Detekce sepnutého zvonku

Odpovědět
wajta
Příspěvky: 11
Registrován: 27 pro 2018, 10:36
Reputation: 0

Detekce sepnutého zvonku

Příspěvek od wajta » 27 pro 2018, 11:58

Ahoj, potřeboval bych se nějak dozvědět, že někdo stiskl domovní zvonek (resp. je to v paneláku, takže abych věděl, že někdo stiskl tlačítko venku nebo na patře). To že zvonek vydává zvuk v tomto případě bohužel nestačí, protože majitelka bytu je skoro hluchá.
Napadlo mě, dát jí do pokoje nějakou žárovku nebo něco podobného a jakmile se sepne zvonek žárovka se rozsvítí, čímž bu vědět, že někdo zvoní.

Zvonek je v krabici s bytovýma jističema, je to konkrétně tento model https://www.elima.cz/obchod/17-10012780 ... 26377.html.

Otázka zní, jak např, pomocí arduina nebo esp8266 zjistit, že tím zvonkem prochází 12 střídavě? Asi to jde i bez toho Arduina, resp. ESP8266, ale mám jednu desku k dispozici a protože wifi je po bytě dostupná, zdá se mi to jako dobrý nápad.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekce sepnutého zvonku

Příspěvek od pavel1tu » 27 pro 2018, 15:32

Domovní zvonek podle stáří ústředny bývá 9-12V střídavé.
Další zádrhel bývá, že v mnoha domech vede jen 1 drát od obou tlačítek (je to vyřešené diodou u každého tlačítka - jedno tlačítko posílá horní půlvlny ze sinusovky, druhé spodní).

Provedení:
Normálně bych to oddělil optočlenem, pokud je to řešené diodami (horní/spodní tlačítko), je nutné to diodami rozdělit na 2 cesty (2 optočleny).
nechci tu krelit schema, co nevyzkouším, to nesdílím, ale mohu Vám nabídnout (pokud jste hračička) program "NI circuit Design Suite", já si v něm dost věcí stavím před nákupem součástek, které nemám v šuplandii, abych tak trochu odhadl co to bude dělat ;-)
je tak trochu FREE upravený ...

PS: já to kdysi dávno viděl udělaném tak, že to sepne mini-relátko na 12V, to sepne "blikač" z obyč. časového relé a v předsíni to bliká žárovkou - jen nápad
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

wajta
Příspěvky: 11
Registrován: 27 pro 2018, 10:36
Reputation: 0

Re: Detekce sepnutého zvonku

Příspěvek od wajta » 27 pro 2018, 16:23

Koukal jsem na ten program, ale FREE edici tam nevidím. Podle popisu je to něco jako e-plan? Tj., navrhování schemat zapojení apod.?

Pravděpodobně je to zapojeno na ty dva dráty (momentálně jsem mimo a dostanu se tam asi až o víkendu). Každopádně všechno je to svedeno do krabice s bytovým rozvaděčem a nechtěl bych do toho moc zasahovat. Uvažoval jsem spíš tím směrem, že bych se "napojil" na kontaktní svorky, které jsou na modulu a tam bych nějak detekoval ten sepnutý stav.

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekce sepnutého zvonku

Příspěvek od pavel1tu » 27 pro 2018, 17:16

Já mám "FREE" a mohu poskytnout, posadil jsem k tomu mladého a něco nakreslil - asi zbytečně složité, ale funguje to ....
Hodnoty R a C ber jako "orientační", názvy součástek neber v potaz - on se neorientuje v katalogách, sázel to jako schematické značky
Taky místo toho greece by stačila asi dioda
strana 5V je jako ta strana u Arduina

po stisku tlačítka - zvonek zvoní - LED svítí

Obrázek
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekce sepnutého zvonku

Příspěvek od jankop » 27 pro 2018, 17:36

ale FREE edici tam nevidím
:lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Detekce sepnutého zvonku

Příspěvek od pavel1tu » 27 pro 2018, 18:00

jankop píše:
27 pro 2018, 17:36
:lol: :lol: :lol:
co, smích ....
přejde :lol:
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů