tímhle si volím barvu. A v téhle části jsem skončil. Rozloží se ta zátěž mezi všechny 3 MOSFETY?

Jde mi o to, jestli se nebudou přehřívat, příp. utáhnou a při plném výkonu jestli nebude nějaká ta rána. Vše bude ve venkovní krabici společně s ESP8266, které ale budu napájet jiným zdrojem, protože nemám žádný DC-DC měnič.

Snad jste mě pochopili. Díky za všechny odpovědi.

rejze69
Příspěvky: 174
Registrován: 02 dub 2018, 18:56
Reputation: 0

Re: Jaký MOSFET?

Příspěvek od rejze69 » 27 črc 2018, 23:27

Pokud má 6A odběr celý pásek. Tak to připadá 2A na barvu. To by mělo být v klidu.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký MOSFET?

Příspěvek od petan » 27 črc 2018, 23:28

Pokud je to RGB pásek, tak výkon jedné barvy je cca 1/3 celkovýho výkonu pásku. Takže pokud to vše žere celkem 6 A, rozdělením na jednotlivé barvy budeš každý tranzistor zatěžovat proudem cca 2 A (každá barva samozřejmě bere trochu jinak).

Zkus to zapnout a kontrolovat teplotu tranzistoru...prostě to zkus. Většinou bez chladiče zvládají tak 1/10 psanýho výkonu. Takže možná budeš muset osadit tranzistor chladičem...2A sice nejsou moc, ale když používáš PWM = větší ztráta na tranzistoru.

MichalCzEJ
Příspěvky: 17
Registrován: 03 bře 2018, 21:38
Reputation: 0

Re: Jaký MOSFET?

Příspěvek od MichalCzEJ » 27 črc 2018, 23:42

Je mi to jasné, že každá barva bere trošku jinak, zaokrouhlil jsem to na ty 2A. Já nemám doma ještě pásky a čekám na novým Wemos D1 mini, protože jsem blbeček a špatně jsme připojil 5V a GND na display a tím odrovnal asi CH340G, takže napájení je teď maximálně zdroj na 5V a GND.

Jakmile dojdou pásky tak to odzkouším a asi seberu nějaký chladič ze základní desky, nebo říznu z CPU.

S tím PWM, nevím o ničem jiném, jak regulovat tyhle pásky pomocí Wemos D1 mini (chci to mít přes PIR čidlo + ovládání z WEBU a blokace, pokud bude venku dostatek světla).

Každopádně díky oběma za rady!

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Jaký MOSFET?

Příspěvek od gilhad » 28 črc 2018, 22:43

Jenom takova poznamka: Je prima, kdyz tranzistor zvladne napeti (pokud je zavreny a proud netece) a zvladne proud (pokud je otevreny a je na nem nepatrne napeti), ale to jsou ty priznive pripady.

Mnohem horsi jsou ty stavy, kdy je neco mezi tim - castecne otevreny, takze je na nem jak napeti, tak jim tece proud a vykon je soucinem tehto dvou.

Takze vypnout svetlo, zapnout svetlo je z hlediska vykonu celkem brnkacka, ale stmivat svetlo (hodne rychle blikat), znamena spoustu prechodu prave temi problemovymi stavy a vetsi zatez tranzistoru, protoze mu chvili (mrnavou ale prece) trva, nez se prepne. Dokonce se da najit frekvence, od ktere vys uz to prepnuti proste nestihne dokoncit, takze je porad v polootevrenem stavu a topi jak blazen.

U ruznych tech MOSFETu a podobnych je problem v tom, ze sice pri otevreni potrebujou na "bazi" (gate) napeti, ale proud tam netece, ale maji (relativne) znacnou vnitrni kapacitu, takze nez se to napeti na bazi zmeni, tak tam musis narvat dost energie, cili tvrdy zdroj proudu a Arduinu tohle na piny zase nedela tak dobre, protoze nez se ten "kondenzator" nabije, tak jdou chvili do zkratu (a navic do nej maji maly proud, tak ten "zkrat" trva dlouho). Takze se tam dava ochranny odpor, co ten zkratovy proud omezi, ale tim se to cele nabijeni jeste prodlouzi.

Pokud chces nejakou vyssi frekvenci (nebo strmejsi hrany) a byt na Arduino hodny a neodpalit si ho, tak je lepsi tyhle vykonne trazistory k pinum pripojovat prez nejaky maly (ale rychly) tranzistor, co tomu spina napeti do baze (a bud tu bazi tahat dolu odporem, nebo jeste dalsim transistorem).

U starsich pocitacu se presne z tohoto duvodu pouzivaly "budice sbernice", ktere jen zesilovaly proud dodavany pri jednicce, ci odebirany pri nule.

A samozrejme jsou na to specialni integrace, ale pokud se to neprehani, tak staci v podstate libovolny, ktery ma vetsi vystupni proud a zapojis ho bud jako invertor (a otocis si logiku), nebo jenom jako budic (a neotacis nic)

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký MOSFET?

Příspěvek od jankop » 29 črc 2018, 21:20

Mnohem horší než dynamické chování fetu budou v tomto případě jeho statické charakteristiky. Pokud se podívám do datasheetu, tak vidím, že při buzení 5V přímo z arduina dosáhnu maximálně 2A. Prostě to není vhodný tranzistor k tomuto účelu.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů