Mosfet na 3.3V

Odpovědět
minicico1
Příspěvky: 29
Registrován: 30 kvě 2019, 01:13
Reputation: 0

Mosfet na 3.3V

Příspěvek od minicico1 » 07 zář 2019, 21:02

Ahojte, potreboval by som poradit aky typ mosfetu pouzit na spinanie napajania periferii z bateriou napajaneho arduina.vsetko je napajane z jedneho li ion akumulatora.viem ze vecsina mosfetov nieje schopna spinat tak nizke napetie.viete mi poradit typ ktory by bol schopny spinat max 0.5A pri 3.3-4V napajani? Este jedna prosba, potrebujem aby po resete pokial neprebehne setup a vsetky piny su nastavene na high bol tranzistor zopnuty.ci zvolit tranzistor s kanalom N alebo P.dakujem za rady

AstroMiK
Příspěvky: 592
Registrován: 08 pro 2017, 19:05
Reputation: 0

Re: Mosfet na 3.3V

Příspěvek od AstroMiK » 07 zář 2019, 23:19

Arduino má při zapnutí vývody defaultně ve vysoké impedanci (jako vstupy), takže je stačí nějakým odporem trochu "přitáhnout" k zemi, nebo k Vcc a tím bude stav na pinu v době mezi zapnutím napájení a přepnutím na výstup dostatečně definovaný.


Tranzistor jsem hledal podle parametrů na TME a tam mi to vyhodilo třeba tenhle:
https://www.tme.eu/cz/details/2sk4017/t ... 2sk4017-q/


Podle kat. listu má Threshold voltage (VGS) maximálně 2,5V, takže při 3,3V na výstupu Arduina by se měl už bezpečně sepnout.
Podle charakteristiky je při napájení (VDS) 3,3V a ovládacím napětí (VGS) taky 3,3V proud Drainou bezpečně přes těch požadovaných 0,5A.

Odpor v sepnutém stavu (RDS on) tam uvádějí jen při vyšším VGS, ale i tak je to jen maximálně v řádu desetin Ohmu.

Myslím, že by se dal použít, i když osobní zkušenost s ním nemám.
Za 15Kč (0,5€) by to stálo za vyzkoušení.
katlist.gif


minicico1
Příspěvky: 29
Registrován: 30 kvě 2019, 01:13
Reputation: 0

Re: Mosfet na 3.3V

Příspěvek od minicico1 » 08 zář 2019, 20:26

Dakujem, pozeral som nejake schemy s tymto tranzistorom co mi vyhodil google a na azijskych strankach boli zapojenia s 2x 1.5V monoclankami kde spinal DC motorceky, takze pravdepodobne bude vhodny na to co potrebujem.takze staci zapojit len vhodny odpor medzi riadiacu elektrodu a zem, pripadne +napajania a viem ho v dobe nabehu arduina udrzat bud zopnuty pripadne rozopnuty.este raz dakujem

minicico1
Příspěvky: 29
Registrován: 30 kvě 2019, 01:13
Reputation: 0

Re: Mosfet na 3.3V

Příspěvek od minicico1 » 09 zář 2019, 08:58

Predtym som skusal tranzistor IRF4905 ale ten akoby nebol plne otvoreny a pri vyssej hlasitosti 3W zosilnovaca vypadaval zvuk.su hore uvedene lepsie na tento ucel ako ta 4905ka? Podla tabuliek by mal stacit aj ten no nefunguje.alebo zle citam tabulky :)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů