Řízení otáček čerpadla přes PWM

Odpovědět
woji
Příspěvky: 2
Registrován: 28 lis 2018, 17:34
Reputation: 0

Řízení otáček čerpadla přes PWM

Příspěvek od woji » 28 lis 2018, 17:40

Dobrý večer, řešil zde prosím někdo řízení otáček čerpadla např. Arduinem? Vlastním čerpadlo Grundfos UMP2 s podporou PWM řízení a rád bych si se zmíněným čerpadlem a mnou nedávno "objeveným" Arduinem pohrál.
Zatím jsem ale v tomto nováčkem a rád bych požádal o radu, nakopnutí apod.
Z datasheetu čerpadla http://serwis.nts-energy.pl/wp-content/ ... _UPM2K.pdf lze vyčíst, že PWM pracuje v rozsahu napětí od 4V do 24V, což by 5V výstup Arduina zvládnout měl (i proudově). Následné řízení probíhá pouze změnou frekvence. Čerpadlo obsahuje 3 piny (input, signal a output). Input slouží pro samotné řízení, signal pro výčet stavu čerpadla a output pro odečtení otáček. Ať se ale snažím jak chci, nejsem schopen čerpadlo přimět ke snížení otáček. V rámci programování Arduina by program pro PWM měl být vcelku jednoduchý a na Internetu je návodů spousty, ale zatím se nedaří. I když použiji základní program pro PWN řízení přes Arduino, nejsem schopen otáčky řídit.
Neřešil prosím někdo něco podobného, ne-li stejného?? Děkuji a v případě, že jsem zadal dotaz do špatné diskuze -> prosím o nasměrování.
Děkuji a přeji pěkný večer

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení otáček čerpadla přes PWM

Příspěvek od jankop » 28 lis 2018, 18:39

Máš v tom poněkud chaos.
Vlastním čerpadlo Grundfos UMP2
Ale odkazuješ na čerpadlo UPM2.
Tvůj problém pravděpodobně plyne z nepochopení zapojení vstupních obvodů řízení čerpadla.
Input slouží pro samotné řízení, signal pro výčet stavu čerpadla a output pro odečtení otáček.
Ve skutečnosti PWM Input slouží k řízení, PWM Output je úměrný příkonu čerpadla(nebo průtoku) a signalizuje také alarmy. Třetí svorka Signal ref. je společná signálová svorka pro PWM Input a PWM Output. I tady totiž platí okřídlené:" Elektřina jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky!"
Pokud zapojíš Signal ref. na zem Arduina a výstup PWM Arduina na PWM Input čerpadla, tak by to mělo fungovat. Předpoklad spolehlivé funkce je 5 voltové Arduino. Jen tě ještě nesmí zaskočit, že čerpadlo reaguje na PWM signál inverzně, tj. čím větší plnění PWM, tím menší otáčky. Když připojíš mezi PWM Input a Signal ref. baterii třeba 9V, plusem na PWM Input, tak se čerpadlo zastaví.
Napsat pár řádků programu je už opravdu brnkačka.
Ať se ti daří.

woji
Příspěvky: 2
Registrován: 28 lis 2018, 17:34
Reputation: 0

Re: Řízení otáček čerpadla přes PWM

Příspěvek od woji » 28 lis 2018, 19:06

:) mockrát děkuji za nakopnutí a "polopatické" vysvětlení.
Čerpadlo mám opravdu UPM2 :o uklepl jsem s při psaní.

Ještě jednou mockrát děkuji Jankope a hned jak přiběhnu večer domů, jdu otestovat :idea:

hofik
Příspěvky: 2
Registrován: 08 pro 2020, 15:21
Reputation: 0

Re: Řízení otáček čerpadla přes PWM

Příspěvek od hofik » 11 pro 2020, 11:55

Zdravím, potřeboval bych nakopnout s řízením čerpadla Grundfos Alpha 1L pomocí PWM. Toto: https://www.kto.cz/wp-content/uploads/m ... lpha1L.pdf

Mám PWM generátor https://arduino-shop.cz/arduino/3169-pw ... telny.html
Zkoušel jsem nastavit 490Hz a jiné frekvence dle výrobce, střídu od 0 do 100% atd. Napájení 5V, pak 12V a bohužel čerpadlo nepozná PWM signál, nic se neděje. Mělo by to po připojení PWM signálu přepnout do režimu PWM řízení, ale nikoliv. Později bych chtěl ovládat pomocí raspberry, proto testuji zatím s generátorem PWM pulzů.
Prosím, nevíte, proč to nechce reagovat? Zapojené bych měl mít správně, PWM výstup z generátoru do PWM input čerpadla, referenční na GND (tedy minus). Pulzy to generuje, ale čerpadlo na to nereaguje, ani když vypnu zapnu čerpadlo, pwm generátor je stále spuštěný, ale nic.
Moc děkuji.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Řízení otáček čerpadla přes PWM

Příspěvek od jankop » 11 pro 2020, 12:34

O správném zapojení platí, co jsem tady již dříve napsal. A podle manuálu:
1. Nastav čerpadlo do módu V. Svítí zelená LED a poslední žlutá LED.
2. Vypni čerpadlo - nevím jestli je to nutné?
3. Připoj aktivní PWM k vypnutému čerpadlu a pak zapni čerpadlo. Měla by začít blikat zelená LED a čerpadlo reagovat na PWM signál.

hofik
Příspěvky: 2
Registrován: 08 pro 2020, 15:21
Reputation: 0

Re: Řízení otáček čerpadla přes PWM

Příspěvek od hofik » 11 pro 2020, 15:26

jankop píše:
11 pro 2020, 12:34
O správném zapojení platí, co jsem tady již dříve napsal. A podle manuálu:
1. Nastav čerpadlo do módu V. Svítí zelená LED a poslední žlutá LED.
2. Vypni čerpadlo - nevím jestli je to nutné?
3. Připoj aktivní PWM k vypnutému čerpadlu a pak zapni čerpadlo. Měla by začít blikat zelená LED a čerpadlo reagovat na PWM signál.
Nakonec vse funguje, ale jinak. Dle manualu zelena se rozsviti, zadne prepinani modu jak pisete, sama pri pritomnosti pwm. Vse jsem mel spravne, jen v manualu cerpadla maji pwm in a out obracene v popisu, to jsem fakt necekal :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů