Rubrika --> Začiatočníci

martinius96
Příspěvky: 579
Registrován: 01 srp 2017, 19:29
Reputation: 0
Bydliště: Poprad
Kontaktovat uživatele:

Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od martinius96 » 23 led 2018, 19:04

Ahoj, mal by som návrh na zriadenie rubriky Začiatočníci, kde by bolo možné dať sketche pre začiatočníkov, napr. Zapojenie DS18B20, odosielanie dát do internetu cez Wiznet shield, server, pripojenie na HTTP/HTTPS stránku cez NodeMCU(ESP8266). Myslím si, žeby to pomohlo :) Bolo by to tak, že sa tam raz urobia témy, nahrá sa tam obsah a budú zamknuté.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od petan » 23 led 2018, 19:07

To mi přijde lepší takové téma založit v příslušné kategorii a "uzamknout" ho nahoře. Přecejenom, když budu hledat třeba "jak ovládat servo", tak bude logičtější, když to bude v kategorii motory, než různě na celým fóru. Stačí, že je tu kategorie "Pomoc s projekty" :D

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od ohruska » 23 led 2018, 19:11

Ono je těch návodů na internetu dost.
Třeba i na českých stránkách.
http://navody.arduino-shop.cz/navody-k-produktum/

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od Axamith » 24 led 2018, 06:30

Souhlasím, bylo by to opětovné omílání již mnohokrát řešených problémů. Toto je fórum, které má především řešit konkrétní problémy, není to tutorial.
Ale určitě není naškodu, když někdo narazí na zajímavé řešení ho sem vložit nebo nalinkovat.

Axamith
Příspěvky: 530
Registrován: 09 srp 2017, 08:17
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od Axamith » 05 pro 2018, 15:52

Znovu opráším téma o začátečnících.
Poslední dobou jsem si všiml, že na fórum vtrhne začátečník, který nemá o elektrice, o Arduinu a jejich zákonitostech žádné nebo zcela minimální povědomí a hned se vrhne na poměrně složité projekty. Ty jsou většinou stažené na internetu. A ono to často (skoro vždy) nefunguje a teď moudří rádcové (neřadím se mezi ně) poraďte.
Pořád se počítám mezi cucáky, i když už o Arduinu něco vím, stále se učím. Při problému hledám řešení, pročítám spoustu textů, sežere to mnoho času. Když už nevím, zeptám se.
Nechci se nikoho dotknout, nechci znevažovat účel fóra, ale mám pocit, že začátečník by měl začít od začátku, blikáním LEDkou, pracovat se ser. monitorem, naučit se ovládat vstupy a výstupy ... A pak se teprve pouštět do složitějších a náročných projektů.
Toto není žádný návrh, ani kritika, jen úvaha a netýká se nikoho konkrétního.

petan
Příspěvky: 358
Registrován: 23 črc 2017, 10:19
Reputation: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od petan » 05 pro 2018, 17:58

Je to pravda, ale kdo by se zabýval učení step by step, když je jednodušší se zeptat na fóru... To je obraz dnešní doby. Stačí se kouknout do nějaké diskuze na Facebooku. Když pominu to, že by se dotyčný člověk mohl sám zamyslet ( :) ), tak místo aby zadal dotaz na Google, tak raději napíše dotaz. Oni lidi jsou už shnilý jenom hledat odpověď natož se něco sami učit.

Ono Arduino je sice jednoduchý, ale i tak je k tomu potřeba něco vědět. Myslím, že prostředků je k tomu hodně. Pominu-li celý internet, tak tu jsou dvě ČESKÝ knížky Průvodce světem Arduina a ty volty a jednočipy, nebo jak se to jmenuje. No, není jednodušší si něco stáhnout z netu, a když to nefunguje, tak to hodit na fórum? "Neumím programovat, neznám elektriku, jsem línej se učit a hledat, ale chci si naprogramovat jadernou elektrárnu".

Ono už přísloví "Chytrému napověz, hloupého kopni" mluví samo za sebe. Když už se tu řeší nějaký problém, tak je lepší to rozložit na jednotlivé části a ty správně zařadit do jednotlivých kategorií, které můžou někomu dalšímu pomoci a ne řešit něčí specialitu, kterou si tu nechá nakódovat a když to funguje, tak ani nepoděkuje.

Taky nemyslím nikoho konkrétního a berte to jako takovej výkřik do tmy :)

zbysek
Site Admin
Příspěvky: 125
Registrován: 22 úno 2017, 15:18
Reputation: 0

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od zbysek » 11 led 2019, 12:00

Díky petan i Axamith za názory.
Já se ale trochu bojím toho, že když vytvořím subfórum “Začátečníci”, tak se z toho stane takové odkladiště a po čase možná i no-go zóna, kam zkušenější nebudou chodit :)

Tohle by bylo spíše na nějaký článek “jak se chovat na fóru”, ale zmiňovaná skupina začátečníků by si to asi stejně nepřečetla...

Viz třeba subfórum Vaše projekty > Pomoc s projekty. I když je tam červené upozornění, tak tak 80% přispěvatelů do tohoto fóra se tím moc neřídí. Pak to musím přesouvat ručně.

Mám to asi podobně jako vy. Rád poradím lidem, u kterých je vidět, že nad věcí přemýšlí a snaží se samostatně najít řešení. Takových je ale bohužel poslední dobou minimum. Každopádně díky za aktivitu na fóru :)

BigSandy
Příspěvky: 219
Registrován: 23 zář 2017, 07:09
Reputation: 0

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od BigSandy » 21 říj 2019, 22:22

No nevím jak ostatní, ale já bych uvítal něco co tu navrhuje martinius96.
Se tu mnohokrát opakují dotazy na jeden modul a občas se tu objeví někteří členové co mají docela dobré řešení.
By se to mohlo shromažďovat v jednom topiku.
Třeba Jak na NRF24L01.
Hlavně u displeju by to hodně pomohlo.Mam doma 3 neoživene :(
Když třeba řeším nějaký nový modul a hledám na internetu, tak některé zapojení mně až otřepou.

https://www.rhydolabz.com/wiki/?p=6101
Když ma raspi piny na 3,3V a arduino na 5, co se asi stane?
Toho kokota co to psal bych chtěl potkat.
A když si začatečnik koupi za lirt raspi + arduino, a u prvního zapojení mu to vše odejde, asi už delši chut mit nebude.
Naposledy upravil(a) BigSandy dne 21 říj 2019, 22:44, celkem upraveno 1 x.

ohruska
Příspěvky: 235
Registrován: 08 pro 2017, 20:56
Reputation: 0

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od ohruska » 21 říj 2019, 22:39

Asi to tu všichni ví.
Já chodím na rady sem:
https://navody.arduino-shop.cz/navody-k-produktum/

Uživatelský avatar
pavel1tu
Příspěvky: 2054
Registrován: 26 říj 2017, 08:28
Reputation: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Rubrika --> Začiatočníci

Příspěvek od pavel1tu » 04 kvě 2020, 08:06

Jsem pro sekci "Začínáme s Arduinem"
Bude uzamčená jen pro čtení a dal bych tam odkazy na různé servery, tak jak s tím lidi přijdou do styku když se začíná
- Arduino IDE, instalace, použití, knihovny
- Arduino - základy použití vstupů, výstupů
atd.

Poslední dobou je většina dotazů o tom, že dotyčný vzal Arduino a aniž by se obtěžoval něco někde přečíst, tak to nějak zapojí a je to.

Dal bych tam i "Jak pokládat dotazy" - co to má obsahovat atd. - příspěvky typu mi to nefunguje - pak na 5 stránkách příspěvků z dotyčného taháte schema, kod, napájení atd.
UNO, NANO, Mikro, PRO mini, DUE, ESP32S2, RPi PICO
Pavel1TU
"Správně napsaný kod lze číst jako knihu"

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů