Pohon Slider

Odpovědět
miskokovacik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2018, 20:48
Reputation: 0

Pohon Slider

Příspěvek od miskokovacik » 28 lis 2018, 20:54

Ahojte, som tu nový a úplný lajk do Elektra. Zháňam, guglim, pozerám videá a už ozaj potrebujem pomôcť od niekoho kto vie čo robí. Vyrobil som si timelapse slider na výrobu videii. Potreboval by som vyrobiť motor s ovládaním, remeňom ktorý by som umiestnil mám slider. Keďže som v Elektre úplný lajk potreboval by som komplet riešenie. Nechám si poradiť len mi už dakto pomôžte :D ďakujem všetkým

Wojta
Příspěvky: 184
Registrován: 22 črc 2017, 16:39
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od Wojta » 30 lis 2018, 06:23

Určitě koukni na věci které se standardně používají na 3D tiskárny, plottery a tak, to co děláš je prakticky jedna osa něčeho takového. Začnem motorem, to jsou většinou krokové motory NEMA 17 (spíš teda jejich čínské kopie). Ty se dají řídit po jednotlivých krocích na které je rozdělená jedna otáčka. K jejich řízení slouží drivery (stepper motor driver, v Česku se tomu snad taky nadává driver, určitě pod tím něco najdeš). Ty zajistí aby se podle nějakých vstupních hodnot motor nějak točil. No a na vstupu driveru bude asi Arduino které to ovládá? Samozřejmě tam může být třeba Raspberry, podle toho co s tím plánuješ. :D Takových návodů je na internetu spousta, vyjde tě to levně a elektro umět nemusíš, jde o to že pospojuješ pár drátu mezi Ardu a driverem a pak použiješ třeba už nějaký předepsaný kód. K motoru se standardně dají za pár kaček sehnat i řemeny, ozubená kola a cokoliv dalšího takže to určitě postavíš bez problémů.

Pokud by ses nechtěl do toho elektra pouštět vůbec, dají se pro krokové motory koupit i hotové ovladače s připojením třeba přes USB. Pak už si jen řešíš jaká apka posílá ovladači data o tom kam se má pohnout. Samozřejmě to ale vyjde dráž.

miskokovacik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2018, 20:48
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od miskokovacik » 30 lis 2018, 06:51

Ďakujem za rozsiahlu odpoved :D :D :D ale ja to poviem tak jednoducho, do Elektra som “sprostý” a potrebujem to všetko vysvetlit “ako pre sprosteho”, čo tvoja odpoved úplne je. Vsetko čo som doteraz našiel si zhrnul dokopy. Ja som mal skor namysli že by na základe mojej “objednávky” objednal u niekoho komplet pohon a zakupil by som si to. No už som tak zúfalý, že to vypada tak že si to asi teda celé dokopem sám. Už je objednané arduino aj driver na motor. Ujal sa ma jeden pán a radí mi čo a ako. Takze uvidím ako to všetko dopadne a kam sa dostanem. Za tvoju odpoved ti ďakujem, fakt ozaj, lebo už som si ozaj myslel že sa na to vykašlem...

...a možno ma to arduino aj začne baviť, oprášiť pajkovacku a bude sranda. Doteraz som programoval stroje v robote tak si môžem programovať aj doma...

HrAd
Příspěvky: 35
Registrován: 12 říj 2017, 22:45
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od HrAd » 30 lis 2018, 20:30

1. Pohon krokáčem pro TimeLapse bude OK, tady jeho hlučnost vadit nebude, pokud by to měla být také kamerová jízda, tak ten hluk bude rušit ve videu, pokud nebude zvuk nahráván externě.
2. Doporučuji pohledat nějakou OpenSource realizaci, něco staršího exitovalo určitě jako Openmoco a z toho asi vzešlo MicroEngine nebo Miniengine2 či tak nějak a vypadalo to takto Obrázek
3. Doporučuji si prohlednout parádní free knížku k elektro i programování "Hradla, volty, jednočipy - úvod do bastlení"

miskokovacik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2018, 20:48
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od miskokovacik » 01 pro 2018, 11:05

2. Doporučuji pohledat nějakou OpenSource realizaci, něco staršího exitovalo určitě jako Openmoco a z toho asi vzešlo MicroEngine nebo Miniengine2 či tak nějak a vypadalo to takto

dakujem pekne, mohol by si mi toto lepsie vysvetlit :D :D :D

HrAd
Příspěvky: 35
Registrován: 12 říj 2017, 22:45
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od HrAd » 01 pro 2018, 21:39

:o a co není jasné? jak hledat, nebo co je OpenSource :D
ale vážně hledej kolem klíčových slov:
Openmoco
MicroEngine
MiniEngine2
Pokud je to OpenSource, znamená že je ten projekt komplet přístupný pro kopírování případně předělávky atp.
Pokud ale budeš hledat arduino slider určitě si vybereš jednoduché řešení, které bude taktéž vyhovovat ;)

Osobně bych to řešil takto:
1. HW postavit kolem Arduina na řízení krokáče a spouště (tu raději schovat za nějaký optočlen)
2. SW Arduina asi bude primitívní, záleží také co vše by to mělo umět - ovládání krokáče (každou X sekundu popojeď XX kroků a sepni spoušť, toto pořád dokola, než najedeš na koncák + nějaká bluetooth komunikace pro nastavení těch proměnných :D
3. pro ovládání HW (nastavení parametrů, zobrazování stavů atp.) použít Androidí zařízení a něco pro vytvoření jednoduché "apky" třeba tady propíraný MIT App Inventor, nebo třeba toto https://play.google.com/store/apps/deta ... obluetooth

Mechaniku asi máš vyřešenou, ale pokud né, zapojil bych do toho 3D tiskárnu a jako koleje bych zvolil nějaké hliníkové trubky ;)

K380
Příspěvky: 134
Registrován: 04 srp 2017, 12:43
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od K380 » 02 pro 2018, 15:42

Zdravím !
Tady je základní zapojení pro krokový motor a jeho otáčení vpravo vlevo včetně programu.
https://www.instructables.com/id/How-to ... no-and-St/
Pokud zadáš do vyhledávače https://www.instructables.com/howto/stepper+motor/ tak ti vyjede kupa návodů na použití krokového motoru pro tvůj účel, stačí použít již hotový program nebo ho upravit pro tvou potřebu. Tak jsem konečně našel program který jsem dal dohromady když jsem si hrál s krokovými motory. Použil jsem vedení ze staré jehličkové tiskárny včetně krokvého motoru a ozubeného řemínku. Vozík jezdí postupně přes délku vedení sem a tam, potom do poloviny dráhy z prava doleva a nakonec postupně zleva doprava po několika krocích s prodlevou. To by ti mělo pomoci pochopit jak to programovat pro svou potřebu. pokud to nebude jasné tak se ptej, není to složité. Poku potřebuješ ovládat pojezd tlačítky tak to také najdeš viz druhý odkaz.
sketch_aug09a.ino
(2.94 KiB) Staženo 151 x

miskokovacik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2018, 20:48
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od miskokovacik » 02 pro 2018, 18:20

Fakt, ale naozaj fakt dakujem za kazdu jednu odpoved a radu. Kedze je to pre mna vsetko nove, vsetko skumam a hladam. Arduino a ovladac na motor uz cestuju. Jeden pan ktory ma cely tento projekt zvladnuty a zdokumentovany mi pomaha a radi. takze idem podla neho, no cakam este kym sa niekam dostanem. Ina cesta ako si to cele poskladat sam asi nieje, takze sa aj celkom tesim. Jeden znamy ma ale odradza, lebo ze on viac programoval ako lietal (myslim ze robil dron, alebo nieco take), tak dufam ze to v mojom pripade a jednom motore nebude problem.

+ nějaká bluetooth komunikace pro nastavení těch proměnných

toto sa mi velmi paci do buducna, takze dufam ze vsetko pojde ako ma a nakoniec ten slajder rozhybem, lebo tu tak na neho smutne pozeram :-D dakuejm fakt vsetkym

HrAd
Příspěvky: 35
Registrován: 12 říj 2017, 22:45
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od HrAd » 03 pro 2018, 10:14

Tak hodně zdaru při stavbě, myslím že je to správna volba a navíc co se při tom naučíš ti již nikdo neveme ;)

Jinak komplet open source řešení je třeba toto https://www.jjrobots.com/camera-slider- ... d-printed/

No a pokud přeci jen... nebo raději jen pro inspiraci http://www.timelapse-slider.sk/parametre-timelapse/

miskokovacik
Příspěvky: 5
Registrován: 28 lis 2018, 20:48
Reputation: 0

Re: Pohon Slider

Příspěvek od miskokovacik » 03 pro 2018, 11:22

este sa tak laicky opytam, ked uz to poskladam, je mozna dodatocna uprava, napr firmware a to bluetooth. myslim to tak ze doska ostava len sa napali novy software a pridaju sa dalsie suciatky do hotovej stavebnice, alebo je nutna komplet vymena HW. ide mi o to ze sam neviem co od toho cakat (tej stavby), moj radca to ma pekne vymyslene (nastavenia cez displej, kablova spust na fotak, rozne nastavenia), tak budem rad ked to cele dam dokopy a rozbehnem to. No ked na to vsetko tak pozeram existuje milion inych variant ako to este doladit

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů