Napájení části obvodu - společná zem

Odpovědět
Jenik
Příspěvky: 1
Registrován: 03 čer 2018, 21:29
Reputation: 0

Napájení části obvodu - společná zem

Příspěvek od Jenik » 03 čer 2018, 21:47

Dobrý den všem,

mám MCU desku a veškerou logiku na 3,3V. Potíž je v tom, že potřebuji část obvodu (z důvodu úspory energie) vypínat a zapínat třeba jen na pár ms za hodinu.
  1. Myslel jsem si, že použiju jeden pin z MCU pro řízení, ale proudově to nevychází, tzkže nic
  2. Protože mám několik volných buck (DC-DC) konvertorů, napadlo mě, že si přidám druhý a na něm nastavím větší napětí, třeba 4V (stejně to celé bude pohánět 12V baterie dobíjená solárně) a budu řídit tranzistorem NPN se společným emitorem. Na tranzistoru mi ubude 0,7V a moje větev bude mít svých 3,3V a proudu dostatek. Jenže problém je v tom, že ta řízená větev obsahuje multiplexer a demultiplexer a nějaké senzory a tak musí mít zemi (0V) stejně jako deska - což v případě společného emitoru nepůjde.
  3. Došel jsem k závěru, že to bude asi chtít zapojit PNP a společný kolektor. To jsem nikdy nedělal.
A tak bych se rád zeptal:
  • Mám pravdu?
  • A pokud ano, jaký konkrétní typ a případně zapojení byste mi doporučili. Snažím se pomocí 3,3V a minimálního proudu jednoho či několika mA spínat 3,3V a max 100mA. Napětí, které přiložím na tranzistor, si mohu ladit dle potřeby, takže klidně to může být nějaký darlington a dám tam 4,5-5V
Předem dík za odpovědi.

Uživatelský avatar
gilhad
Příspěvky: 779
Registrován: 07 bře 2018, 11:22
Reputation: 0

Re: Napájení části obvodu - společná zem

Příspěvek od gilhad » 03 čer 2018, 23:23

Tady píšu o vlastních pokusech, spínám proud kolem 10-20mA pro LEDky proudem asi 3 uA (5.000x menším) - v podstatě stejný problém, jako máš ty, jen si místo "LED+omezovací odpor" zapojíš ta svá zařízení a pokud hodně žerou, tak použiješ patřičně dimenzovaný tranzistor (pokud to uděláš vícestupňové, tak jen v tom posledním stupni)

Já tam mám těch variant víc, takže si stačí vybrat, která se ti hodí nejlépe, snad jsem to tam popsal dost pochopitelně.

http://robodoupe.cz/2018/drobnicky-003- ... -sledovac/

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení části obvodu - společná zem

Příspěvek od jankop » 04 čer 2018, 11:01

Asi nejlepší je použít MOSFET s kanálem P. Ovšem musí mít nízké napětí Vgs. Je třeba najít podle datasheetů něco dostupného a cenově přijatelného. Při použití vhodného MOSFETu je možné redukovat úbytek napětí na zanedbatelnou hodnotu.
tran59.jpg
tran59.jpg (3.53 KiB) Zobrazeno 2466 x
To napětí Vgs (Gate Threshold Voltage) by mělo být v typické hodnotě alespoň 2V. Čím menší, tím lepší.
http://www.farnell.com/datasheets/22857 ... BoEALw_wcB
Řízení je s ohledem na zapojení pochopitelně v negaci.

jankop
Příspěvky: 1029
Registrován: 06 zář 2017, 20:04
Reputation: 0
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Napájení části obvodu - společná zem

Příspěvek od jankop » 04 čer 2018, 16:35

Ještě bych měl technickou poznámku. Neznám tvoje zařízení, ale CMOS obvody v klidovém stavu mají naprosto minimální odběr a většina senzorů také. Každý měnič bude mít klidový odběr podstatně vyšší. Tak bych řekl, že vypínání tvých obvodů nemá moc smysl. A při použití dalšího měniče bude téměř jistě kontraproduktivní. Obvod, který jsem popsal výše, funguje prakticky bez energetických nároků a vzhledem k minimálnímu úbytku napětí není třeba ho napájet vyšším napětím, než je požadováno pro napájení obvodů.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů