Jake rele na spinaní světel.

Odpovědět
BigSandy
Příspěvky: 219
Registrován: 23 zář 2017, 07:09
Reputation: 0

Jake rele na spinaní světel.

Příspěvek od BigSandy » 10 lis 2018, 10:22

Sem si dělal zapínaní světel v bytě přes net a použil na to impulzní relé, které jedno stalo skoro 400 kč.
Ted do něčeho podobného se chce pustit kámoš.
Je však v invalidním důchodě a dat 400 kč za jedno si nemůže dovolit.
Jak byste na to šli Vy.
Jaká je životnost takových těch čínských relay modulu?

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Re: Jake rele na spinaní světel.

Příspěvek od martinius96 » 10 lis 2018, 20:01

8-channel relay modul s elektomagnetickými relé najčastejšie po roku až dvoch sa začnú objavovať problémy s tým, že svetlo digitálnym výstupom vypneš - signalizačná dióda sa vypne, ale relé sa nerozopne, lebo sa "spečie" dokopy, ak je to svetlo, alebo spotrebič s vyšším prúdom zapnuté dlho. Čím častejšie spínanie, tým skôr sa takýto problém prejaví, časom to samozrejme degraduje.
Obrázek
V poslednom čase je dosť veľký hit používať SSR relé, ktoré fungujú v princípe rovnako ako tie elmg. relé - s obrátnou logikou.
Log 0 zopneš, log 1 rozopneš - je taktiež 5-voltové ako elmg 8channel relay. Riadiaci prvok je triak, čo je súčiastka, ktorá vie spínať striedavý prúd. Na jednosmerný prúd nefunguje, si tým schopný zapnúť, ale už nie rozopnúť.
Obrázek
SSR relé nepoužívajú cievku pre prepnutie stavu, nie je tam mechanická časť ako u tých elmg relé, ktoré časom degradujú. Je tu teda pravdepodobnosť bezporuchového chodu. Zo zaujímavosti som si kúpil 2-kanálové SSR relé a používam ho v projekte asi 2 mesiace na ovládanie svetla, funguje super, nezaznamenal som zatiaľ žiaden problém, len mi pri ňom chýba to "cvak" ako pri elmg. relé. :mrgreen:
Dajú sa kúpiť aj lacnejšie relé, napríklad od Finderu sú dosť kvalitné i tie elmg. Treba si len potom pozrieť spínací prúd, aby ho Arduino dokázalo zopnúť, tie sú tiež cenovo dostupnejšie. Trebars i na Ali sa predáva ešte SSR relé, ktoré sa dá spínať aj 3V logikou:
Obrázek
Ceny sú cca:
8-kanálové relé (elmg): 3-4USD.
8-kanálové relé SSR: 5-8USD
Posledné SSR relé: podľa max spínacieho výkonu spotrebiča 2,5 - 8 USD/kus

BigSandy
Příspěvky: 219
Registrován: 23 zář 2017, 07:09
Reputation: 0

Re: Jake rele na spinaní světel.

Příspěvek od BigSandy » 11 lis 2018, 07:05

Tak to poslední je asi ono. :D
Pokud jsem dobře hledal, tak nejmin je 10A.
Dik moc

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Jake rele na spinaní světel.

Příspěvek od petan » 11 lis 2018, 12:25

Jenom doplním, že je potřeba dávat bacha na to, co se spíná. S příchodem LED podhledových světel se objevují stavy, kdy je na jeden vypínač (nebo relé) připojeno třeba 15 svítidel - každé s odběrem "nula-nula-nic". Ale každé má svůj vlastní spínaný zdroj, který má velký zapínací proudový náraz. Pak se spékaj ty kontakty - spínací prvek je třeba předimenzovat.

BigSandy
Příspěvky: 219
Registrován: 23 zář 2017, 07:09
Reputation: 0

Re: Jake rele na spinaní světel.

Příspěvek od BigSandy » 12 lis 2018, 05:00

Tak tam budou jen Led žárovky.
Ale už jsem se setkal u pohybových čidel, že mi nechtěli spínat led pod 3W, ale nezjišťoval jsem na jakém principu to fungovalo a co bylo použité pro spínaní.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů